На початок липня Міністерство внутрішніх справ взяло на облік понад 362 тисячі осіб із тимчасовим захистом. З них 97 тис. отримують гуманітарну допомогу, 66 тис. потрапляють у вразливу групу. Про це заявив Андреа Крхова з Консорціуму неурядових організацій, що працюють з мігрантами.
Яка частина біженців так чи інакше залежить від пільг?
Навіть у закладах розміщення людей, які ще не знайшли житла, є приблизно 10 тисяч осіб, які ще потребують безкоштовного житла. Серед них якраз ті супервразливі люди, які досі не можуть ні оплатити, ні знайти житло. Це означає, що вони перебувають у певному невигідному становищі на ринку нерухомості або живуть у районі, де дійсно багато біженців і де немає можливостей для вільних квартир.
Наскільки великою проблемою для них може стати припинення безкоштовного проживання, а точніше зміна умов безкоштовного проживання. Чи може статися так, що деякі з них взагалі не зможуть платити за житло і втратять його?
«Напевно, не буде такого, що хтось взагалі не зможе заплатити за житло, хоча я думаю, що це буде і з нижніх десятків тисяч, але що буде, у тих людей не буде коштів купити їжу потім, одяг і, можливо, основні ліки, які їм потрібні», — каже експерт.
Уряд розглядає людей похилого віку як найбільшу проблемну групу, у яких, якщо вони отримають навіть більшу суму відрахувань на житло, після нарахування допомоги їм не залишиться навіть прожиткового мінімуму. Це означає менше ніж 3000 на місяць, з чим людина фактично не може керувати будь-яким простим способом.
Крім того, видання ukraina.radio.cz писало, що з 1 серпня уряд Чехії збільшить фінансову підтримку для українських біженців: уразливі групи отримають по 6000 крон (10 510 грн.), а решта — по 4000 крон (7000 грн.). З 1 вересня термін надання безкоштовного житла для всіх біженців буде скорочено до 90 днів. Це рішення зазнало критики, оскільки може залишити багатьох без житла та сприяти нелегальному працевлаштуванню.
Тепер виплати не залежать від того, чи зареєстроване житло, в якому мешкають біженці, у спеціальному реєстрі. Це спрощує процес отримання допомоги та усуває бюрократичні перепони.
Тільки домогосподарства біженців, доходи яких нижчі від прожиткового мінімуму та витрат на житло, встановлених Міністерством праці Чехії, мають право на отримання гуманітарної допомоги. Розмір цієї допомоги становитиме різницю між зазначеними сумами та доходами сім'ї.
Це дозволяє цілеспрямовано підтримувати найуразливіші групи населення, забезпечуючи їх необхідними ресурсами для життя. До 1 вересня в Чехії діють такі правила щодо надання безкоштовного житла.
- 150 днів для більшості людей зі статусом тимчасового захисту;
- безстроково для вразливих категорій: дітей і підлітків до 18 років, студентів, вагітних жінок, літніх людей старше 65 років, людей з інвалідністю, осіб, які доглядають за ними, або осіб, які доглядають за дітьми до 6 років.
З 1 вересня термін надання безкоштовного житла для всіх біженців, включаючи вразливі групи, буде скорочено до 90 днів. Тим, хто вже використав ці 90 днів до вересня, доведеться звільнити житло або почати його оплачувати.