Фінансовий сектор продемонстрував високий рівень стійкості, пройшов кризовий період без суттєвих втрат та залишається високоприбутковим.
Про це йдеться у звіті Національного банку про фінансову стабільність за червень.
Зокрема, НБУ зазначив, що високий рівень ліквідності та капіталізації дають змогу банкам нарощувати кредитування, підтримуючи відновлення економіки, яке триває завдяки високому внутрішньому попиту та сприятливим умовам на зовнішніх ринках. Інтерес іноземних інвесторів до боргів українських емітентів відновлюється. Зважаючи на позитивну економічну динаміку, міцний стан і прибутковість банківського сектора, Нацбанк поступово закінчує антикризові заходи.
«Проте волатильність світових ринків капіталу та паузи у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями створюють певні ризики для фінансування дефіциту бюджету та рефінансування зовнішніх боргів», — водночас додали в НБУ.
Індекс фінансового стресу

За даними регулятора, індекс фінансового стресу залишається на низькому рівні. У звіті пояснили, що волатильність індексу, яку ми спостерігали протягом останнього півріччя, була пов’язана зі зростанням субіндексів державних та корпоративних цінних паперів, які відреагували на збільшення дохідності безризикових активів на світових фінансових ринках та посилення загрози вторгнення російських військ на територію України.
«Рівень стресу субіндексу банківського сектора наближається до історичного мінімуму», — пояснює НБУ.
Кредитування та іпотеки

У НБУ зазначають, що державні програми кредитування стимулюють зростання кредитних портфелів малих і середніх позичальників. Прискорюються й темпи кредитування населення. Зокрема, роздрібний кредитний портфель тривалий час зберігає сталу структуру. Його основу становлять незабезпечені споживчі позики (85%), ще 9% — автокредити та менше 7% — придбання нерухомості. Обсяги всіх трьох сегментів зростали навіть під час кризи, а з початку 2021 року їх зростання прискорилося.
У НБУ також зазначають, що пандемія вплинула на якість кредитів слабше, ніж регулятор очікував на початку кризи. Зокрема, витрати на формування резервів у 2020 році зросли вдвічі порівняно з попереднім роком, проте суттєво не вплинули на прибутковість сектора.
Що стосується іпотечних портфелів, то низка банків їх активно нарощує. Високі темпи зростання можуть зберігатися тривалий час, беручи до уваги, що поточний рівень проникнення іпотечного кредитування становить 1%.
Банки зберігають високу прибутковість
Зниження вартості фондування дало змогу більшості банків утримати прийнятну процентну маржу. А нарощення операцій збільшило чистий процентний дохід. Однак надалі банки будуть змушені пристосуватися до роботи в умовах нижчої процентної маржі, оскільки потенціал здешевлення фондування майже вичерпано, а зниження ставок за кредитами триватиме.
Комісійний дохід також зростав високими темпами завдяки своєчасній адаптації фінансового сектора в умовах віддаленого обслуговування. Зростанню комісійних доходів сприяло й загальне підвищення попиту бізнесу та населення на банківські послуги.
«Доходи банків із запасом покривають операційні витрати та відрахування в резерви, що суттєво знизилися у 2021 році. Середнє значення достатності основного капіталу банків більш як удвічі перевищує регуляторний мінімум», — вважають у Центробанку.
Оновлення регуляторної бази
На 1 січня 2022 року регулятор запланував запровадження вимог до капіталу під операційний ризик. Наступного року розпочнеться тестовий розрахунок банками внутрішнього капіталу в межах ICAAP. Він підвищить якість управління та планування капіталу.
«Надалі відбудеться зміна структури регулятивного капіталу, зміни до банківського законодавства дадуть регулятору право встановлювати індивідуальні підвищені вимоги до капіталу банків», — уточнили в НБУ.
Регуляторне поле для небанківських фінансових установ також активно удосконалюється. Парламент розглядає нові закони про фінансові послуги та фінансові компанії, страхування та кредитні спілки. Їх ухвалення та запровадження дасть змогу забезпечити належне регулювання та стійкість небанківського фінансового сектора.