Facebook Pixel

В Угорщині можуть забанити права ЛГБТ

В Угорщині можуть забанити права ЛГБТ

В Угорщині можуть забанити права ЛГБТ

Парламент Угорщини у понеділок прийняв поправку до конституції, яка дозволяє уряду заборонити публічні заходи ЛГБТК+ спільнот. Це рішення правознавці та критики називають ще одним кроком до авторитаризму з боку популістського уряду. Про це пише The Associated Press.

Поправка, яка вимагала двох третин голосів, була прийнята по партійній лінії 140 голосами за і 21 голосом проти. Її запропонувала правляча коаліція ФІДЕС-КДНП на чолі з прем'єром-популістом Віктором Орбаном.

Напередодні голосування — останнього кроку для прийняття поправки — опозиційні політики та інші протестувальники спробували заблокувати в'їзд на парковку парламенту. Поліція фізично витіснила демонстрантів, які зв'язали себе застібками-блискавками.

В Угорщині можуть забанити права ЛГБТ

В Угорщині можуть забанити права ЛГБТ

Поправка декларує, що права дітей на моральний, фізичний і духовний розвиток мають пріоритет над будь-якими іншими правами, окрім права на життя, включно з правом на мирні зібрання. Спірне угорське законодавство про «захист дітей» забороняє «зображення або пропаганду» гомосексуалізму серед неповнолітніх віком до 18 років.

Поправка кодифікує закон, прискорено прийнятий парламентом у березні, який забороняє публічні заходи, що проводяться ЛГБТК+ спільнотами, в тому числі прайд у Будапешті, який щороку збирає тисячі людей.

Закон також дозволяє владі використовувати інструменти розпізнавання облич для ідентифікації людей, які відвідують заборонені заходи, і може передбачати штрафи до 200 000 угорських форинтів ($546).

Давід Бедьо, депутат від опозиційної партії «Імпульс», який брав участь у спробі блокади, заявив перед голосуванням, що Орбан і Фідес протягом останніх 15 років «демонтували демократію і верховенство права, і в останні два-три місяці ми бачимо, що цей процес прискорився».

Він сказав, що з наближенням виборів у 2026 році, коли партія Орбана відстає в опитуваннях від популярного нового претендента від опозиції, «вони зроблять все, що в їхніх силах, щоб залишитися при владі».

Опозиційні депутати використовували повітряні сирени, щоб зірвати голосування, яке продовжилося через кілька хвилин.

Уряд Угорщини останніми роками проводить кампанію проти ЛГБТК+ спільнот і стверджує, що його політика «захисту дітей», яка забороняє доступ неповнолітніх до будь-яких матеріалів, що згадують гомосексуальність, необхідна для захисту дітей від того, що він називає «ідеологією пробудження» і «гендерним божевіллям».

Критики кажуть, що ці заходи мало сприяють захисту дітей і використовуються для відволікання уваги від більш серйозних проблем, що стоять перед країною, і мобілізації правої бази Орбана напередодні виборів.

Quote«Всі ці зусилля, які ми бачимо, розпочаті урядом, не мають нічого спільного з правами дітей», — сказав юрист Угорського союзу громадянських свобод Данел Дьобрентей, називаючи це «чистою пропагандою».

Конституція визнає дві статі

Нова поправка також стверджує, що Конституція визнає дві статі, чоловічу і жіночу, що є розширенням попередньої поправки, яка забороняє одностатеве всиновлення, зазначаючи, що матір'ю є жінка, а батьком — чоловік.

Декларація створює конституційну основу для заперечення гендерної ідентичності трансгендерних людей, а також ігнорування існування інтерсекс-людей, які народжуються зі статевими ознаками, що не відповідають бінарним уявленням про чоловічу і жіночу стать.

У своїй заяві в понеділок речник уряду Золтан Ковач написав, що ця зміна є «не атакою на індивідуальне самовираження, а роз'ясненням того, що правові норми ґрунтуються на біологічній реальності».

Quote«Це однозначно, чисто і строго про приниження людей і виключення їх не тільки з національної спільноти, але навіть зі спільноти людських істот», — сказав адвокат Дьобрентей.

Ця поправка є 15-ю до конституції Угорщини, оскільки партія Орбана в односторонньому порядку розробила і затвердила її в 2011 році.

Розпізнавання облич для ідентифікації демонстрантів

Адам Ремпорт, юрист УСГС, зазначив, що хоча Угорщина використовує інструменти розпізнавання облич з 2015 року для допомоги поліції в кримінальних розслідуваннях і пошуку зниклих безвісти, нещодавній закон про заборону Прайду дозволяє використовувати цю технологію в набагато ширшому і проблематичнішому сенсі. Зокрема, для моніторингу та стримування політичних протестів.

Quote«Однією з найбільш фундаментальних проблем є її інвазивність, просто масштаб втручання, яке відбувається, коли ви застосовуєте масове спостереження за натовпом. Більш важливим у цьому випадку є вплив на свободу зібрань, зокрема, ефект залякування, який виникає, коли люди бояться виходити на вулицю і демонструвати свої політичні або ідеологічні переконання через страх бути переслідуваними», — сказав Ремпорт.

Призупинення громадянства

Ухвалена в понеділок поправка також дозволяє угорцям, які мають подвійне громадянство в країні, що не входить до Європейського економічного простору, призупиняти своє громадянство на термін до 10 років, якщо буде встановлено, що вони становлять загрозу громадському порядку, громадській безпеці або національній безпеці.

В останні місяці Угорщина вжила заходів для захисту свого національного суверенітету від того, що вона вважає іноземними спробами вплинути на її політику або навіть повалити уряд Орбана.

«Неліберальний» лідер, як він сам себе назвав, активізував свої давні зусилля, спрямовані на розправу з критиками, такими як засоби масової інформації та групи, що займаються захистом громадянських прав і боротьбою з корупцією, які, за його словами, підривають суверенітет Угорщини, отримуючи фінансову допомогу від міжнародних донорів.

У березневій промові, переповненій теоріями змови, Орбан порівняв людей, які працюють на такі групи, з комахами і пообіцяв «ліквідувати всю тіньову армію» фінансованих з-за кордону «політиків, суддів, журналістів, псевдо-НУО і політичних активістів».

Подякувати 🎉