Обсяги транспортування газу територією України з Російської Федерації до країн ЄС і Молдови за підсумками 2019 року склали 89,6 млрд куб. м, що на 3%, або 2,8 млрд куб. м більше у порівнянні з 2018 роком.
Про це повідомляє «Оператор ГТС України» на сайті «Укртрансгазу».
Сховища
За той же період до підземних сховищ (ПСГ) України було закачано 13,1 млрд куб. м газу. Це на 34% більше, ніж 2018 року.
Відбір газу з ПСГ зменшився на 25% і склав 8 млрд куб. м. Станом на 1 січня 2020 року в ПСГ України було 18,9 млрд куб. м палива, що на 36% більше, ніж роком раніше.
Імпорт і видобуток
2019 року в Україну імпортовано 14,2 млрд куб. м газу. Це на 35% більше показників 2018 року.
За той же період внутрішній видобуток природного газу в Україні зменшився на 1% і склав 20,7 млрд куб. м.
Споживання
Українські споживачі усіх категорій за результатами 2019 року зменшили споживання газу на 7% — до 26,4 млрд куб. м.
Загальне використання газу для виробничо-технологічних цілей (ПТО) зменшилося на 8% — до 3,4 млрд куб. м. Показник загального використання газу для ПТО включає обсяги технологічного газу для потреб підприємств «Укртрансгаз», «Укргазвидобування», «Укрнафта», «Чорноморнафтогаз», але без втрат операторів ГРМ і приватних видобувних компаній.
Таким чином, споживання природного газу за цим показником склало 29,8 млрд куб. м. 2018 року цей показник знаходився на рівні 30,4 млрд куб. м.
Контекст. Україна намагається диверсифікувати джерела поставок природного газу за рахунок розширення транспортних коридорів на південному і західному напрямках, а також збільшення внутрішнього видобутку.
2019 року українська та польська газові компанії домовилися про співпрацю за європейськими правилами у точках з'єднання української і польської систем Германовичі та Дроздовичі.
Польська державна Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) і «Енергетичні ресурси України» (ЕРУ) підписали угоду про спільну розвідку та видобуток природного газу у Львівській області.
Також ОГТСУ і румунський Transgaz розблокували трансбалканський газовий коридор. Вони підписали технічну угоду (interconnection agreement) про взаємодію відповідно до європейських правил з 1 січня 2020 року.
У перший день 2020 року транзит російського газу через українську ГТС склав усього 49,3 млн кубометрів. Це у п'ять разів менше, ніж середньодобовий обсяг транзиту в грудні минулого року. Різке падіння транзиту газу з РФ до ЄС через Україну пов'язане з теплою погодою і завчасним заповненням ПСГ усіх учасників транзитного ланцюжка до моменту ймовірного припинення співпраці між «Укртрансгазом» і «Газпромом» з 1 січня 2020 року. Така ймовірність існувала до підписання нового транзитного договору між Україною і РФ.