Facebook Pixel

Коронавірус привів до найбільшого падіння світових ринків за 11 років

Фото: ABC News

Фото: ABC News

Тиждень, що минає, виявився гіршим для світових фінансових ринків з часів світової кризи 2008 року. За обвалом у США, що трапився 27 лютого, на наступний день пішли азіатські ринки, пише Financial Times. При цьому падіння на ринках Азії тривало сім днів поспіль. На ринках панувала паніка.

28 лютого індекс MSCI World (Morgan Stanley Capital International World Index – фондовий індекс, який відображає ситуацію на світовому фондовому ринку) показав тижневе падіння на 9,4% – останній раз щось подібне було в листопаді 2008 року.

Американський S&P 500 за тиждень втратив 12,3%, а в порівнянні з максимумом 2020 року – 13,6%. Dow Jones Industrial Average — 13,3% та 14,9% відповідно, Nasdaq Composite — 11,9% і 14%, європейський Stoxx 600 — 12,3% та 13,6%.

Telegram Logo

Динаміка індексу Dow Jones Industrial Average

Гірший тиждень з 2008 року пережила і нафта: барель Brent подешевшав на 13,7%, а порівняно з початком січня — на 27%, і балансує на межі $50.

Bloomberg пророкує, що глобальні компанії за цей тиждень втратять 10% капіталізації, і що він стане для них найгіршим з кризи 2008 року.

Компанії з різних галузей заявили, що не досягнуть цілей продажів у цьому році.

Економісти, багато з яких спочатку очікували, що вірус стане тимчасовим ударом, тепер формулюють негативні прогнози.

Колишній голова Федеральної резервної системи США Джанет Йеллен припустила, що все, що відбувається, може привести США до рецесії. А в інвестбанку Goldman Sachs сказали клієнтам, що не очікують зростання прибутку в цьому році.

«Наші прогнози щодо зниження прибутку відображають різке зниження економічної активності в Китаї, зниження кінцевого попиту для американських експортерів, порушення ланцюжка поставок для багатьох американських компаній, уповільнення економічної активності в США і зростання невизначеності в бізнесі», – йдеться в повідомленні Goldman Sachs.

Інвестори у всьому світі сподіваються, що центральні банки докладати зусиль, щоб підтримати економіки своїх країн і тим самим – світову економіку. Так вже відбувається в Китаї, де темпи зростання епідемії трохи знизилися, а уряд і центробанк активно вливають гроші у економіку В результаті паніка на біржах країни стала менш сильною.

«Основи економіки США залишаються міцними. Однак коронавірус створює зростаючі ризики для економічної діяльності. ФРС уважно стежить за подіями та їх наслідками для економічних перспектив. Ми будемо використовувати наші інструменти і діяти відповідним чином для підтримки економіки», – йдеться в заяві ФРС.

Контекст. Обвал світових фондових ринків не матиме прямого впливу на український ринок, оскільки він представлений переважно державними цінними паперами. Про це заявила перший заступник глави Нацбанку Катерина Рожкова. За її словами, інвестори, розглядаючи привабливість державних цінних паперів України, в основному дивляться на макроекономічну стабільність і співробітництво з Міжнародним валютним фондом.

Проте для України така ситуація на фондових ринках означає, що ускладняться умови для зовнішніх фінансових запозичень. Знизиться інтерес інвесторів до ОВДП.

Тому продовження співпраці з МВФ стає ще більш необхідним. В іншому випадку неминучі зростання дефіциту бюджету, падіння курсу гривні, а обіцяне президентом і урядом зниження вартості кредитів стане ще менш реальним.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини