Facebook Pixel

Чому АРМА не може управляти арештованими активами, включаючи Полтавський ГЗК

Полтавський ГЗК та інші передані активи до АРМА, зокрема корпоративні права, не знайдуть свого управителя, допоки законопроєкт №10069 не схвалить Верховна Рада.

Про це нагадала голова АРМА Олена Дума.

Чому передані до АРМА активи наразі не можуть отримати управителя

В Україні арештоване майно російських та білоруських власників не може бути ефективно використане, оскільки через старі закони його неможливо передати в управління без згоди власників, а отримати таку згоду від громадян росії чи білорусі — нереально.

Quote«Ми маємо запитати згоди власника перед управлінням. Ви ж розумієте, що ми ніколи не отримуємо такої згоди. Це означає, що всі арештовані активи стоять і не працюють на користь держави», — сказала Дума.

На сьогодні в управлінні АРМА перебуває понад 1100 компаній і об'єктів, які повністю належать громадянам рф. Також ще понад 3,5 тис. арештованих активів, де є частка російських або білоруських власників.

Олена Дума

Олена Дума

Законопроєкт, який мав розв'язувати цю проблему, 2 роки пролежав у Верховній Раді, однак на голосуванні йому не вистачило 8 голосів. Новий аналогічний документ визнали невідкладним, проте парламент досі не включив його до порядку денного.

Quote«Ми маємо розблокувати можливість управляти такими активами для країни, не питаючи згоди ворога. Це цинізм і абсурд, коли таке відбувається під час війни», — наголосила Олена Дума.

Наразі ж арештованим майном можна управляти без дозволу власника лише у разі, якщо він перебуває під санкціями. Для цього його має внести в санкційний список РНБО.

Ще одна проблема — Антимонопольний комітет, котрий часто затягує погодження компаній, що беруть арештоване майно в управління. Через це деякі об’єкти чекають рішення понад 10 місяців.

Новий законопроєкт передбачає обмеження строків ухвалення таких рішень, а також унеможливлює подвійні витрати держбюджету на оцінку арештованого майна.

Зараз же після передачі об’єкта у ФДМУ його оцінку доводиться проводити повторно. Законопроєкт №10069 пропонує:

  • наділити АРМА правом реалізації майна без передачі у Фонд державного майна, якщо таку оцінку вже провели;
  • спрощує процедуру передачі активів в управління українському бізнесу через прозорі конкурси;
  • дозволять реалізовувати майно без додаткових погоджень з представниками держави-агресора;
  • забезпечать прозорий механізм продажу через «Прозорро.Продажі».

Нагадаємо, 4 березня 2025 року Печерський райсуд Києва задовольнив клопотання Офісу генпрокурора та ухвалив передати 49,5% корпоративних прав Ferrexpo Poltava Mining до управління АРМА.

Подякувати 🎉