Вакцина проти коронавірусу: коли буде готова та якою буде ціна

Деякі країни почали повідомляти про другу хвилю захворюваності на коронавірус. Водночас багато країн розробляють вакцини проти COVID-19.

Наразі дослідники проводять клінічні випробування 44 вакцин, під час яких їх тестують на людях, принаймні 92 доклінічні вакцини перебувають у стані активного дослідження на тваринах.

Водночас є ймовірність того, що вакцина проти коронавірусу стане доступною вже до кінця року.

Telegram Logo

Як проходить розроблення вакцини проти коронавірусу

Щоб отримати дозвіл від перевірчих органів на використання вакцини проти коронавірусу, їй доведеться пройти низку клінічних і доклінічних випробувань, які підтвердять її безпеку для пацієнтів.

  • Передклінічне тестування. Вчені тестують нову вакцину на клітинах, потім дають її таким тваринам, як-от миші або мавпи, щоби перевірити, чи провокує вона імунну відповідь.
  • Етап 1: Перевірка безпеки. Вчені дають вакцину невеликій кількості людей для перевірки безпеки та дозування, а також для підтвердження того, що вона стимулює імунну систему.
  • Етап 2: Розширені випробування. Вчені дають вакцину сотням людей, розділеним на групи, наприклад, дітям і людям похилого віку, щоби перевірити, чи діє вакцина на них по-різному. Ці випробування додатково перевіряють безпеку та здатність вакцини стимулювати імунну систему.
  • Етап 3: Ефективність. Вчені дають вакцину тисячам людей і чекають, щоби дізнатися, скільки з них заразилося, як порівняти з добровольцями, які отримували плацебо. Ці випробування можуть визначити, чи захищає вакцина від коронавірусу. Щоби вважатися ефективною, вакцина проти коронавірусу має захищати принаймні 50% щеплених людей.
  • Раннє та обмежене схвалення. Китай і Росія, наприклад, затвердили вакцини, не чекаючи результатів випробувань третьої фази. Однак експерти стверджують, що прискорений процес містить серйозні ризики.
  • Затвердження. Регулятори в кожній країні переглядають результати випробувань і вирішують, затверджувати вакцину чи ні. Під час пандемії вакцина може отримати дозвіл на екстрене використання до отримання офіційного дозволу. Після того як вакцина дістане ліцензію, дослідники й далі спостерігають за людьми, які її отримують, щоби переконатися, що вона є безпечною та ефективною.
  • Комбіновані фази. Одним зі способів прискорити розроблення вакцин є поєднання фаз. Наприклад, деякі вакцини проти коронавірусу зараз проходять випробування фази 1/2, наприклад, коли вони вперше тестуються на сотнях людей.
Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Скільки коштує вакцина проти коронавірусу

Sinopharm

Найдорожче вакцину проти COVID-19 планують продавати китайські розробники. Пекінський та Уханський інститути біопрепаратів готові виробляти вакцину фармкомпанії Sinopharm. За прогнозами, курс із двох вакцин коштуватиме $144. Однак цій вакцині ще потрібно пройти третю фазу клінічних випробувань.

Наприкінці вересня стало відомо про те, що Sinoparm подає заявку до регуляторної комісії Китаю на затвердження вакцини, яка може надійти десь у жовтні.

Китай почав робити щеплення медичним працівникам і представникам інших груп високого ризику випробувальними вакцинами Sinopharm ще в липні, зробивши цю першу експериментальну вакцину доступною, крім клінічних добровольців, і для цивільного населення.

Також у липні компанія Sinopharm розпочала перше випробування третього етапу в ОАЕ серед 15 тис. добровольців віком від 18 до 60 років без серйозних основних захворювань.

Moderna

Американська компанія Moderna хоче встановити ціну за курс вакцини проти COVID-19 на рівні $50-60. Курс передбачає використання двох вакцин, тому одна доза має коштувати $25-30. Компанія 27 липня оголосила про те, що розпочала третій етап своїх клінічних випробувань попри те, що тривав моніторинг результатів другого етапу.

Під час третього етапу вакцину перевірятимуть на 30 тис. учасників у США. У вересні керівник компанії Стефан Бансель заявив New York Times, що вакцина навряд чи буде широко доступною в першій половині 2021 року.

