Facebook Pixel

Цей день в історії: 30 серпня останній американський військовий покинув Афганістан

Цей день в історії: 30 серпня 2021 року США вивели останні підрозділи з Афганістану

Цей день в історії: 30 серпня 2021 року США вивели останні підрозділи з Афганістану

30 серпня у світі відзначають Міжнародний день жертв насильницьких зникнень, День китової акули, Всесвітній день вина Каберне Совіньйон, в Казахстані та на британських островах Теркс і Кайкос – День конституції, в Туреччині – День перемоги, в Перу – День святої Рози Лімської, першої католицької святої, що була народжена в Латинській Америці, в Татарстані – День республіки.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 30 серпня в Україні та світі.

У 70 році нашої ери римський полководець та майбутній імператор Тіт прорвав п’ятимісячну облогу Єрусалима та захопив Храм Ірода – так званий Другий храм. Римські війська підпалили та зруйнували святе місто іудеїв. І хоча опір тривав ще місяць, зрештою римляни зайняли верхню і нижню частини Єрусалиму, а саме місто спалили дотла. Тіт зберіг лише три вежі цитаделі Іродія як свідчення колишньої могутності міста. На честь перемоги над євреями у римсько-іудейській війні в Римі відбувся тріумф та були споруджені дві тріумфальні арки. Одна з них – арка Тіта – стоїть і сьогодні.

Барельєф на арці Тіта в Римі зі сценами триумфу римлян, що несуть трофеї з Єрусаліму.

Барельєф на арці Тіта в Римі зі сценами триумфу римлян, що несуть трофеї з Єрусаліму.

У 1435-му відбулась велика битва на річці Святій (місто Вількомир, сучасне Укмерге у Литві). Свидригайло Ольгердович, великий князь Литовський та Руський, колишній князь Чернігово-Сіверський, зазнав нищівної поразки від Михайла Сигізмундовича, католицького князя Стародубського та Брянського. Православна і білоруська шляхта в Україні різко втратили свої позиції, українські замки займали польські гарнізони, польські магнати отримали землі переможеної шляхти.

У 1721 році Швеція та Московія завершили Північну війну підписанням Ніштадтського миру. Представники двох країн підписали угоду про «вічний, істинний, непорушний мир на землі» у фінському місті Ніштадт. Шведська імперія визнала приєднання до Московії Ліфляндії, Естляндії, Інгерманландії (Іжорська земля), частини Карелії (Стара Фінляндія) тощо. Московити погодилися сплатити Швеції грошову компенсацію і повернути Фінляндію.

У 1835-му в Австралії засноване місто Мельбурн, сьогодні – найбільше місто країни.

У 1836-му в Техасі було засноване місто Г'юстон, сьогодні – четверте за населенням місто США.

30 серпня 1901 року запатентували порохотяг

У 1901 році британський інженер Губерт Сесіл Бут запатентував порохотяг. Його компанія «Ґоблін» займалася промисловими машинами. Спочатку на двигуні внутрішнього згоряння: перший бензиновий пилосос Бута "Puffing Billy" (Пихкаючий Біллі) втягував пил поршневим насосом через тканинний фільтр. Що Біллі, що його електричний наступник були настільки громіздкими, що їх доводилося транспортувати кінним екіпажем. І дуже гучними – Бута постійно закидали скаргами на шум його порохотягів і навіть оштрафували за те, що він налякав коней.

Його апарати замовляли для чищення килимів у Вестмінстерському абатстві напередодні коронації Едуарда VII у 1901-му, для прибирання військово-морських казарм Королівського флоту, в театрах та магазинах. Одного разу його заарештували після прибирання Королівського монетного двору: він забув спустошити ємність для пилу, в яку порохотяг засмоктав величезну кількість срібного пилу з монет.

І хоча згодом компанія Бута програла в конкурентній боротьбі американському «Гуверу», вона існує до сьогодні. Під назвою BVC вона продовжує жити як підрозділ виробника систем пневматичних труб Quirepace.

У 1922 році турки перемогли у битві при Думлупінарі. Ця перемога стала однією з вирішальних у Греко-Турецькій війні 1919–1922 років та означала початок кінця грецької присутності в Анатолії. За офіційними даними греків, втрати армії Греції склали від 100 до 130 тис. убитими, пораненими, зниклими безвісті та полоненими, турецької – понад 70 тис. До 1921 року війна в Анатолії коштувала Греції близько $100 млн ($1,5 млрд у сучасних цінах). Сьогодні Туреччина святкує 30 серпня як День перемоги.

30 серпня 1981 року фундаменталісти підірвали президента Ірану

У 1981-му другий президент Ірану Мохаммад-Алі Раджаї, прем’єр-міністр Мохаммад-Джавад Бахонар та ще шість вищих посадовців країни загинули внаслідок теракту, влаштованого Народними моджахединами Ірану. На засіданні Вищої ради оборони Ірану вибухнув портфель з вибухівкою, який до залу принесла довірена особа. Раджаї, який встиг побути президентом менше місяця, був членом Ісламської республіканської партії і просував привілейоване положення ісламу у конституції та співпрацю влади з такими установами, як Вартові Ісламської революції та Суд Ісламської революції.

Його наступником став фундаменталіст Алі Хаменеї, який досі перебуває при владі в Ірані. Щоправда, з 1989 року його посада називається «Верховний лідер Ірану».

У 1991 році в Україні заборонили Комуністичну партію, а Верховна Рада перепідпорядкувала республіці союзні підприємства на території Української РСР.

Скільки зброї США залишили Талібану після виходу з Афганістану 30 серпня 2021 року

30 серпня 2021 року останні підрозділи військ США покинули Афганістан. За два десятиріччя військової допомоги Штати надали Афганістану майже $90 млрд на зміцнення Афганської національної армії, військову техніку та навчання. Вся техніка залишилась Талібану, включаючи близько 350 тис гвинтівок M4 і M16, 65 тис. кулеметів, 25 тис. гранатометів і 2500 мінометів і гаубиць, значна кількість літаків та інша зброя.

Quote«Останній американський солдат залишив Афганістан. Генерал-майор Кріс Донахью, командувач 82-ї повітряно-десантної дивізії, 18-го повітряно-десантного корпусу, піднімається на борт літака C-17 30 серпня 2021 року, завершивши місію США в Кабулі», – констатувало Міноборони США.
30 серпня 2021 року останній американський солдат покинув Афганістан — твіт Міноборони США

30 серпня 2021 року останній американський солдат покинув Афганістан — твіт Міноборони США

Два роки тому, 30 серпня 2022 року, помер Михайло Горбачов, перший та останній президент СРСР, архітектор перебудови та реформування соціалізму в Союзі.

Подякувати 🎉