Для інвестування в нерухомість за кордоном не обов'язково мати сотні тисяч доларів або брати кредит на суму, якої не вистачає. Існує 2 способи інвестицій в нерухомість, якими можна скористатися у такому випадку: краудфандинг та дольове інвестування. Чим вони відрізняються та як працюють — давайте розберемося.
В чому різниця
На початку слід сказати, що різниця між дольовими інвестуванням та краудфандингом досить невелика, адже їх суть однакова — це колективні інвестиції в один об'єкт. Традиційно на ринку дольовим інвестуванням називають пропозиції, коли ви можете придбати рівну долю. Наприклад, ⅕ або ½. У випадку ж з краудфаудингом інвестування відбувається через спеціальну платформу. Не обов'язково мати конкретну долю, деякі спеціалізовані майданчики приймають інвестиції від 100 доларів.
Форми інвестування у краудфандингу
Найбільш поширена форма — це придбання акцій, для яких створюється окрема проєктна компанія.
На початку компанія визначається з проєктом нерухомості та обсягом інвестицій. Проєкт розміщують на сайті-платформі краудфандингу. Потім оголошується збір інвестицій протягом певного часу. Після досягнення 100% фінансування, необхідного для покупки, нерухомість купують на проєктну компанію. Зі свого боку всі інвестори отримують частку власності в компанії відповідно до внесеного обсягу інвестицій. Важливий момент! Якщо відсоток, необхідний для покриття фінансових потреб проєкту, не досягнутий, сума, внесена інвестором, повертається.
Ще одна форма інвестицій — це краудлендинг, або краудфандинг позик.
Тут трохи складніше. Проєкт фінансується компанією, яка є його ініціатором. Де взяти гроші? Ця компанія бере позики у одиничних інвесторів. Натомість інвестори отримують протягом попередньо визначеного періоду суму позичених коштів плюс певні заздалегідь узгоджені відсотки.
Найбільш успішні та відомі краудфандинг-платформи
У світі таких платформ налічується більше сотні, ми зібрали більше інформації про найбільш відомі.
- EquityMultiple. Спеціалізується на комерційній нерухомості. Початковий інвестиційний поріг — $5000.
- HoneyBricks. Молода платформа, створена всього 2 роки тому, однак вже встигла зарекомендувати себе. Спеціалізується на інвестуванні в багатоквартирну нерухомість.
- CrowdStreet. Ще одна платформа для інвестицій у комерційну нерухомість, що з'явилася на ринку у 2013 році.
- PeerStreet. Платформа саме краудфандингу позик, про які ми писали вище.
- RealtyMogul. Платформа з мабуть найдовшою історією. Не фокусується на якомусь одному типі нерухомості. Тут можна інвестувати у багатоквартирні будинки, офісні приміщення, промислові майданчики і т.д.
Дольове інвестування
Пропозиції інвестування в долю нерухомості все частіше можна зустріти у забудовників по всьому світу. Зазвичай це комерційна нерухомість, оскільки традиційно комерційні площі мають вищу рентабельність, окрім цього, керуючих компаній, які спеціалізуються на управлінні такою нерухомістю, більше.
Однак інколи можна зустріти пропозиції і в житловій нерухомості. Наприклад, це можуть бути апартаменти під здачу в оренду.
Нещодавно такий проєкт запустили і українці. Харківські девелопери «Житлобуд-2», «Teus Group» спільно з турецьким забудовником презентували преміальний комплекс DESIRE в турецькій Анталії, в який можна інвестувати долями. Це перша такого роду публічна пропозиція на ринку.
Житловий комплекс преміум-класу DESIRE складається з резиденцій та готельної частини. Номер в готельній частині можна придбати як цілком, так і ¼ або ½ номера. Управління нерухомістю, тобто усі клопоти з орендарями і дрібними ремонтами, бере на себе світовий готельний бренд Best Western Inc. Партнерство з однією з найбільших готельних мереж у світі прогнозує дохідність до 15% річних з виплатами в євро. Інвестор в такому разі тільки отримує дивіденди, тобто це повністю пасивний дохід.
Як стверджують девелопери проєкту, в Анталію вкладають гроші інвестори більше ніж ста країн світу, оскільки немає законодавчих складнощів з легалізацією грошей. Саме тому вони вирішили запустити таку модель на анталійському ринку.
Переваги колективних інвестицій у нерухомість
1. Диверсифікація портфеля.
Диверсифікований портфель = менше ризиків для інвестора.
2. Низький поріг входження.
Мінімальна сума, яку нам вдалося знайти по краудфандингу, — це $100. Дольове інвестування зазвичай вимагає мати від $10 000 для першого внеску, але і прибуток більший.
3. Географічна диверсифікація.
Коли в одній країні ринок стійкий, в іншій може початися спад.
4. Пасивний інвестиційний інструмент.
Для традиційних інвестицій потрібно витратити значний час на управління нерухомістю, а також нести пов'язані з цим ризики. У схемі дольового інвестування, або краудфандингу, інвестор позбавлений таких клопотів.
Мінуси колективних інвестицій у нерухомість
1. Нижча дохідність.
Оскільки інвестор не бере ніякої участі в управлінні, відсоток звісно буде трохи нижчим, адже туди включений дохід оператора.
2. Відсутність контролю.
Такий тип інвестування — це про повністю пасивний дохід. Загалом це плюс, але для тих, хто бажає усе контролювати, може бути мінусом.