Дефіцит кадрів і безробіття стримують економіку – економіст сказав, як це виправити

Дефіцит кадрів і безробіття стримують економіку – економіст сказав, як це виправити

Виробничі можливості України досягли свого піку після економічного спаду 2022-го. Український уряд має сфокусуватися на ринку праці, залучаючи більше людей, оскільки дефіцит кадрів і безробіття сильно стримують зростання економіки.

Про це розповів старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай.

Як уряд може покращити стан української економіки

Оновлений макропрогноз НБУ та інші індикаторі вказують, що українська економіка, відновившись від шоку 2022-го року, вперлася у межу виробничих можливостей, каже Гайдай.

За словами економіста, проблеми на ринку праці більш значущі, ніж проблеми в енергетиці. Дефіцит кваліфікованих працівників великий, проте також спостерігається значний рівень безробіття і спад залученості в робочу силу.

Цей розрив і кваліфікаційний – працівники вміють не те, що потрібно роботодавцям, і також географічний – працівники не там, де потрібно роботодавцям, пояснює Гайдай.

За його словами, очікувати на масове повернення українців з-за кордону не варто, навіть після зменшення безпекових ризиків. Відповідно, щоб зсунути межу виробничих можливостей і стимулювати реальне зростання економіки на понад 2-3%, держава має фокусуватися на:

  • підвищенні географічної мобільності українців (цільові стимули/підтримка);
  • профнавчанні та перенавчанні дорослих (і онлайн-платформи, і на базі роботодавців);
  • стимулюванні повернення українців до роботи (верифікувати соцвиплати, скасувати «соціалку» для усіх, хто здатен працювати, підвищувати пенсійний вік, підтримувати створення інклюзивних робочих місць для людей з інвалідністю).

Гайдай також зазначив, що це треба робити не точково, а масштабними програмами з максимальним покриттям, які матимуть макровплив.

«Плюс підтримка інвестицій, які збільшують продуктивність, але це сумна і пережована тема, не чіпатиму», – сказав він.

Водночас держава точно не має стимулювати попит безпосередньо, або через побічні ефекти популізму.

«Попит, який не може бути задоволений економікою, підвищуватиме інфляцію та/або дефіцит платіжного балансу і, зрештою, не приведе до зростання добробуту. Не можна роздавати більше грошей, коротше кажучи», – підсумував економіст.

Нагадаємо, середній рівень безробіття в Україні зменшився на 3,1 відсоткового пункту – до 14,3% у 2024 році з 17,4% у 2023-му. Минулого року без роботи був кожен сьомий українець.

Ринок праці залишався нерівномірним: хоча роботодавці активно шукають працівників, безробіття все ще залишається високим. Попри багато розміщених вакансій, бізнесу критично не вистачає робочої сили.

Читати на The Page