Антимонопольний комітет (АМКУ) надав дозвіл кіпрській компанії Smart Holding (Cyprus) Ltd. бізнесмена Вадима Новинського на придбання понад 25% в «Харківобленерго» і «Харківенергозбут», які пов'язують з Костянтином Григоришиним.
Про це йдеться в рішенні АМКУ від 28 січня.
АМКУ почав розгляд зазначеної справи про концентрацію в жовтні 2020 року. Раніше 29,8% акцій «Харківобленерго» володіла Garensia Enterprises, пов'язана з групою «Енергетичний стандарт» Костянтина Григоришина. Станом на кінець червня 2020 року власником цього пакета акцій стала Inter Growth Investments Limited.
Контекст. Наприкінці 2019 року АМКУ дозволив концентрацію деяких компаній з орбіти бізнесмена Костянтина Григоришина і одним з кінцевих бенефіціарів компанії «Сумське НВО» Володимиром Лук'яненком. Раніше Лондонський арбітраж зобов'язав Григоришина виплатити Лук'яненку та його партнеру Вадиму Новинському $300 млн у рамках спору про опціон на пакет акцій в «Сумському НВО».
Зокрема, АМКУ дозволив компаніям Inter Growth Investments Limited (Кіпр) і Great Station Properties SA (Панама) придбати спільний контроль над Stremvol Holdings Limited (Кіпр). Stremvol був власником 83,736% акцій в «Сумському НВО». Після цього підприємство перейшло під управління менеджменту Лук'яненка.
Також компанії Great Station Properties SA (Панама) дозволили придбати більше 25% акцій «Харківобленерго» і понад 25% акцій приватного «Харківенергозбут».
Також Inter Growth Investments Limited і Great Station Properties SA придбати спільний контроль над кіпрськими компаніями Estival Trading Limited і Osiate Maritime Limited.
У жовтні 2017 року гурт «Енергетичний стандарт» Костянтина Григоришина остаточно програла Вадиму Новинському та Володимиру Лук'яненку-молодшому арбітражний спір у Великій Британії на $305,8 млн на корпоративному конфлікті навколо «Сумського НВО».
Із загальної суми $55,8 млн стосуються порушення акціонерної угоди (JVA) з боку Григоришина. Ці порушення проявляються у виведенні коштів Григоришиним із «Сумського НВО» на користь своїх компаній «Техноімпорт» і «Енергетичний стандарт».
У 2011-2013 рр. машинобудівне підприємство постачало продукцію через «Техноімпорт» і «Енергетичний стандарт». Це призвело до зниження доходів другого акціонера НПО — Володимира Лук'яненка-молодшого.
Частина суми, що залишилася, $250 млн стосується «опціонної угоди». Арбітражний суд зобов'язав Григоришина заплатити ці кошти Новинському на виконання зобов'язань з пут-опціону.