Facebook Pixel

Світові ціни на газ на нових рекордах: вартість у Європі вже перетнула $500 за тисячу кубометрів

Ціни на природний газ у Європі та Великобританії злетіли до найвищих рівнів за всю історію на тлі обмежених глобальних постачань. За добу спотова ціна газу з постачанням на хабі TTF у Нідерландах зросла на 4% — до $505 за тисячу кубометрів, повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

Ціни на газ у Європі реагують на зростання цін на скраплений природний газ (СПГ) в Азії. Найближчий (вересневий) ф'ючерс за азійським спотовим індексом Platts JKM зріс за добу на $5 і досяг $544. Цей рух обіцяє ринкам новий імпульс для зростання. Згідно з найдорожчим контрактом майбутньої зими (на лютий 2022 року), газ коштує вже $613.

Раніше (із середини липня) ціна спокійно дрейфувала в бічному тренді в коридорі $410–440. Масове зростання цін спричиняє побоювання, що глобальне скорочення пропозиції природного газу тільки посилюватиметься.

Telegram Logo

Контекст. Через затяжну зиму обсяг сховищ по всій Європі виснажився. У той час як Росія, найбільший постачальник, відправила на континент менше газу, ніж до пандемії. Критики вважають, що Москва намагається тиснути на ЄС, щоб блок схвалив запуск трубопроводу «Північний потік-2» наприкінці цього року.

Також в останні місяці Росія відмовилася бронювати додаткові потужності України для транзиту газу, попри зростання цін і попиту в континентальній Європі. До того ж на початку липня РФ зупинила на ремонт російський газопровід «Ямал — Європа», на тлі чого спотові ціни на газ у Європі оновили рекорди.

Видобуток природного газу в США (основний постачальник СПГ в останні роки) також був нижчий, ніж прогнозувалося до пандемії.

Внутрішній видобуток газу у Європі різко скоротився як у Північному морі, так і в Гронінгені, на найбільшому наземному газовому родовищі континенту в Нідерландах. Це родовище було змушене обмежити видобуток через серію незначних землетрусів, і тепер очікується, що наступного року його буде остаточно закрито.

За оцінками аналітиків, загалом із першої половини 2019 року виробництво газу в Північній Європі знизилося щонайменше на 10%.

Коментарі

Всі новини