12 липня у світі відзначають Всесвітній день бортпровідника, у Північній Ірландії, Шотландії, Ньюфаундленді та на Лабрадорі – День оранжистів, на Кірібати та в Сан-Томе і Прінсіпі – День незалежності.
нагадує, які історичні події відбулись 12 липня в Україні та світі.
12 липня 70 року н.е., згідно з історичними хроніками, армія римського консула, майбутнього імператора Тита Флавія Веспасіана після шестимісячної облоги почала штурм стін Єрусалиму. За три дні по тому римляни пробили оборону та захопили давнє місто, придушивши повстання Юдеї та зруйнувавши Другий храм юдеїв.


Арка Тита в Римі — його триумф в Єрусалімі
12 липня 1580 року в друкарні Івана Федоровича (Федорова) в Острозі вийшла Острозька Біблія – перше повне видання Біблії церковнослов'янською мовою. Переклад здійснили вчені Острозької академії. Біблія була надрукована на папері, з філігранями, і містить 628 аркушів з численними заставками, кінцівками та ініціалами. Сьогодні екземпляри Острозької біблії зберігаються у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського в Києві, у Львові, Харкові, Одесі, Острозі, Ужгороді, окупованому Сімферополі.

12 липня 1580 року в друкарні Івана Федоровича вийшла Острозька біблія
Як оранжисти перемогли якобитів в Ірландії
12 липня 1691 року за юліанським календарем в Ірландії відбулася битва під Аугрімом, в якій протестанти майже знищили армію якобитів, що складалася переважно з ірландських католиків, а решта їх капітулювала під Лімериком. Протестантський король Вільгельм Оранський переміг католицького короля Якова II також у битві при Бойні. Ці події забезпечили протестантам перевагу в Ірландії. Через століття, у 1795 році, після заснування Ордена Оранжистів на честь Вільгельма Оранського, ірландці почали активно святкувати 12 липня як так званий «Дванадцятий день», або День оранжистів.
Дванадцятий день в наші дні відзначають у Північній Ірландії, де це державне свято, та країнах, де присутні ложі оранжистів. Вони проводять великі паради оркестрів лоялістів Ордена оранжистів та Ольстера, вулиці прикрашають прапорами Співдружності та гірляндами, а в районах лоялістів запалюють великі високі багаття на честь маяків, які допомогли герцогу Оранському дістатися міста Каррікфергус на узбережжі, неподалік Белфаста.
У 1711-му московська армія на чолі з Петром I в оточенні була змушена капітулювати та укласти так званий Прутський мир із союзною коаліцією гетьмана Пилипа Орлика, кошового Костя Гордієнка, османського султана, кримського хана Девлета II Ґерая та короля Швеції Карла XII.
12 липня 1917 року під час Першої світової війни німецька армія вперше використала отруйний газ. Його назвала іприт: бої проходили неподалік французького міста Іпр.
У 1941 році, через 20 днів після нападу німецької армії, в Радянському Союзі ухвалили рішення відправити на фронт 577 тисяч в'язнів виправних таборів у складі штрафних батальйонів. Саме тоді поширився вислів «змити провину кров’ю».
12 липня 1989 року в СРСР відбулась остання страта українського вояка УПА, члена ОУН Івана Гончарука. За участь в УПА Гончарук відсидів в СРСР з 1945 по 1956 роки, був звільнений достроково як засуджений за політичною статтею. Повернувся він в Україну після майже двох десятків років життя на Колимі тільки у 1975-му, вже пенсіонером. Оселився на Харківщині та їздив на рідну Волинь раз на рік. У 1986-му КДБ на Волині повернув його справу на дослідування. В 1987-му старого вояка знов арештували за надуманим звинуваченням у співпраці з нацистами у 1945-му – коли їх там вже не було – та за участь у УПА. Своєї провини Гончарук не визнав. Відкритий суд у місті Камінь-Каширський очікувано виніс йому смертну кару. За два роки по тому Івана Гончарука розстріляли в Києві, у підвалі Лук’янівського СІЗО. У 2021 році Іван Савич Гончарук був посмертно реабілітований.
12 липня 2014 року померла Валерія Новодворська, російська опозиціонерка та журналістка. Вона послідовно підтримувала Україну під час Помаранчевої Революції 2004 року та Революції Гідності 2014 року, відкрито виступила проти окупації Криму та псевдореферендуму. «Крим для порядних людей закритий – раз Україна його позбулася, значить, і ми не будемо користуватися», – заявляла вона.
Щоб «закінчити добру сварку добрим миром, треба пролити дуже багато крові, і своєї, і чужої, і мати велику перевагу в силах. Якби Україна мала справу тільки зі зрадниками-колорадо, з 20% фанатиків і ідіотів совкового типу з Донбасу, то можна було б дозволити собі розкіш доброго миру», – пророкувала вона наприкінці червня 2014.