4 жовтня у світі відзначають Всесвітній день тварин та початок Всесвітнього тижня космосу, в Лесото – День незалежності, у Мозамбіку – День миру і злагоди, а в Швеції та Фінляндії – День сінабонів.
нагадує, які історичні події відбулися 4 жовтня в Україні та світі.
У 1582 році Папа Римський Григорій XIII видав буллу Inter gravissimas, якою почав реформу календаря. щоб ліквідувати помилку в обчисленні дат. Основна зміна полягала в кількості високосних років. За розрахунками папської булли, середня тривалість календарного року становила 365,2425 днів, що набагато ближче до 365,2422 днів – стільки триває повний оберт Землі навколо Сонця. В юліанському календарі, що діяв з часів Юлія Цезаря, до XVI століття «набігла» різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Згідно з нововведенням Папи, після 4 жовтня 1582 року одразу ж наступало 15 жовтня. Новий календар отримав назву «григоріанського». Щоправда, православній церкві астрономічна помилка ніяк не заважала використовувати юліанський календар аж до 2023 року.

У 1812-му в Криму шведський ботанік Християн Стевен заклав Нікітський ботанічний сад. Із часом територія ботсаду розрослася до 1100 га.
У 1875-му цісар Франц-Йосиф I своїм декретом заснував університет у Чернівцях. Сьогодні Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича входить до топ-10 вишів України
У 1900-му прем'єрою лірико-драматичної опери «Янек» Владислава Желенського про життя карпатських верховинців відкрила перший театральний сезон Львівська опера.
У 1937 році газета «Правда» опублікувала статтю з критикою українського правопису та вимогами наблизити українську мову ближче до російської. Таким чином, офіційна пропаганда легалізувала ліквідацію Харківського правопису 1927-1928 років, який сталінська правописна комісія визнала «націоналістичним».
«Вважати за необхідне дати на сторінках газети «Комуніст» розгорнуту, докладну критику викривлень і помилок, допущених у «Словнику», зокрема щодо протягування в українську мову польських та інших іноземних слів у той час, як для позначення нових понять є ближчі і добре знайомі українському народові російські слова. Доручити комісії розглянути всі виправлення, які необхідно буде внести до словника», – про це йшлося у постанові політбюро ЦК КП(б)У, яка з’явилась услід пропаганді.
4 жовтня 1957 року з космодрому Тюратам в Казахстані у космос полетів перший у світі штучний супутник Землі «Супутник-1». ООН вважає цей день Днем початку космічної ери людства
Досі невідомо, чия ракета збила Ту-154М над Чорним морем 4 жовтня 2001 року
4 жовтня 2001 року під час спільних українсько-російських навчань пасажирський літак Ту-154 авіакомпанії «Сибір», що виконував рейс SBI-1812 за маршрутом Тель-Авів – Новосибірськ, впав у Чорне море. Катастрофа сталася о 13:44 за київським часом, загинули всі 66 пасажирів (51 громадянин Ізраїлю і 15 громадян росії) та 12 членів екіпажу. Згодом у морі були знайдені частина багажу та деталі внутрішнього оздоблення літака.
В цей момент проходили бойові пуски ракет ППО на підконтрольному росії полігоні 31-го дослідного центру Чорноморського флоту рф на мисі Опук неподалік Керчі. В навчаннях брала участь українська система С-200 і менш потужна російська, розповів «Главкому» юрист Андрій Козлов, який тоді представляв Кабмін і Міноборони у суді.
Російська комісія ще до завершення досліджень обставин заявила, що катастрофа сталася внаслідок ненавмисного влучання української зенітної ракети. Хоча Україні не висувалися жодні претензії на міждержавному рівні, президент Леонід Кучма визнав, що літак був збитий саме українською ракетою ППО. Кабмін перерахував родичам загиблих грошові компенсації. Є версія, що Кучма просто прикрив путіна і взяв провину за збиття літака.
У 2011 році під час розгляду судового позову авіакомпанії «Сибір» український суд дійшов висновку, що українська ракета не могла влучити в російський літак.
Попри стрільби над Чорним морем, росіяни не закрили для цивільних літаків свій повітряний простір – а літак Ty-154 з ізраїльтянами в момент катастрофи перебував саме в ньому, ближче до Сочі, аніж до українського узбережжя Криму. Українські диспетчери заборонили рух повітряних суден.
Російські судові експерти на запит «Сибірських Авіаліній» у суді назвали ймовірною причиною збиття літака російську систему ППО.
«Відмітка від літака Ту-154М компанії «Сибір» на індикаторі РЛС П-14 (м. Керч) ні разу не мала додаткової відмітки, яка підтверджує відповідь літака на запити РЛС. Це однозначно підтверджує те, що відповідач державної належності з борту літака не відповідав (чи був вимкнутий, чи був непрацездатним). У ході роботи комісії з розслідування катастрофи в м. Сочі російські військові не спростовували інформацію про те, що система ППО росії на узбережжі Чорного моря працювала по літаку Ту-154М, як по літаку-порушнику державного кордону росії, з тієї ж причини», – заявили експерти.
Експертиза Київського НДІ судових експертиз підтвердила: застаріла система розпізнавання «Кремній-2М» на літаку не подавала сигналу «Я СВІЙ» по всій трасі його польоту до точки катастрофи. Якби літак Ту-154М відповідав на запит, то команда «Пуск» була б заблокована і ракета не була б запущена.
Андрій Козлов не виключає початкової версії теракту, про яку всі «забули» під час подальших судів.