Цей день в історії. 13 березня – річниця Куренівської трагедії
13 березня в Таїланді відзначають національний день слонів, а в Японії – Касуга-мацурі, одне з найважливіших свят синтоїзму, що почалось ще у XIII столітті
The Page нагадує, які історичні події відбулися 13 березня в Україні та світі.
За легендою, саме 13 березня 1325 року була заснована столиця ацтекської імперії Теночтітлан, сьогодні – Мехіко.
У 1669-му у місті Глухів гетьман Лівобережної України Дем'ян Многогрішний і представники уряду Московського царства підписали договір, так звані Глухівські статті, які обмежували права козацької старшини.
У 1781 році британський астроном Вільям Гершель відкрив Уран – сьому планету Сонячної системи.
У 1888-му з’явилася компанія De Beers, яка об’єднала алмазні шахти Кімберлі в Південній Африці.
У 1917 році над будівлею Центральної Ради підняли синьо-жовтий прапор.
У 1938-му в усіх школах СРСР російська мова стала обов’язковою для навчання.
У 1940 році підписанням мирного договору закінчилась Зимова війна між СРСР та Фінляндією. Фінляндія втратила близько 23 тис. солдатів вбитими і пропалими безвісті, а також близько 10% території. СРСР втратив від 422 то 722 тис. вбитими, важко пораненими та обмороженими.
13 березня 1943 року нацисти ліквідували Краківське гетто: 8 тисяч євреїв були перевезені до концтаборів, 2 тисячі вбиті на місці.
У 1961-му у Києві сталася Куренівська трагедія. Селевий потік з пульпи та мулу прорвав земляну дамбу в Бабиному Яру та затопив Куренівку. Загинули понад 1500 мешканців та пасажирів міського транспорту, що потрапили у зону лиха. До техногенної катастрофи призвело рішення міськради звозити в Бабин Яр пульпу з рештків виробництва цегельних заводів. Мул та ґрунт накопичувався у яру понад 11 років. В радянські часи масштаби катастрофи офіційно замовчувались та применшувалися.
У 2013 році чинним Папою Римським став Франциск – аргентинський кардинал Хорхе Маріо Бергольйо, відомий своїми симпатіями до лівих та антизахідними поглядами.
У 2014-му в Донецьку під час мітингу за єдність України проти російської агресії був убитий місцевий активіст Дмитро Чернявський. Після мітингу проросійські бойовики зарізали його ножем.
У 2022 році в окупованому Херсоні люди вийшли на мітинги проти референдуму про створення «Херсонської народної республіки».