Facebook Pixel

Доступ банків і зменшення порогу концентрації. Аграрний комітет затвердив модель ринку землі

Автор

Максимальна концентрація землі в одних руках складе не більше 10 тисяч гектарів, тоді як раніше пропонувалося 200 тисяч га. Про це йдеться в остаточній версії законопроєкту про обіг сільгоспземель, повідомив голова комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський, передає liga.net.

Відповідний документ до другого читання сьогодні, 28 грудня, схвалив профільний комітет, написав на своїй Facebook-сторінці радник прем'єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак. Документ буде винесено на голосування до залу парламенту в січні, зазначив Сольський.

Олексій Мушак
Олексій Мушак
Екс-радник прем’єр-міністра України з економічних питань

«Щойно аграрний комітет розглянув і схвалив остаточну версію до другого читання законопроєкту №2178-10 про впровадження ринку землі. Перешкод для голосування у сесійній залі вже не залишилося».

Концентрація землі в одних руках не єдине положення земельної реформи. Законопроєктом також передбачено, що:

  • купувати землю зможуть тільки українці та компанії, засновані громадянами України, а також територіальні громади і держава;
  • банки зможуть володіти землею, якщо отримають її в якості застави; потім вони будуть зобов'язані протягом двох років продати такі ділянки на аукціонах;
  • вартість землі не може бути нижчою від нормативної грошової оцінки;
  • іноземців до купівлі землі допустять тільки за підсумками референдуму, орієнтовної дати проведення якого поки немає.

Як повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» народний депутат від «Слуги народу» Дмитро Костюк, із більш ніж 4 тис. правок до другого читання було враховано дев'ять.

За словами співавтора законопроєкту, якщо при розгляді парламентом законопроєкту про землю будуть необхідні 226 голосів, то його приймуть протягом одного пленарного дня. Це можна зробити шляхом розгляду документа за розділами, а не за правками.

Контекст. Верховна Рада ухвалила законопроєкт про ринок землі у першому читанні 13 листопада. Прийняття закону в цілому планувалося до кінця року. Ним передбачено скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж сільгоспземлі будь-якої форми власності. Законопроєкт дозволяє купувати землю лише українським громадянам і компаніям. Заборона на купівлю землі для іноземців буде діяти до 2024 року. Виняток передбачили тільки для агрокомпаній, які зареєстровані в Україні більш ніж три роки і у яких право оренди або емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою) було оформлено до відкриття ринку. Серед обговорюваних положень законопроєкту — купівля землі іноземцями та ліміт на продаж землі в одні руки.

За розрахунками уряду, один гектар української землі після відкриття ринку буде коштувати $2200, якщо землю дозволять купувати також і іноземцям. Якщо ж землю можна буде купувати тільки українцям, то ціна гектара досягне максимум $1500.

Подякувати 🎉