Facebook Pixel

Чому Фонд гарантування не розкриває застави по пулах непрацюючих кредитів

Фонд гарантування вкладів не деталізує інформацію про застави по непрацюючих кредитах банків. Це може мінімізувати кількість потенційних покупців майна банків, що збанкрутували чи були конфісковані через російських засновників.

В інформації Фонду гарантування вкладів потенційному покупцю пропонується подати заявку до так званої віртуальної кімнати даних, щоб узнати про предмет торгів.

Quote«Активи об’єднані у пул, зокрема, за ознакою місцезнаходження боржників, а це — центральні та західні регіони України. Усі дані, зокрема й ті, що містять банківську таємницю, доступні для вивчення потенційними покупцями у кімнаті даних. Для ознайомлення з активами у кімнаті даних (у тому числі у віртуальній кімнаті) необхідно подати заявку про зацікавленість у придбанні активу та підписати Договір щодо нерозголошення потенційним покупцем інформації з обмеженим доступом та банківської таємниці. Інструкція ознайомлення з активом у віртуальній кімнаті даних – тут» — пише Фонд гарантування вкладів.

Фонд гарантування не приховує дані

Пресслужба Фонду гарантування вкладів коментує, що наразі публікації по аукціонах містять достатньо інформації для потенційних покупців: «Фонд не приховує застави. До кожного лоту публікується публічний паспорт активу, де є опис застави (якщо вона є) та місце її знаходження. У даному пулі майже 98% кредитів є беззаставними. Для цього активу також є публічний паспорт, де наведена інформація про наявність/відсутність застави. Віртуальна кімната даних — це не спосіб приховати заставу, а навпаки — можливість розширити коло потенційних покупців, щоб вони могли віддалено вивчити усі матеріали кредитних справ».

Як вибрати об'єкт для потенційної покупки

Раніше ФГВФО в якості експерименту вже виставляв рекордний лот зі стартовою ціною в 2,2 млрд грн з понад 100 непрацюючих кредитів в АТ «Мегабанк». В публічному паспорті об'єкту в якості застав по цих кредитах коротко згадані понад 400 об'єктів в Харкові та області. Але що це за об'єкти, зрозуміти неможливо.

Велика .xls-таблиця не містить ані назв, ані описів, ані хоча б приблизних адрес заставної нерухомості. Виглядає це приблизно так:

  • Комерційна нерухомість, 1 шт., Балаклія, вартість за договором — 602 млн грн (10 пунктів по різних договорах).
  • Транспорт, 3 шт., Вишнева, Харківська область, вартість за договором — 6 млн грн.
  • Товари, 2000 т, Балаклія, вартість за договором — 14,36 млн грн.

Потенційні покупці, скоріше за все, отримали з цієї унікальної торгової пропозиції інформації недостатньо для того, щоб зацікавитись рекордним лотом. Очікувано, голландський аукціон в Prozorro 13 вересня не відбувся через відсутність учасників.

Чому ФГВФО почав продавати кредити пулами

Нагадаємо, що з 25 вересня Фонд гарантування вкладів використовує новий підхід з продажу непрацюючих кредитів. Кредити об'єднуються за галузевою ознакою. Торги з продажу першого «пілотного» пулу пройдуть за голландською моделлю аукціону — це торги на пониження ціни, під час яких початкова вартість лота покроково знижується, аж поки хтось з учасників не зупинить зниження. Далі відбувається етап закритих цінових пропозицій: інші учасники можуть запропонувати ціну, вищу зафіксованої. Переможцем стає той, хто запропонував найбільшу суму.

Quote«До «пілотного проєкту» будуть залучені чотири банки, які передані в управління Фонду уже після початку повномасштабного вторгнення: ПАТ «Промінвестбанк», АТ «МР БАНК», АТ «МЕГАБАНК» та АТ «Банк Січ». Загальна заборгованість юридичних осіб перед цими банками перевищує 90 млрд грн. Майже 48% за сумою заборгованості – на рахунках підприємств переробної промисловості, ще 17% – оптової та роздрібної торгівлі, 12% – підприємств постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. Ми очікуємо, що галузевий підхід формування пулів допоможе привернути увагу саме інвесторів, зацікавлених вести діяльність у визначеній галузі», — розповів Олександр Кульчицький, директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду гарантування вкладів.
Quote«ФГВ — один з найбільших організаторів онлайн-аукціонів в державній системі «Прозорро.Продажі». Лише з початку повномасштабної війни Фонд за підсумками електронних торгів в системі залучив 4,6 млрд гривень для розрахунків із кредиторами банків, що ліквідовуються, з них понад 3,5 млрд гривень — від продажу активів саме цих чотирьох банків. Конкуренція на торгах з реалізації майна ПАТ «Промінвестбанк», АТ «МР БАНК», АТ «МЕГАБАНК» та АТ «Банк Січ» також вища у порівнянні з активами інших банків — понад 3 учасники. Сподіваємось, що «пілотний проєкт» Фонду та пули активів відкриють нові можливості для бізнесів, які готові сьогодні розвивати цілі галузі», — зазначив Сергій Бут, СЕО «Прозорро.Продажі».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