Після новини про те, що адміністрація Джо Байдена дала дозвіл на нанесення ударів по території росії ракетами ATACMS, кремль екстрено поправив ядерну доктрину. Про те, що готується путінський указ, ще напередодні не знав навіть його прессекретар дмитро пєсков.
Указ про нову ядерну стратегію росії і сама стратегія були опубліковані у вівторок вранці.

Росія поспіхом переписала свою ядерну доктрину
У другій главі оновленої доктрини уточнено, що потенційним противником, проти якого проводиться ядерне стримування, тепер можуть вважатися держави, які надають свою територію і ресурси для підготовки і здійснення агресії проти росії.
У двох нових пунктах зазначено, що рф сприйматиме агресію будь-якої держави з коаліції (блоку, союзу) як агресію цієї коаліції загалом, а агресію з боку неядерної держави за участю або за підтримки ядерної — як їхній спільний напад.
В новій доктрині розширився список основних військових небезпек, для нейтралізації яких здійснюється ядерне стримування. Тепер до нього входять:
- просто наявність у потенційного противника будь-якого виду зброї масового ураження, що може бути застосована проти рф;
- військові навчання поблизу кордонів країни;
- неконтрольоване розповсюдження зброї масового ураження;
- спроби потенційного противника вразити екологічно небезпечні об'єкти або ізолювати частину території росії;
- створення або розширення військових, що може призвести до наближення їхньої військової інфраструктури до кордонів росії.
До списку умов для застосування ядерної зброї додали агресію проти Білорусі, зокрема з використанням звичайної зброї. У минулій версії доктрини згадувалася тільки агресія проти росії. Також до списку умов було додано пункт про «отримання достовірної інформації про масований старт» літаків стратегічної або тактичної авіації, ракет або БПЛА і перетин ними кордонів росії. Цього пункту в старій редакції не було.
Також було змінено визначення атаки звичайною зброєю, на яку рф готова відповісти ядерною зброєю. Якщо раніше йшлося про атаки, які ставлять під загрозу «саме існування держави», то тепер — про атаки, які «створюють критичну загрозу суверенітету і (або) територіальній цілісності» росії та білорусі.
Дивним чином з нової доктрини зник перший принцип ядерного стримування — «дотримання міжнародних зобов'язань у сфері контролю над озброєнням».
Після оприлюднення нової стратегії пєсков заявив, що «ядерне стримування спрямоване на забезпечення розуміння потенційним супротивником невідворотності відплати в разі агресії» проти росії або її союзника.