Деякі з поширених гінекологічних проблем належать до серйозної патології, інші не є небезпечними, але можуть суттєво знизити якість життя, а деякі взагалі ніяк не проявляють себе, поки жінка не вирішить завагітніти. Тому гінекологія — один із тих напрямків, де особливо важлива профілактика, зокрема у формі регулярних профоглядів. Отже, чотири проблеми репродуктивної системи, з якими жінки та їхні лікарі стикаються найчастіше.
Дисменорея
Дисменорея, чи альгодисменорея, — стан, коли менструація супроводжується сильним болем. Біль може бути настільки інтенсивним, що жінка на кілька днів буквально випадає із життя. Дисменорея буває первинною та вторинною.
Первинна властива дівчаткам-підліткам, у яких лише встановлюється менструальний цикл. Біль може початися за кілька годин до менструації та зазвичай триває протягом першого дня. Така дисменорея хоч і дуже неприємна, але зазвичай проходить самостійно, коли менструальний цикл встановиться. Проте це може тривати кілька років, а іноді така дисменорея проходить лише після того, як жінка народить першу дитину.

Вторинна дисменорея — це та, що з'являється після того, як менструації були безболісними або мало болючими. Вона пов'язана із захворюваннями, найчастіше з інфекцією, міомою чи ендометріозом. У цьому випадку біль з'являється за кілька днів до менструації та проходить після її початку.

Фото надане партнером
Аменорея
Це відсутність менструації протягом трьох і більше місяців у жінок фертильного віку. Зустрічається фізіологічна аменорея, тобто нормальна. Це аменорея до встановлення циклу (підліткова), під час вагітності, під час грудного вигодовування та під час менопаузи.
У всіх інших випадках аменорея є ознакою патології, до якої належать не лише гінекологічні захворювання, а й також погане харчування, стрес або інші хвороби, наприклад, ендокринні розлади.
Запальні захворювання статевих органів
Запалення зовнішніх та внутрішніх жіночих статевих органів можуть спричиняти інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), а також умовно-патогенні збудники, які в нормі є в організмі. У звичайних умовах вони не є проблемою, а ось у разі зниження імунітету, так би мовити, піднімають голову та стають патогенними.
До найпоширеніших належить сальпінгоофорит, або аднексит, — запалення придатків матки, тобто маткових труб та яєчників. Наслідком перенесеного запалення часто є зміни, що призводять до безпліддя.
Міома матки
Це найпоширеніша пухлина жіночої репродуктивної системи. Звичайним симптомом є міжменструальні кровотечі або надмірно рясні та тривалі менструації, що може спричинити анемію. Іноді міома матки розвивається, ніяк не себе проявляючи. Це доброякісна пухлина, яка не переростає у рак. Однак вона може спричинити безпліддя.
Жодна з перелічених проблем не несе загрози життю, проте всі вони мають досить серйозні ускладнення і тому не мають залишатися поза увагою.
Автор: Резніченко Ірина Валеріївна – акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог.