Facebook Pixel

В Україні теплішає значно швидше, ніж у Європі

В Україні тепліше значно швидше ніж у Європі

В Україні тепліше значно швидше ніж у Європі

Температура повітря в Україні зростає вдвічі швидше за середньоєвропейські показники, що підвищує ризик посух та інших екстремальних погодних умов. Це викликає занепокоєння щодо стану річкових екосистем та водних ресурсів, особливо в контексті глобальних кліматичних змін. Всесвітній фонд природи (WWF-Україна) наголошує на необхідності розробки заходів з пом'якшення впливу посухи, особливо для річкових басейнів України, таких як басейни річок Тиса, а також Прут та Сірет.

Згідно з даними, отриманими в результаті моніторингу за період з 2000 по 2023 роки, в Україні спостерігається суттєве підвищення температури та посилення засушливих і маловодних явищ. За останні 30 років середня температура в Україні зросла на 1,2 °C, і швидкість цього зростання перевищує середньоєвропейські показники – 0,47-0,59 °С/10 р., а в північній півкулі та Європі – 0,34 і 0,47 °С/10 р. відповідно.

Особливо вразливим до цих змін є басейн річки Дунай, де посухи стають частішими та інтенсивнішими, що негативно впливає на водні ресурси та екосистеми. На додаток регіон стикається з викликами, пов’язаними з інтенсивними і частими повенями. Прогнози зміни клімату вказують скоріше на погіршення сценаріїв, ніж на позитивну тенденцію.

Прогнози зміни клімату свідчать про те, що ситуація може лише погіршуватися.

WWF-Україна пропонує комплекс заходів для пом'якшення наслідків посухи, які включають:

  • Розробку Плану управління посухами (ПУП) відповідно до міжнародних стандартів та чинного законодавства.
  • Збір та використання дощової води для господарських потреб.
  • Збір та використання «сірої» води (води з ванних кімнат, окрім туалету) для повторного використання.
  • Визначення екологічного стоку та розрахунок необхідних обсягів води для підтримки біорізноманіття.
  • Відновлення лісового ландшафту в долинах річок та впровадження екологічно безпечних технологій лісозаготівлі.
  • Освітні заходи для громадськості щодо раціонального використання водних ресурсів.

Наразі розроблені два проєкти ПУП: для суббасейнів річок Прут та Сірет, а також для суббасейну Тиси.

Реалізація цих заходів допоможе Україні підготуватися до умов, коли води стає менше, ніж необхідно, і таким чином мінімізувати ризики для суспільства, сільського господарства, енергетики та екосистем.

Розробка та впровадження планів управління посухами допоможе підготуватися до ситуацій, коли потрібно буде використовувати менше води, ніж зазвичай. Це дозволить зменшити ризики негативного впливу посух на суспільство, сільське господарство та продовольчу безпеку, гідроенергетику, інфраструктуру, економіку та екосистеми.

Подякувати 🎉