«Нафтогаз» домігся арешту рахунків компанії GazAsia Capital, яка випустила євробонди російського «Газпрому» в японських ієнах.
Про це йдеться в меморандумі нового випуску єврооблігацій російської компанії, передає «Інтерфакс-Україна».
Рахунки арештовані в рамках виконання рішень Стокгольмського арбітражу. Йдеться про рішення суду щодо боргу «Газпрому» перед «Нафтогазом» майже на $3 млрд.

«Нам також відомо про наказ судового пристава, який забороняє GazAsia Capital здійснювати платежі на користь «Газпрому». Ця SPV-компанія (special purpose vehicle — англ.) розмістила 10-річні бонди на 65 млрд ієн у грудні 2018 року», — сказано у новому меморандумі.
Раніше прийняті рішення люксембурзьких судів змусили концерн реєструвати програму бондів у іншій юрисдикції – Великобританії. Суди цієї країни захищали активи «Газпрому» від позовів «Нафтогазу». Новою SPV стала британська Gaz Finance.
У меморандумі також зазначено, що 15 квітня цього року «Газпром» звернувся в люксембурзький суд з проханням оскаржити арешт і приєднатися до процесу, але суд відхилив клопотання.
Російська компанія оскаржила це рішення, слухання апеляції призначено на січень 2020 року.
У лютому 2018 року Арбітражна палата Стокгольму задовольнила позовні вимоги «Нафтогазу» до «Газпрому» через порушення контрактних зобов'язань із транзиту російського газу через Україну. Суд прийняв рішення про сплату компенсації об'єму, який був недопоставлений, але «Газпром» не виконує рішення суду.
Стокгольмський арбітраж зобов'язав «Газпром» доплатити «Нафтогазу» $4,6 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Раніше суд підтвердив борг української сторони за постачання газу в розмірі $2 млрд.
Таким чином, за результатами двох арбітражних суперечок між компаніями на постачання і транзит газу, «Газпром» повинен заплатити «Нафтогазу» $2,6 млрд.
15 лютого 2019 року ряду компаній, у тому числі філіям найбільших банків у Люксембурзі і Gaz Capital, заборонили виконувати платежі на користь «Газпрому». Це в свою чергу зупинило активність російської компанії на публічному ринку запозичень до реєстрації нової програми.
У травні 2019 року люксембурзький суд визнав у своєму рішенні виплату «Нафтогазу» за транзитним спором. «Газпром» апелював це рішення, але дата слухань поки що не призначена.
У червні цього року рейтингове агентство S&P Global Ratings відкликало рейтинг програми GazAsia Capital на прохання «Газпрому».