Facebook Pixel

Інтерв'ю за хвилину: Андрій Герус про енергоринок, тарифи, стосунки з Ляшком і про бізнес Ахметова

Влітку минулого року було розпочато реформу ринку електроенергії, і він все ще перебуває на складному перехідному періоді. Про це сказав в інтерв'ю програмі «Перша Шпальта» Андрій Герус, голова комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

The Page призводить короткий зміст цієї тривалої розмови.

Telegram Logo

Результати реформи енергоринку

«Очевидні проблеми на ринку – висока волатильність і негнучкість пропозиції щодо цінових сигналів. Понад 70% пропозиції продається завжди, тобто фактично не залежить від ціни. Я залишаюся прихильником твердження, що минулий уряд і деякі компанії надто поспішили з введенням нового ринку, це була очевидна помилка, система не готова», – вважає Герус.

Імпорт електроенергії

«Можливість імпорту на ринок «на добу вперед» була закладена ще в законі 2017 року – за це проголосували фракції НФ, коаліції. І це було узгоджено з європейськими партнерами. Так, імпорт йде з Росії, країни-агресора, і це мене напружує. Але коли необґрунтовано через монополізацію сектору зростають тарифи для українців, то це ще більше напружує».

АЕС і «зелена» генерація

«Загрозою для «Енергоатому» на сьогоднішній день є не імпорт. Витісняють його з ринку насамперед українські «зелені» виробники. У нас уже були прецеденти, коли для того, щоб прийняти в систему електроенергію з відновлюваних джерел, треба було зупиняти блоки АЕС».

Імпорт дизельного палива та українські виробники нафтопродуктів

«Коли через уряд ми ухвалювали рішення про спецмита, то робили так, щоб воно не вплинуло на роздрібну ціну і щоб ніхто не мав можливості завищувати ціну. Будь-хто може проаналізувати, що з липня по січень ціна на дизель не зросла ані на копійку – вона тільки знижувалася.

Спецмито було введено тільки на дизель, що постачається трубопровідним транспортом. Дизель, який поставлявся вагонами, під мито не підпадав. Саме для того, щоб зберігати конкуренцію. Таке спецмито не грало на користь Коломойського – його частка ринку не змінилася після його введення».

Приватизація «Центренерго»

«Я вважаю, що компанію варто було б продавати разом з державними шахтами, для того щоб була сировинна база. Інвестори приходять, дивляться на «Центренерго» і запитують: «Де ми можемо брати вугілля?» Якщо в Україні, то в кого? У нас 90% вугілля видобуває одна приватна компанія... Очевидно, що вертикально інтегрована компанія буде коштувати більше, ніж кожен об'єкт окремо. Ми можемо подивитися на інші подібні компанії в Україні. Наприклад, на ДТЕК. Її збудували розумні люди. Вугільна складова там йде в прив'язці до генерації».

МВФ і тарифи для населення

«Навіть без МВФ всі розуміють проблему перехресного субсидування. Це непросте питання, його треба добре обміркувати й прийняти зважене рішення. Можна сказати, що фактично цю умову щодо газу зараз вже виконано. Населення сьогодні купує газ за ринковою ціною. І я не бачу підстав, щоб у майбутньому ціна росла».

Підключення до електромереж

«Перше – треба спростити бюрократію, пов'язану з землею, з зайвими узгодженнями. Зараз в уряді створена робоча група, вона розробляє порядок спрощення приєднання до електричних мереж. Ми в парламенті будемо повністю підтримувати. А друге (навіть більш важливе і складне) – це зробити так, щоб прописані на папері правила гри працювали на практиці. Вкрай важливо, щоб ситуація почала змінюватися в 2020 році».

Конфлікт з Ляшком

«Те, що відбувалося, – це не просто шоу та хайп Ляшка. Це частина плану, в якому Ляшко був просто актором. Я не розглядаю його взагалі як окремого самостійного гравця. Це системна історія про тиск на мене для того, щоб показувати, що можуть бути наслідки, якщо «не розуміти» інтереси певних людей...»

Ставлення до Ахметова

«Олігархи повинні працювати в конкурентному середовищі, а політичні рішення держави на користь їхнього бізнесу повинні бути мінімальними та обґрунтованими. При цьому все, що вони зароблять у ринковому середовищі, – все до останньої копійки їхнє. Але там, де є несправедливість або монополія, – ситуацію треба змінювати».

Коментарі

Всі новини