NYT: Коломойський — це найбільший виклик для Зеленського

Фото: УНИАН

Найбільшим викликом для президента України Володимира Зеленського газета New York Times назвала його «колишнього патрона» Ігоря Коломойського, якого підозрюють у виведенні великої суми коштів з Приватбанку, проте всі звинувачення Коломойський заперечує.

З цього приводу видання цитує колишнього секретаря РНБО Олександра Данилюка, який стверджує, що жодні резонансні корупційні справи в Україні «не заслуговуватимуть на довіру», доки не відкриють справу проти Коломойського.

На думку журналістів New York Times, обіцяна Зеленським боротьба з корупцією є «випробуванням з геополітичними наслідками»: після того як він потрапив до американського скандалу з можливим імпічментом Дональда Трампа, завдання ускладнилося.

«Утім зараз, коли пан Зеленський відчуває тиск щодо виконання своїх обіцянок, він стикається з тим, що приборкати корумпованих чиновників і олігархів набагато важче, ніж висміювати їх у своєму серіалі «Слуга народу», — пише американська газета.

Експерти, на яких посилається NYT, все ж говорять про «ознаки прогресу» в подоланні корупції. Йдеться про реформування Генпрокуратури, спроби парламентської більшості перезапустити судову систему та підписання президентом закону про імпічмент.

За словами лідера фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, коли справа доходить до виконання законів, «випробування Зеленського тільки починаються», адже «українська мафія намагається підкупити та залякати» депутатів від провладної партії.

Контекст. На початку 2018 року детективи міжнародної компанії Kroll провели незалежний аудит Приватбанку. Вони з'ясували, що протягом десяти років до націоналізації банк був об'єктом масштабних шахрайських дій, які завдали йому збитків на суму $ 5,5 млрд. Перед націоналізацією більше 95% кредитів було видано сторонам, пов'язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. Коломойський називав ці звинувачення «фейком».

Приватбанк націоналізували в грудні 2016 року. До цього він належав Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Мінфін став власником 100% акцій банку, а держава вклала в нього понад 155 млрд грн. Наразі справи про незаконність націоналізації й повернення акцій колишнім власникам розглядають українські суди. Також справи Приватбанку розглядають у зарубіжних юрисдикціях.

Читати на The Page