Переговори в Джидді, перемир’я з рф та вибори: що розповів Зеленський під час брифінгу. Фото: УНІАН
Президент Володимир Зеленський у середу, 12 березня, провів брифінг, де розповів про підсумки україно-американських перемовин в Саудівській Аравії.
The Page передає найголовніше з виступу глави держави.
Найбільш конструктивна зустріч з США за останній час
Український президент зазначив, що переговори між українською та американською сторонами у Джидді стали найбільш конструктивними за весь час.
Зустріч української та американської делегації у Саудівській Аравії 11 березня 2025 року. Фото: Андрій Єрмак
«Я вважаю, що це така перша велика конструктивна бесіда між нашими командами… Це була багатогодинна зустріч, вона була дійсно детальна… [Ми] мали можливість поділитися важливими, пріоритетними питаннями, і вважаю, що це був дуже позитивний діалог», — заявив Зеленський.
Відновлення військової допомоги з боку США
За словами глави держави, результатом перемовин у Саудівській Аравії стало відновлення військової допомоги з боку США та обмін розвідданими.
Зеленський підкреслив, що «відновлення розвідданих у будь-якому випадку для нас — позитивний і важливий результат».
Також він зазначив, що Київ і Вашингтон обговорили важливі технічні питання, пов’язані з ППО, дронами та далекобійними можливостями української армії.
30-денне перемир’я з рф та гарантії безпеки
Президент України заявив, що Київ готовий до тимчасового припинення вогню на 30 днів, якщо відповідний крок буде зроблено і з боку рф.
«Ми готові до формату тиші на 30 днів у тому форматі, який нам запропонувала американська сторона», — підкреслив Зеленський.
Водночас він зауважив, що не вірить у дотримання домовленостей з боку кремля, враховуючи попередній досвід.
«Ніхто з нас не вірить руським. Ми це проходили. Але ми не будемо гратися в наративи, що Україна не хоче закінчення війни, які росія поширює по всьому світу», — додав президент.
Зеленський наголосив, що у разі відмови рф погоджуватися на перемир’я Сполучені Штати готові вдатися до «сильних кроків».
Володимир Зеленський під час брифінгу 12 березня 2025 року. Фото: скриншот з трансляції
«Щодо санкцій або інших кроків тиску на росію — це залежить від американської сторони. Європейські партнери підтримали наші кроки щодо закінчення війни і заявили, що м’яч тепер на боці росії», — пояснив Зеленський.
Водночас, якщо все ж це перемир'я буде дотримано, то 30 днів використають для підготовки гарантій безпеки для України.
«Ці 30 днів виділяються саме для того, щоб покласти на папір погоджені кроки з нашими союзниками», — сказав президент.
Червоні лінії України: чи можливі територіальні поступки
Під час брифінгу Зеленський категорично відкинув можливість визнання тимчасового окупованих українських територій російськими.
«Визнавати будь-які окуповані території російською федерацією ми не будемо. Це факт», — заявив він.
Чи відбудеться зустріч Зеленського з Трампом
Окремо український президент прокоментував заяву свого американського колеги Дональда Трампа про можливу зустріч у Білому домі. Зеленський сказав, що «не чув запрошення».
Однак він вважає, що будь-яка зустріч з президентом США «повинна закінчуватись позитивним результатом для обох сторін».
Зеленський і Трамп у Білому домі 28 лютого 2025. Фото: скриншот з трансляції
Також Зеленський сказав, що рф намагається розірвати партнерство між Україною та США.
«Сама зустріч у Саудівській Аравії розбиває плани росії щодо ескалації відносин між Україною і Америкою. Навпаки, ми бачимо деескалацію», — підкреслив він.
Гуманітарні питання: обмін полоненими та повернення дітей
Зеленський розповів, що окрему увагу під час вчорашніх переговорів приділили гуманітарним питанням, зокрема обміну полоненими. Він підкреслив, що українська сторона наполягає на збільшенні інтенсивності обмінів і їхньому розширенні.
«Треба піднімати і реалізовувати питання збільшення інтенсивності обмінів і об’єму обмінів. Також ми обговорювали одне з найскладніших питань — повернення депортованих українських дітей», — сказав Володимир Зеленський.
Чи можливі вибори після завершення російсько-української війни
Президент запевнив, що вибори в Україні відбудуться після закінчення війни з рф та зняття воєнного стану.
«Після закінчення війни буде знятий військовий стан, і вибори пройдуть згідно з українським законодавством. Ніхто нічого спеціально відтерміновувати не буде», — підкреслив Зеленський.
Відхід ЗСУ з Курської області
Коментуючи відхід на Курщині, Зеленський зазначив, що війська рф наразі намагаються максимально тиснути на ЗСУ. У зв’язку з цим військове командування прагне зберегти максимум житів українських бійців.
«Наші війська на території Курської області виконують свої завдання, росіяни намагаються максимально тиснути на наші війська, військове командування робить те, що повинне робити — зберігає максимум життів наших воїнів», — сказав глава держави.
Зеленський зазначив, що зрозуміло, що буде демонструвати рф найближчі дні. За словами президента, росіяни будуть не лише «піднімати градус» на Курщині, вони також вдадуться до залякувань, зокрема і ядерного.
Знак з надписом «Курськ». Фото: «Радіо Свобода»
«Треба зрозуміти, що це також зрозуміла методичка дій рф перед будь-яким форматом дипломатії. Треба тверезо дивитись і реагувати на реальні загрози, і не лише інформаційні», — наголосив Зеленський.
Україно-американські переговори в Саудівській Аравії: що відомо
5 березня Єрмак провів телефону розмову з Волцом. За його словами, українська та американська делегації зустрінуться «найближчим часом».
6 березня журналістка Fox News Джекі Гайнріх повідомила, що 11 березня державний секретар США Марко Рубіо, спецпосланець на Близькому Сході Стів Віткофф і радник Трампа з питань нацбезпеки Майк Волц вирушать до столиці Саудівської Аравії, де зустрінуться з українцями, зокрема головою Офісу президента Андрієм Єрмаком.
Того ж дня видання Axios повідомило, що високопоставлені представники США та України зустрінуться в Саудівській Аравії, щоб обговорити спроби припинення вогню у війні з рф.
Крім того, український чиновник розповів Axios, що Зеленський відвідає Саудівську Аравію наступного понеділка та вівторка (10-11 березня), де зустрінеться з наслідним принцом Мухаммедом бін Салманом. Однак агентство Reuters повідомило, що він не братиме участі у переговорах з американцями.
10 березня Зеленський вирушив до Саудівської Аравії.
11 березня У Саудівській Аравії розпочалися переговори української та американської делегацій. Україну на перемовинах представлятимуть: голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров, а також заступник голови Офісу президента Павло Паліса.
Після проведення переговорів у Саудівській Аравії США вирішили скасувати паузу в обміні розвідданими та відновити безпекову допомогу Україні.
Делегації також обговорили значення гуманітарних ініціатив у контексті мирного процесу, зокрема під час згаданого режиму припинення вогню, що включає обмін військовополоненими, звільнення утримуваних цивільних осіб та повернення насильно переміщених українських дітей.