65% земної поверхні у 2024-му були «випалені» рекордною спекою: наслідки для людства. Фото: depositphotos
Дві третини земної поверхні у 2024 році були «випалені» через рекордну спеку, яка побила торішній температурний рекорд в середньому на 5 °C.
Про це свідчить аналіз супутникових знімків The Guardian.
Що відомо про рекордну спеку у 2024 році
Видання зазначає, що з січня по червень 2024-го по всьому світу були зафіксовані рекордно високі показники, оскільки середня місячна температура зросла щонайменше на 0,1 °C порівняно з останніми 40 роками.
Крім того, протягом усього 2024 року на 65% земної поверхні був зафіксований принаймні один місяць, який побив попередні температурні рекорди.
Фіолетовим позначені місця на планеті, де у 2024 році були побиті попередні температурні рекорди. Фото: The Guardian
За словами The Guardian, недавній аналіз Служби кліматичних змін ЄС Copernicus показує, що 2024-й був першим календарним роком, коли середня глобальна температура на 1,5 °C перевищила доіндустріальний рівень.
Найспекотнішим днем в історії було 22 липня. Тоді середня глобальна температура досягла 17,16 °C.
Які причини рекордної спеки у 2024 році
Передусім це пов’язано з викидами вуглецю, які затримували сонячне світло та призвели до підвищення температури планети.
Фото: The Guardian
Однак на підвищення температури вплинув і кліматичний феномен Ель-Ніньо. Видання зазначає, що коли він припинився, то температура впала нижче рівня 2023 року, але все ще залишалася дуже високою.
Як постраждали різні регіони світу від рекордної спеки у 2024 році
Гімалаї
У західній частині Гімалаїв Гіндукуш у 2024 році був найспекотніший січень за всю історію спостережень. У деяких частинах гірського масиву температура зросла більш ніж на 5 °C.
«Зимовий сніговий покрив був низьким у горах, річки яких забезпечують водою чверть людства. Прогнозується, що льодовики зменшаться на 30-50% у цьому столітті навіть у найкращому сценарії скорочення забруднення вуглецем», — зазначає The Guardian.
Південна Америка
Південна Америка також постраждала від рекордної температури. Зокрема, протягом березня-червня вона була стабільно екстремальною в:
- Болівії,
- Перу,
- Колумбії,
- бразильському штаті Амазонас.
Лісові пожежі охопили весь континент у 2024 році, а посуха вразила Амазонку. Навіть Пантанал, найбільше водно-болотне угіддя у світі, загорілось.
Південний та Північний полюси
У серпні 2024 року велика частина Антарктиди побила попередні температурні рекорди цього місяця. Тоді вона на 6,5 °C перевищила минулий рекорд.
Видання зазначає, що в цей час на південному полюсі середина зими, тому температура все ще була нижче нуля. Однак в деякі дні вона перевищувала очікувану на 28 °C.
З серпня по листопад на ділянках Арктики від Канади до росії були найспекотніші місяці в історії. Так, у вересні площа морського льоду була на шонайнижчому рівні, який коли-небудь спостерігали вчені.
Вони очікують, що Арктика побачить свій перший вільний від льоду вересень вже протягом наступного десятиліття.
Чим загрожує глобальне потепління
В публікації йдеться, що для людей глобальне потепління означає «вибух різного роду екстремальних подій».
Зокрема, гаряче повітря може утримувати більше вологи, дозволяючи штормам викликати більше дощу. Тоді як гарячий океан має більше енергії для живлення ураганів і циклонів, оскільки вони виділяють водяну пару та тепло.
«Загалом глобальне потепління викликане спалюванням викопного палива. Експерти попереджають, що продовження цього призведе до збільшення смертей, хвороб і руйнувань», — йдеться в матеріалі.