Цього тижня президент США Дональд Трамп помилував Росса Ульбріхта, що створив у даркнеті маркетплейс Silk Road. На платформі будь-хто міг придбати наркотики, зброю та інші нелегальні товари та послуги. Про шлях з волі до тюрми та знов на волю пише SPEKA.
Як Росс Ульбріхт звернув на себе увагу ФБР
Silk Road працював понад два роки. Наркотики, підроблені документи, зброя, відмивання коштів через крипту — все це можна було купити на маркетплейсі, цим він і привернув увагу американських правоохоронців.
2013 року ФБР виявило сервер Silk Road в Ісландії і заарештувало 29-річного Росса Ульбріхта. Того дня Ульбріхт завітав до публічної бібліотеки у Сан-Франциско. Саме в його улюбленому відділі наукової фантастики Росса і заарештували. Впевнений у власній анонімності, Ульбріхт залогінився на своєму ноутбуці до Silk Road як адміністратор з ніком Dread Pirate Roberts. Це було фатальною помилкою.
Росса Ульбріхта визнали винним за сімома пунктами обвинувачення, пов'язаними з розповсюдженням наркотиків, відмиванням грошей і комп'ютерним зломом, а також за статтею про злочинну організацію. Законодавче поле кваліфікувало Ульбріхта як мафіозі, до яких застосовують суворе покарання. Тому він отримав два довічні терміни плюс 40 років. Багато хто вважає, що це вже занадто для стартапера, навіть у даркнеті, адже він не терорист і не вбивця.
Хто такий Росс Ульбріхт: фізик та лібертаріанець
Росс Ульбріхт був випускником Техаського університету в Далласі й фізиком за спеціальністю. Згодом його більше зацікавила економіка та лібертаріанство. Він вирішив створити платформу, яка б відображала його переконання про свободу ринку та мінімізацію державного втручання.
Ці переконання привели до того, що для певної частини суспільства Ульбріхт став не злодієм, а героєм. Ініціативна група лібертаріанців та ідейних прихильників криптовалют створили рух Free Ross.

Росс Ульбріхт. Джерело: cbsnews.com
Підтримка спільноти та мати Росса
Вирок Ульбріхту обурив спільноту лібертаріанців, а його мати понад десять років оббивала пороги всіх державних установ, намагаючись полегшити долю сина. Для неї Трамп дійсно посланець небес.
Рух, що об'єднав тисячі людей у світі, методично наполягав на звільненні Ульбріхта, подавав апеляції, створював петиції про помилування, проводив краудфандингові кампанії на підтримку засудженого.
Прихильники Ульбріхта вважають, що Silk Road був принциповим лібертаріанським експериментом у сфері вільної торгівлі, в якому Ульбріхт дозволяв усе, крім злочинів, де можливі жертви.
Прихильники Ульбріхта кажуть, що він ніколи сам не продавав і не зберігав наркотики, а лише керував сайтом, який сприяв продажу. На думку захисників Росса, перемістивши продаж наркотиків в онлайн, він зменшив насильство у наркоторгівлі і сам не вчиняв насильства.
Однак під час судового процесу прокурори стверджували, що Ульбріхт намагався вбити шістьох людей, які становили загрозу для нього та платформи. Щоправда, всі шість замовних убивств не відбулися: одне було інсценоване агентами Управління боротьби з наркотиками DEA під прикриттям, а ще п'ять виявилися фейками.
Члени руху Free Ross стверджують, що вирок став символічним актом залякування.

Підтримка спільноти лібертаріанців Росса Ульбріхта. Джерело: yahoo.com
Слово Трампа
Дональд Трамп оголосив про помилування Росса Ульбріхта у своєму пості в соцмережі Truth Social. За словами президента, він це зробив на честь матері Ульбріхта і лібертаріанського руху.
Під час першої каденції Трамп збирався помилувати Ульбріхта, оскільки хотів подобатися лібертаріанській та криптоспільноті. Як пише WIRED, саме звинувачення у замовних убивствах відрадили першу адміністрацію Трампа від помилування.
При президентові Байдені це питання взагалі не порушувалося. Але під час передвиборчих перегонів Трамп знов зробив ставку на спільноту криптоентузіастів. Він пообіцяв перетворити США на «криптовалютну столицю світу», послабити регуляторний нагляд над індустрією та створити стратегічний біткоїн-резерв. Бонусом ішла обіцянка звільнити засновника Silk Road.
Історія Росса Ульбріхта знову нагадала про проблему балансу між злочином і тяжкістю покарання, яка давно існує в США.