Facebook Pixel

Як змінилося ставлення українців до ОУН-УПА з 2013 року – опитування КМІС

За останні дев’ять років ставлення громадян України до Організації українських націоналістів — Української повстанської армії під час Другої світової суттєво змінилося. Українців, які оцінюють діяльність ОУН-УПА негативно, проти 2013 року стало менше вп’ятеро. Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного в період із 7 до 13 вересня.

З 2013 року кількість українців, які мають негативне ставлення до діяльності ОУН-УПА в Другову світову війну, скоротилася із 42% до 8%. Водночас кількість тих, хто оцінює діяльність українських повстанців позитивно, за останні 9 років збільшилася з 22% до 43%. Не змогли визначитися щодо свого ставлення у 2022 році 37% опитаних, тоді як у 2013 році їх було 27%.

Як ставляться до ОУН-УПА українці зараз — дані КМІС

Як ставляться до ОУН-УПА українці зараз — дані КМІС

У регіональному розрізі більше схвалення ОУН-УПА має з-поміж населення, що проживає в західних областях країни. На заході позитивно оцінюють діяльність організацій 57% (4% — негативно), на сході – 27% (16%), па півдні – 37% (11%), у центрі – 43% (6%).

Соціологи зазначили практично аналогічні зміни й у розрізі віку. Покращення ставлення до ОУН-УПА спостерігається в усіх вікових категоріях. Частка українців, які оцінюють дії повстанців позитивно, перевершує відсоток громадян, налаштованих негативно.

Позитивні зміни за вказаний проміжок часу спостерігається також у всіх лінгвоетнічних категоріях. Найбільше схвалення ОУП-УПА демонструють україномовні українці – 52% позитивних оцінок проти 5% негативних. Дещо нижчим є показник з-поміж двомовних респондентів – 34% проти 6%, а також з-поміж російськомовних українців – 36% проти 11%. У КМІС повідомили, що для оцінки ставлення з-поміж російськомовних росіян вибірки було недостатньо. Фахівці на рівні тенденції допустили, що результат складає 55% негативних оцінок проти 6% позитивних.

Quote«Російська агресія з 2014 року стала для багатьох українців потужним поштовхом переосмислити історичні питання, а 24 лютого 2022 року було завдано «нокауту» російській/радянській версії українського минулого. Потрібно розуміти, що дуже важко переконати тих, хто вже має негативне ставлення. Тому зменшення із 42% до 8% тих, хто має негативне ставлення, – це значне досягнення, особливо в регіональному вимірі… Тобто велика кількість наших співвітчизників уже розуміють, що це хибно слідувати російсько-радянській версії негативного погляду на ОУН-УПА. Водночас їм ще бракує фактів і аргументів, щоб почати ставитися позитивно», — прокоментував результати дослідження заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький.

Контекст. ОУН-УПА — поняття, яким об'єднують діяльність Організації українських націоналістів (заснованої 1929 року) і Української повстанської армії (1942 — 1954) під час Другої світової війни. Під Організацією українських націоналістів мають на увазі ОУН(б) — відгалуження, яке виникло внаслідок її розколу 1940 року, на чолі якого був Степан Бандера.

Подякувати 🎉