До російської окупації потрапили близько 1,7 млн культурних артефактів України. На фото: так росіяни забудували історичну пам'ятку ЮНЕСКО — Херсонес в Севастополі (Ак'яр)
Під контролем російської окупаційної адміністрації, включаючи Крим, наразі перебувають 1,7 млн культурних артефактів з українських музейних фондів.
Сумну статистику Мінкультури повідомив міністр культури і стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Окупанти продовжують спроби легалізувати викрадені культурні цінності як російську культурну спадщину, надсилаючи їх на виставки в музеях світу, нагадав Точицький.
Частина документів, що підтверджують український статус пам’яток, залишилася на тимчасово окупованій території, додала Ольга Куришко, постійна представниця президента України в АР Крим.
Щоб забезпечити національний і міжнародний захист цих об’єктів, оцінити шкоду, яку рф завдала культурній спадщині України, і подавати на відшкодування, необхідно наповнювати реєстри пам’яток місцевого та національного значення,
«Необхідно зафіксувати завдану шкоду, розширювати способи впливу на російську федерацію та посилити заходи з інформування про культурну спадщину Криму, яка важлива не тільки для України а й для всього світу. Кримський півострів перебуває під триваючою окупацією, і в цих умовах наше завдання — відшукати механізми, які дозволять максимально зберегти культурну спадщину для наших нащадків», — наголосила Ольга Куришко.
До реєстру необхідно внести близько 2000 об’єктів в окупованому Криму. Дані про них представництво зібрало за допомоги експертів і громадських активістів.
На міжнародній конференції «Співпраця заради стійкості», яка відбулася 1-2 лютого 2025 року за підтримки ЮНЕСКО, Україна ще раз привернула увагу до проблеми захисту, повернення та відновлення української культурної спадщини, нагадав Микола Точицький.
Конференція запросила країни світу приєднатися до «Декларації щодо посилення стійкості культурного сектору в Україні». Цей документ запропонував механізм санкцій проти осіб, причетних до військової імперської пропаганди та до розкрадання і знищення культурних пам’яток України в Криму. Декларацію вже підписали 25 країн.
Напередодні, 5 лютого, президент Зеленський ввів у дію санкції проти «культурних» посадовців росії:
- перший заступник міністра культури рф Сергєй Обривалін;
- заступник міністра Владімір Осинцев;
- президент Союзу музеїв росії, гендиректор підсанкційного «Державного Ермітажу» Михаїл Піотровський;
- керівник археологічних експедицій Сергєй Соловйов, який безпосередньо брав участь у незаконних розкопках на території Херсонеса Таврійського, пам’ятки ЮНЕСКО.