5 листопада у світі відзначають Всесвітній день інформування про проблему цунамі, в США – День рудих, а у Великій Британії – ніч Гая Фокса.
нагадує, які історичні події відбулися 5 листопада в Україні та світі.
5 листопада 1605 року під час так званої Порохової змови католики здійснили невдалу спробу підірвати будівлю парламенту в Лондоні. Вибух планували на час, коли там планувалася тронна промова короля Якова I, який симпатизував протестантам і почав репресії проти католиків. Слухати промову короля у Палаті лордів зібралися члени обох палат парламенту і верховні представники судової влади.
Змовники спочатку орендували приміщення у сусідньому будинку і планували викопати тунель до Палати лордів, проте згодом один із заколотників взяв в оренду вугільний підвал прямо під залою засідань – тоді стандарти державної безпеки в Британії були іншими.
Через Темзу на човні вони переправили 36 діжок пороху, перекотили їх до підвалу і замаскували дровами та вугіллям. Під залою засідань опинилося близько 2,5 т пороху — цього вистачило б на те, щоб зруйнувати всі будівлі парламенту, пошкодити Вестмінстерське абатство неподалік і вибити вікна у будинках в радіусі 800 м.
Гая Фокса, який відігравав другорядну роль у заколоті, залишили в Лондоні через його досвід поводження з вибухівкою. Він мав здійснити головну частину змови – запалити гніт у підвалі і підірвати короля протестантів. А потім втекти через Темзу зі столиці, щоб приєднатись до інших заколотників. Народне повстання планувалося підняти з графства Уорикшир.
За офіційною версією, заколот розкрили, коли один із членів парламенту, католик Вільям Паркер, лорд Монтігл, отримав анонімного листа з попередженням не ходити на церемонію 5 листопада. Він показав лист держсекретарю Роберту Сесілю, а той – королю Якову I.
У ніч з 4 на 5 листопада будівлю парламенту ретельно обшукали, і близько опівночі у підвалі знайшли Фокса поруч із приготованим порохом. У Фокса, який назвався Джоном Джонсоном, також знайшли годинник і сірники. За тиждень всіх інших учасників змови затримали і вбили одразу або жорстоко стратили після суду.
Відтоді ніч Гая Фокса у Британії перетворилася на веселе дитяче свято. Дорослі запалюють феєрверки і багаття, на яких спалюють опудало Гая Фокса, а діти напередодні випрошують монетки «для прекрасного хлопця Гая», щоб накупити петард. А сумна балада про заколот «Remember, remember the fifth of November…» стала дитячою пісенькою-лічилкою.
У 1935-му була випущена настільна гра «Монополія».
5 листопада 1940 року Франклін Делано Рузвельт став єдиним в історії президентом США, якого обрали на третій термін.
5 листопада 1953 року у Києві був офіційно відкритий міст імені Євгена Патона. Міст став першою в світі суцільно звареною конструкцією, яку виготовили лише за допомогою зварювання, без використання з'єднувальних матеріалів.
У 1963-му в Києві були відкриті станції метро «Політехнічний інститут» і «Завод «Більшовик»» («Шулявська»).
60 років тому, 5 листопада 1964 року, в Чернігові вийшов на лінію перший тролейбус.
У 1965-му запрацювали станції метрополітену «Гідропарк», «Лівобережна» і «Дарниця» разом з електродепо «Дарниця». У 1971-му метро продовжилося станціями «Святошино», «Нивки» і «Жовтнева» («Берестейська»).
У 2024-му 5 листопада є днем виборів президента США.