Facebook Pixel

Чи відправить Європа війська в Україну: дискусія триває

Після повернення Дональда Трампа до Білого дому на Заході активніше обговорюють можливість розгорнути в Україні західні війська, щоб скоріше завершити війну. Одна з тем – чи можуть оборонні сили ЄС стати миротворчими силами для припинення вогню в Україні, на якому наполягає Трамп. Про це пише Financial Times.

Чи може ЄС направити свої війська в Україну

Новообраний американський президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що планує вивести США з питань європейської безпеки, а також «якнайшвидше» припинити вогонь в Україні. Київ умовою угоди ставить надійні гарантії безпеки від союзників.

Володимир Зеленський вважає, що Європі знадобиться «мінімум» 200 тисяч військових, щоб організувати ефективне стримування. FT нагадує, що це набагато більше учасників висадки в Нормандії під час Другої світової війни.

Інші українські посадовці вважають, що для сил безпеки по всій 1000-кілометровій лінії фронту вистачить 40-50 тис. іноземних військових. А це вже набагато реальніше.

Очікується, що прем’єр Великої Британії Кір Стармер і генсек НАТО Марк Рютте обговорять це питання на «неформальній зустрічі» в ЄС 3 лютого 2025-го.

Зараз лише країни Балтії підтримали цю ідею – за умови, що у миротворчій місії також візьмуть участь інші союзники. Польща відмовилася надсилати війська і наполягає, що до миротворчої місії в Україні не можна залучати військових з країн НАТО, які межують з росією.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який готується до відставки після виборів 23 лютого, виступав різко проти розміщення німецьких військ в Україні. Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-Демократичної партії, який може стати канцлером після виборів, висловив підтримку Україні, проте прямо не підтримав ідею розгортання військ.

Яким чином ЄС може розмістити війська в Україні

Раніше у ЄС обговорювали ідею президента Франції Еммануеля Макрона. За його пропозицією, європейські війська могли б взяти на себе ключову допоміжну роль – наприклад, захист критичної інфраструктури, навчання українських сил, ремонт зброї або патрулювання кордону з білоруссю. Це дозволить більшій частині 800-тисячної армії Києва зосередитися на лінії бойового зіткнення, де зараз сконцентровано менше половини Сил оборони.

Водночас після повернення Трампа до влади основна увага в дискусіях сконцентрована на тому, чи можуть європейські війська бути використані як миротворчі сили, а також чи вони підтримуватимуть українську армію.

Така місія могла б мала три цілі:

  • запевнити Україну у реальній підтримці Заходу;
  • стримати росію від повторного нападу;
  • показати США, що Європа прагне гарантувати безпеку України.

Нагадаємо, на будь-яких переговорах про закінчення війни з майбутнім президентом США Дональдом Трампом росія вимагатиме від України розірвати всі військові зв’язки з НАТО та стати нейтральною державою з обмеженою армією. Також рф хоче залишити собі частину територій, включно з Кримом, говорять джерела видання Bloomberg.

Подякувати 🎉