Pfizer і BioNTech

Американська фармкомпанія Pfizer та німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом займаються розробленням вакцини проти коронавірусу. Згідно з прогнозами, приблизна вартість курсу складе $40.

Pfizer і BioNTech 27 липня розпочали випробування, яке поєднує другу та третю фази, з допомогою залучення різноманітного населення в районах зі значним поширенням SARS-CoV-2.

У дослідженні беруть участь 44 тис. осіб із різних країн. Проєкт спрямовано на перевірку регуляторними органами до кінця року. У компанії сподіваються виробити 1,3 мільярда доз вакцини до кінця 2021 року.

«Спутник V»

Нещодавно Росія заявила, що першою у світі зареєструвала вакцину проти коронавірусу торгової марки «Спутник V» (Sputnik V). Наразі вакцина проходить другу фазу випробувань. Поки невідомо, скільки вона коштуватиме, однак є інформація, що вартість дози становитиме щонайбільше $20.

Попри відсутність опублікованих доказів, Росія дозволила вакцину Sputnik V для широкого використання та заявила про це як про першу зареєстровану на ринку вакцину проти COVID-19. А 12 серпня Росія повідомила, що розпочала третій етап клінічних випробувань.

AstraZeneca

Найдешевшою буде вакцина англо-шведської компанії AstraZeneca, яку вона розробляє разом з Оксфордським університетом. Приблизна її вартість планується на рівні 2,8 євро за одну дозу вакцини. Курс коштуватиме приблизно 6 євро.

Попередні результати перших двох етапів клінічного випробування цього препарату показали, що вакцина спричинила сильну імунну відповідь, включно зі збільшенням антитіл і відповідей Т-клітин, лише з незначними побічними ефектами, як-от втома та головний біль.

Метою трьох фаз клінічних випробувань є набір до 50 тис. добровольців у Бразилії, Великій Британії, США та Південній Африці. AstraZeneca 8 вересня тимчасово зупинила випробування для перевірки безпеки через побічну реакцію одного з учасників із Великої Британії.

Novavax

Біотехнологічна компанія Novavax, що базується в Гейтерсберзі, штат Мериленд, розробляє вакцину проти коронавірусу під назвою NVX-CoV2373.

Компанія 24 вересня оголосила про початок випробувань третього етапу в Сполученому Королівстві, яке дасть змогу оцінити вакцину до 10 тис. людей як із хронічними захворюваннями, так і без них. Також до 400 учасників будуть вакциновані проти сезонного грипу в рамках піддослідження, яке допоможе визначити, чи безпечно вводити пацієнтам обидві вакцини одночасно. Вартість виробництва вакцини для країн Європи складе приблизно 3,5 євро.

Johnson & Johnson

Одна з найбільших транснаціональних корпорацій у світі Johnson & Johnson, що базується в штаті Нью-Джерсі, 23 вересня оголосила про початок третього етапу випробувань.

Під час цього етапу буде перевірено ефективність та безпеку вакцини серед 60 тис. дорослих. Серед них буде багато людей похилого віку та осіб із хронічними захворюваннями, які роблять їх сприйнятливішими до коронавірусу.

Планується, що одна доза вакцини коштуватиме $10, курс складається з двох вакцин.

Вакцина проти коронавірусу в Україні

Наприкінці серпня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не готова займатися розробленням вакцини проти коронавірусу. Однак він зазначив, що в країни є можливість трансферу технологій і швидкого розгортання локалізованого виробництва вакцин в Україні.

«Маємо для цього кілька потужних фармацевтичних підприємств. Ми готові до масового виробництва вакцини», — зазначив президент.

Водночас минулого місяця директор Інституту біології клітини НАНУ зі Львова Андрій Сибірний виграв грант у розмірі 10 млн грн на розроблення вакцини проти коронавірусу від Національного фонду досліджень. Однак усе ще невідомо, чи буде позитивний результат цих розробок.

Утім, у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) зазначили, що вакцина проти коронавірусу може з'явитися в Україні вже в другій половині наступного року. Також уряд виділив 2,6 млрд грн на закупівлю вакцин проти COVID-19.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини