Експорт сирої нафти з росії впав до мінімуму з липня 2024-го, у результаті чого валовий дохід країни від нафтової торгівлі був найменшим за останні вісім місяців. На це вплинула, передусім, зупинка роботи експортного терміналу «Козьміно» на Тихоокеанському узбережжі. Про це пише Bloomberg. Чому доходи від російської нафти впали до мінімуму за вісім місяців
Експортний нафтовий термінал «Козьміно» на Тихоокеанському узбережжі росії на чотири дні зупинив роботу, що викликало різке падіння експорту нафти з рф на Схід. Середній експорт нафти за чотири тижні впав до 3,1 млн барелів на день станом на 22 вересня, що на 115 тис. барелів на день менше, ніж у попередній період.
Валовий дохід росії від нафти впав до найнижчого рівня з кінця січня 2024 року як за тиждень, так і за місяць, через менші експортні обсяги, навіть попри підвищення ціни на головний експортний бленд Urals — уперше за три тижні.
Чи зменшились поставки нафти рф до Азії
Поставки російської нафти азіатським покупцям, включно з тими, хто не вказує кінцевий пункт призначення, зросли до 2,92 млн барелів на день за чотири тижні станом на 22 вересня. Водночас це на 10% нижче середнього показника останнього піку продажів у квітні.
росія продовжує збільшувати експорт нафти до Китаю, передусім за рахунок приблизно 800 тис. барелів на день трубопроводом — або по території росії, або через Казахстан. Також близько 1,2 млн барелів роснафти на день завантажувалося на танкери, що прямували до Китаю.
Водночас поставки з пунктом призначення в Індії знизилися за тиждень до 22 вересня до 1,57 млн барелів порівняно з 1,67 млн у попередній період.
Ціни як для Китаю, так і для Індії, ймовірно, зростуть. Зараз деякі порти призначення у східному напрямку росіяни не вказують.
Чи експортує росія нафту до Європи
Офіційний експорт морем нафти з росії до європейських країн скасований, а поставки до Болгарії припинилися наприкінці 2023-го. Також москва втратила близько 500 тис. барелів на день трубопровідного експорту до Польщі та Німеччини на початку минулого року, коли ці країни припинили закупівлі.
Водночас дослідження Greenpeace у вересні виявило, що танкери з російською нафтою протягом кількох тижнів прямують прямо до портів країн ЄС. Уже було зафіксовано 15 танкерів, які належать до «тіньового флоту» росії.
Єдиним офіційним ринком для поставок нафти із західних портів рф залишилась Туреччина, де нафтові потоки за 28 днів до 22 вересня зросли приблизно до 220 тис. барелів на день, що є найбільшим показником за п’ять тижнів.
Нагадаємо, російські компанії збільшили страхування нафтових вантажів рф до Індії на 20% у липні 2024 року порівняно з груднем 2023-го. Зокрема, за допомогою страховиків москва може продавати нафту вище граничної ціни, яку встановили країни G7, ЄС і Австралія у рамках санкцій.