Делегації України та США зустрінуться сьогодні у Саудівській Аравії після переговорів між росією та США, які відбулися днем раніше, щодо обмеженої пропозиції про припинення вогню в Чорному морі, яка, як сподіваються у Вашингтоні, відкриє шлях до більш широких мирних переговорів. Про це повідомляє Reuters.
Одноденні переговори в понеділок у Саудівській Аравії між російськими та американськими офіційними особами були представлені Вашингтоном як крок у зусиллях президента Дональда Трампа, спрямованих на припинення трирічної війни.
Джерело в Білому домі заявило, що на переговорах в Ер-Ріяді спостерігається прогрес і що «позитивне оголошення» очікується «в найближчому майбутньому».
Російське джерело повідомило Reuters, що переговори в Ер-Ріяді завершилися пізно ввечері в понеділок, і проєкт спільної заяви був надісланий до москви і Вашингтона на затвердження, і сторони мають намір оприлюднити його у вівторок.
Прессекретар кремля дмитро пєсков раніше заявив, що жодних документів підписано не буде.
Телеканал CBS News повідомив, що США і росія, як очікується, у вівторок вранці оприлюднять спільну заяву за підсумками переговорів в Ер-Ріяді.
Президент України Володимир Зеленський у своєму нічному відеозверненні в понеділок заявив, що його офіційні представники в Ер-Ріяді зустрінуться з американською командою після російсько-американських переговорів.
Минулого тижня росія відкинула пропозицію Трампа про повне 30-денне припинення вогню в Україні і поки що погодилася лише на мораторій на атаки на енергетичну інфраструктуру.
У понеділок Трамп перерахував питання, які, за його словами, перебувають на столі переговорів.
«Зараз ми говоримо про територію. Ми говоримо про лінії розмежування, говоримо про енергетику, власність на електростанції», — зазначив Трамп.

Пожежник працює на місці, де житловий будинок постраждав від удару російського безпілотника. Київ, 23 березня 2025 року. Фото: REUTERS
У понеділок, коли розпочалися російсько-американські переговори, Київ заявив, що в результаті російського ракетного удару було поранено щонайменше 88 осіб.
«Москва говорить про мир, а сама завдає жорстоких ударів по густонаселених житлових районах у великих українських містах. Замість того, щоб робити порожні заяви про мир, росія повинна припинити бомбардування наших міст і припинити війну проти мирного населення», — заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Морське перемир'я?
Переговори в Саудівській Аравії у понеділок відбулися після телефонних розмов минулого тижня між Трампом Зеленським і президентом росії володимиром путіним, а також після зустрічі українських чиновників і американців у Саудівській Аравії в неділю.
Трамп, який скоротив дипломатичну підтримку України з боку США і публічно зайняв набагато менш критичну позицію щодо росії, ніж його попередник Джо Байден, заявив, що прагне якнайшвидше покласти край війні.
Білий дім заявляє, що початкова мета саудівських переговорів — забезпечити морське перемир'я в Чорному морі, що дозволить вільне судноплавство.
Але морські битви стали порівняно обмеженим аспектом війни з 2023 року, після того, як українські атаки змусили москву відвести свій флот подалі, що дозволило Україні знову відкрити порти і відновити експорт.
«Йдеться насамперед про безпеку судноплавства», — заявив речник кремля пєсков.
Він сказав, що попередня угода про судноплавство в Чорному морі, підтримана ООН, не змогла задовольнити деякі вимоги москви.
Джерело, поінформоване про підготовку переговорів у Саудівській Аравії, повідомило, що американську сторону очолювали Ендрю Пік, старший директор Ради національної безпеки Білого дому, і Майкл Антон, високопоставлений чиновник Державного департаменту.
Росію представляв Григорій Карасін, колишній дипломат, який зараз є головою комітету у закордонних справах верхньої палати російського парламенту.
Агентство «Інтерфакс» цитує слова Карасіна, який заявив під час перерви в переговорах у понеділок, що вони просуваються «творчо» і що обидві сторони обговорили питання, які вважаються «подразниками» у двосторонніх відносинах.
Трамп висловив загальне задоволення тим, як проходять переговори, і схвально відгукнувся про активність путіна.
Але великі європейські держави сумніваються, чи готовий путін піти на реальні поступки, чи дотримуватиметься своїх максималістських вимог, які, на їхню думку, не змінилися відтоді, як він відправив війська в Україну у 2022 році.
Путін заявив, що готовий обговорювати мир, але Україна повинна офіційно відмовитися від своїх амбіцій щодо НАТО і вивести свої війська з усіх чотирьох українських регіонів, які росія анексувала.
Радник Білого дому з питань національної безпеки Майк Волтц заявив у неділю в програмі «Обличчям до нації» на телеканалі CBS, що американська, російська та українська делегації були зібрані в одному приміщенні в Ер-Ріяді.
Крім припинення вогню у Чорному морі, Волтц сказав, що команди обговорять «лінію контролю» між двома арміями, яку він описав як «заходи з верифікації, миротворчість, заморожування ліній там, де вони є».