Горіховий або Хлібний Спас, як і другий Спас, є святом не лише християнським. У християнській традиції його також відзначають як свято Успіння Пресвятої Богородиці.
В Україні цього дня розпочинався збір горіхів, які вже вважалися стиглими. Після завершення жнив організовували ярмарки, на яких традиційно купували полотно.
Цього дня прийнято освячувати в церкві горіхи та хліб, випечений із борошна нового врожаю. Як і на інші Спаси, віряни приносили до церкви фрукти нового врожаю, воду та мед. Після освячення люди поверталися додому і влаштовували пишне застілля, на якому обов'язково мала бути горіхова настоянка, свіжий хліб та пироги з фруктовою начинкою. На Горіховий Спас господині готували багато випічки, особливо з горіхами. Святкування були гучними та веселими, адже Успенський піст завершився, і можна було влаштовувати багаті застілля. Наші предки казали: «Третій Спас хліба припас», і після цього обов’язково займалися посівними роботами, знаючи, що до Спаса потрібно зібрати пшеницю та розпочати посадку озимих культур.
Вода в річках і криницях, як і на Перший Спас, вважалася освяченою.
Горіховий Спас 2022 – прикмети
- Якщо журавлі летят на південь, Покрова буде холодною.
- Якщо почався дощ з грозою, осінь буде теплою.
- Якщо багато горіхів, то буде гарний врожай хліба наступного року.
- Якщо під час збору горіхів трапився плід з черв’яком, варто чекати на неприємності.
Існує цікавий ритуал із горіхами: вважається, що за першим зірваним горіхом можна передбачити своє майбутнє. Стиглий і смачний горіх – до радощів, зелений – до новин, гнилий – до неприємностей, порожній – до вирішення проблем.
Що не можна робити на Горіховий Спас
Хлібний Спас завершує цикл літніх Спасів, тому, як і попередні два, має свої заборони. Зокрема, в цей день не можна:
- сваритися і лаятися;
- ходити до лісу;
- байдикувати й лінуватися;
- відмовляти в допомозі тим, хто її потребує.