Зростання рівня фінансового залучення в банківську сферу на 10% призводить до зростання ВВП на 0,3% – такими є спостереження економістів. Одним з найважливіших інструментів для зростання такої залученості є платіжні системи. Про них розпитував у ході великого інтерв'ю Інгу Андрєєву, генерального директора Mastercard в Україні та Молдові. Тут ми наводимо короткий зміст цієї розмови.
- Чи замінять смартфони й «розумні» годинники пластикові карти
В Україні в обігу перебуває близько 42 млн активних платіжних карток. Кількість токенізованих карт, які дозволяють здійснити оплату з гаджетів, всього близько 2,5 млн. «У перспективі, можливо, ми повністю перейдемо у цифровий світ. Але в умовах, коли значну кількість людей ще не включено у фінансову систему, важливо надати користувачу широкий набір платіжних інструментів, аби він вибрав той, який найбільше пасує його стилю життя», – вважає Андрєєва. Але зростання числа безконтактних платежів буде дуже стрімким – на 60-70% 2020 року.
- Як переконати людей, що користуватися платіжними картами – це правильно
При втраті або крадіжці картки її можна заблокувати, тому ймовірність збереження грошей набагато вище. Якщо не вистачило власних грошей, можна скористатися кредитним лімітом по карті. При оплаті карткою не стягується комісія, а за кордоном конвертація грошей на карті в місцеву валюту відбувається автоматично — це зручно і безпечно. І ще питання гігієни: карта просто набагато чистіше, ніж банкноти, адже це все-таки предмет індивідуального користування.

- Як захистити карту при онлайн-покупках
Інтернет-транзакції захищаються 3D Secure кодом, який користувач отримує в СМС-повідомленні або у месенджері. Mastercard зараз також працює над біометричною технологією, яка дозволить підтверджувати транзакцію за допомогою розпізнавання обличчя або відбитка пальця. Користувачеві потрібно також звертати увагу на сайт, на якому він здійснює оплату покупки. «Замочок» в адресному рядку підтверджує безпеку магазину. Варто встановлювати ліміти на транзакції – піднімати їх до потрібної суми в день покупки, а потім повертати.
- Хто відповідає за зникнення грошей з карткового рахунку клієнта: платіжна система чи банк
Платіжна система відповідає за безпеку технологій, але важливо, аби дисципліна була і у власника картки. Кожен випадок необхідно розслідувати індивідуально. Головна точка контакту для користувача карти – банк-емітент. У нього є повна інформація про рух коштів за рахунком, до того ж саме банк може правильно ідентифікувати клієнта.
- Про перспективи оплати картками у транспорті і у сфері розваг та відпочинку
Київський метрополітен влітку 2015 року став п'ятим у світі, де була впроваджена безконтактна оплата платіжною карткою прямо на турнікеті. Зараз жовті турнікети – це вже бренд. Кількість поїздок, сплачених картами за 4,5 року, склала близько 100 млн. За 5 років компанія вийшла за межі транспорту та реалізувала загалом понад 30 проєктів у рамках концепції Smart City в Україні. Безготівкова оплата стала доступною в ботанічному саду, парках, на багатьох фестивалях та інших об'єктах відпочинку. У планах – збільшення кількості турнікетів у метро на 70-80%.
- Про доступ податківців до інформації про карткові транзакції
«Якщо до нас приходять такі запити, ми відповідаємо, що необхідно звернутися до банку-емітента, адже доступ до рахунків і даних клієнтів знаходиться в зоні компетенції банку. При цьому банк, який має нашу ліцензію, згідно з підписаною ліцензійною угодою, зобов'язаний виконувати всі норми локального та міжнародного законодавства в галузі боротьби з відмиванням грошей», – вважає Андрєєва.
- Які реформи потрібні ринку платіжних систем
Потрібно зменшити граничну суму для розрахунків готівкою, і перехід на безготівкову оплату прискориться. Необхідно, з одного боку, ввести зобов'язання щодо прийому оплати в разі здійснення певних покупок, а з іншого – запропонувати стимули підприємцям за безготівкові розрахунки. Запропонований проєкт закону про платіжні системи передбачає впровадження платформи open banking. Це те, що стало реальністю з вересня 2019 року на європейських ринках. Йдеться про те, що в одному застосунку можна буде обмінюватися інформацією за рахунками в різних банках. Це змінить ландшафт усього платіжного ринку, оскільки відкриються нові можливості для гравців, а власники карток отримають нові переваги.
- Про головного конкурента
Головний конкурент для платіжних систем – це готівка. Чверть економіки України перебуває в тіні. На руках у населення 390 млрд грн готівки. Понад 30% українців не мають банківського рахунку. Тому всі зусилля як з боку держорганів, так і платіжних систем мають бути спрямовані на виведення цих грошей з тіні.