У Ferrexpo заявили, що в уряді України немає бажання націоналізувати Полтавське ГЗК. Фото: GMK Center
Ferrexpo заперечує можливий намір уряду України націоналізувати Полтавський ГЗК. Компанія обовʼязково захищатиме свої інтереси у разі імовірної націоналізації будь-якого з активів Групи в Україні.
Про це пише пресслужба Ferrexpo у коментарі до матеріалу The Page «Чим володіє в Україні мільярдер Костянтин Жеваго».
Публікуємо повну відповідь:
«Наразі у Ferrexpo немає жодних підозр щодо наявності бажання уряду України націоналізувати Полтавський ГЗК чи будь-який інший актив Групи в Україні. Акції та корпоративні права в українських підприємствах, зокрема Полтавському ГЗК, Єристівському ГЗК та Біланівському ГЗК, є власністю Ferrexpo, а не будь-якої іншої особи відповідно до законодавства України. Ferrexpo не має наміру і ніколи не мала наміру передавати акції чи корпоративні права цих підприємств уряду України чи іншим особам або компаніям.
Ferrexpo інвестувала понад 3,3 мільярда доларів США в діяльність в Україні з моменту лістингу на Лондонській фондовій біржі. Група аналізує потенційні результати поточних судових справ, у які залучені підприємства Ferrexpo в Україні, так само як і доступні засоби правового захисту, зокрема з-поміж інструментів українського та міжнародного права. Наголошуємо на тому, що Ferrexpo рішуче захищатиме свої права.
Виходячи з нашого початкового аналізу даного запиту, Ferrexpo обовʼязково захищатиме свої інтереси у разі імовірної націоналізації будь-якого з активів Групи в Україні. Ця рішуча відповідь може включати оскарження подібного рішення у Верховному суді України. Також у Ferrexpo можуть виникнути підстави для подання інвестиційного арбітражного позову про збитки за двостороннім інвестиційним договором між Україною та Швейцарією (1995 рік). Підставою для цього позову буде аргумент про те, що будь-які потенційні дії України щодо націоналізації майна Ferrexpo будуть розглядатися як порушення українських зобов’язань за двостороннім інвестиційним договором.
Хочемо також зазначити, що Костянтин Жеваго не є ані мажоритарним власником, ані директором чи посадовою особою Ferrexpo».
Полтавський ГЗК: які справи зараз розслідують правоохоронці проти підприємства
За даними Офісу генпрокурора, голову правління підприємства Віктора Лотоуса підозрюють у незаконному видобутку корисних копалин на території Полтавського ГЗК, (ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 240, ч. 2 ст. 364-1 КК України).
Під керівництвом Лотоуса, маючи ліцензією на видобування лише залізної руди, ГЗК незаконно обробляв та реалізовував інші породи корисних копалин. Ці породи мали зберігатися у спеціально відведених сховищах. Натомість їх обробляли та отримували щебінь трьох різних фракцій, який продавали суб’єктам підприємницької діяльності.
Таким чином, з 2015 по 2021 рік було незаконно видобуто понад 20 млн куб. м корисних копалин – це приблизно тисячі вагонів. Сума завданих збитків становить понад 157 млрд грн.
29 червня 2023 року Служба безпеки спільно з ДБР вручили підозру 6 керівникам Полтавського ГЗК компанії Ferrexpo. Їх підозрюють у привласненні 400 млн грн під час торгівлі щебенем.
За даними СБУ, протягом 2019-2022 років керівництво ГЗК продавало щебінь, не маючи на це відповідного спецдозволу. Так, 1 тонну сировини збували «своїм компаніям» за 30-50 грн. А потім реалізовували породу вже за ринковою ціною, яка була майже в десять разів більша.
На думку правоохоронців, для реалізації оборудки її організатори вносили недостовірні відомості до звітної та фінансово-господарської документації.
Полтавський ГЗК групи Ferrexpo заявив, що продавав не щебінь, а відходи від виробництва залізної руди.
7 липня 2023 року Печерський суд Києва обрав запобіжні заходи для керівництва Полтавського ГЗК. Їм призначено тримання під вартою або заставу від 2 до 60 млн грн.
До цього 15 травня НАБУ взяло під варту голову Верховного суду України Всеволода Князєва під час отримання ним хабаря у розмірі $2,7 млн. Князєв, ймовірно, отримував гроші від людей, які діяли в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. На думку НАБУ, хабар міг бути внесений Жеваго за можливість володіння Полтавським ГЗК.
Пресслужба Ferrexpo всі звинувачення відкидає.