Facebook Pixel

Французький інвестор поскаржився на корупцію міської влади Гостомеля

Французький інвестор поскаржився на корупцію міської влади Гостомеля

Французький інвестор поскаржився на корупцію міської влади Гостомеля

Хоча Україна за останнє десятиліття посилила свої заходи по боротьбі з корупцією, щоб підвищити свої шанси на приєднання до Європейського Союзу, корупційні скандали все ще поширені в зруйнованій війною країні, де багатомільярдна програма реконструкції надала нові можливості для особисте збагачення. Про це пише france24. @material: https://thepage.ua/ua/news/yaki-viroki-najchastishe-otrimuyut-korupcioneri

Коли Барт Груюєрт погодився допомогти відбудувати зруйновані житлові будинки за межами Києва, він сподівався стати одним із гвинтиків великої програми реконструкції України, відновлюючи лише частину шкоди, завданої вторгненням рф. Але коли французька компанія «Нео-Еко», у якій він працює, подала заявку на отримання дозволу на будівництво в місті Гостомель, місцева військова адміністрація попросила компанію перерахувати кошти для багатомільйонного проєкту на її банківський рахунок під приводом того, що вона керуватиме проєктом безпосередньо.

Чиновники сказали Грюйерту, що «краще, якщо ви переведете отримані гроші на наш рахунок», — нагадав він.

Quote«Але це не працює так», — сказав він AFP.

Компанія відмовилася, і прогрес у реалізації ініціативи, яка забезпечила 20 мільйонів євро приватного фінансування, негайно сповільнився.

Це ознаменував останній приклад ендемічної корупції, яка мучила Україну з моменту здобуття нею незалежності після розпаду Радянського Союзу в 1991 році.

Після відмови Neo-Eco у банківському переказі місцева адміністрація почала затягувати, додаючи нові вимоги до контракту та намагаючись стимулювати компанію «роздавати конверти» потрібним людям, стверджував Грюйерт.

У вересні 2023 року компанія неохоче вирішила відмовитися від проєкту, заявивши, що працювати в таких умовах «неможливо».

Українські слідчі заявили, що розкрили систему «розкрадань» у Гостомельській військовій адміністрації та звинуватили її голову Сергія Борисюка у привласненні близько 21 мільйона гривень ($470 тис.), призначених на реконструкцію будинків і квартир.

У червні 2023 року, після появи звинувачень, Борисюк був відправлений у відставку президентом Володимиром Зеленським.

Кілька днів тому він випередив своє усунення на пресконференції, на якій заявив, що зробив «усе можливе», щоб забезпечити зусилля з реконструкції.

Quote«Мені здається, що ви шукаєте ворога не там, де треба», — сказав він.

Незважаючи на те, що Україна посилила свої заходи по боротьбі з корупцією протягом останнього десятиліття, щоб просувати свої амбіції вступу до Європейського Союзу, корупційні скандали все ще поширюються. Transparency International поставила Україну на 104-те місце зі 180 країн у своєму «індексі сприйняття корупції» проти 144 у 2013 році. Для деяких чиновників вторгнення Росії дало нові можливості для особистого збагачення.

За всю війну виникло кілька резонансних випадків нібито розкрадання коштів на реконструкцію, а також арешти чиновників за продаж довідок про звільнення від армії.

Незважаючи на те, що Україна, яка покладається на мільярди доларів західної фінансової підтримки, може бути незручною для України, директор Transparency International Україна Андрій Боровик сказав, що увага до справ свідчить про те, що про проблему «не забувають». А влада також рекламує розкриття таких схем, як ознаку «ефективного» правозастосування.

Всього 10 років тому «хто міг подумати, що високопосадовців можна звинуватити у злочинах?» Про це заявив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик.

Quote«Тепер у нас є кілька дуже хороших прикладів», — сказав він.

За даними Національного антикорупційного бюро, цього року було відкрито близько 500 корупційних справ і винесено 60 вироків.

Але існують триваючі побоювання, що постійна проблема завадить масштабній програмі реконструкції України, стримуючи міжнародних партнерів від виділення коштів. Згідно зі спільним дослідженням Світового банку, ООН, ЄС та українського уряду, загальна вартість реконструкції українських трибун оцінюється в 486 мільярдів доларів.

Грюйєрта не зупинив його досвід у Гостомелі, який був окупований російськими військами в перші тижні вторгнення в лютому 2022 року. Україна «досягає значного прогресу» у боротьбі з корупцією, сказав Грюйерт, додавши, що Neo-Eco довелося навчитися «переходити зигзагом між різними перешкодами».

Компанія все ще працює над кількома іншими проєктами та заохочує до участі інших іноземних інвесторів. Але, постраждала від досвіду Гостомеля, тепер вона надає пріоритет роботі з містами, де вона впевнена, що з неї не вимагатимуть відкатів.

Більшість визнає, що в Україні ще багато чого потрібно зробити в боротьбі з корупцією, особливо коли йдеться про реконструкцію. Декілька осіб розповіли AFP, що досі часто мають частки в будівельних компаніях через своїх родичів. Україна намагається відсіяти такі конфлікти інтересів і зробити весь процес більш прозорим.

Минулого року в країні запустили платформу з переліком усіх відкритих проєктів. Під назвою «МРІЯ» має на меті дати можливість інвесторам, журналістам та українцям відстежувати хід будівельних проєктів, зазначив її керівник Віктор Нестуля.

Відданість такій відкритості буде ключовою для заспокоєння іноземних інвесторів, сказав Мустафа Найєм, активіст і журналіст, який очолював агентство з реконструкції до початку цього року.

Quote«Війна не є приводом не боротися з корупцією», — сказав він AFP.

Корупція «не в українській ДНК, це просто питання волі».

Подякувати 🎉