10 квітня у Києві презентували «Трініті ХАБ» — безбар’єрний соціально-освітній простір для людей з порушенням зору. Реабілітація проходить на безоплатній основі.
Ідея створення хабу належить видавництву «Антологія», що видає в Україні книги шрифтом Брайля, та МБФ «Здоровʼя майбутнього» за сприяння благодійного фонду «Леруа Мерлен Солідарність». Остаточно він був побудований у 2023 році.
Що відомо про «Трініті Хаб» у Києві
«Трініті ХАБ» займає площу в 750 кв. м біля м. «Лісова» у Києві. Він складається з відділів розвитку зорового сприймання, орієнтування та мобільності, відновлювальної терапії, рекреації та профорієнтації, танцювально-рухової терапії, життєвих компетенцій, освітніх технологій підтримки та супроводу родин, психологічної реабілітації. 90% занять з пацієнтами індивідуальні.
Зокрема нам показали освітній відділ, де презентували унікальні для України прилади. Простір має чималу бібліотеку літератури шрифтом Брайля. Кабінети для навчання рельєфно-крапковим шрифтом та цифрових гаджетів мають сучасне тифлообладнання – унікальні пристрої що дозволяють читати графіку за допомогою дотику та голосового супроводу.
«Є прилади сучасні, новітні, яких в Україні ніде немає. Перший прилад тактоном — він озвучує те, що на малюнку. Озвучує загальну інформацію», — розповіла Світлана, завідувачка відділом освітніх технологій підтримки.
Відео: Робота тактонома у «Трініті ХАБ»
Your browser doesn't support HTML5 video.
«Всі коридори обладнані поручнями та табличками з шрифтом Брайля для максимального комфорту реабілітантів», — розповів директор «Трініті ХАБ».
Наразі центр спроможний одночасно працювати з 60 учасниками освітньо-реабілітаційних програм на місяць, а в планах досягнути планки в 80 реабілітантів.
Одним з реабілітантів центру є військовий Андрій Смоленський, який отримав важкі поранення поблизу Роботиного на Запоріжжі, втратив зір та руки. До великої війни Андрій працював антикризовим менеджером у великих міжнародних корпораціях.
Відео: історія захисника Андрія Смоленського, що проходив реабілітацію у «Трініті Хаб»
«Головними цілями нашого центру є забезпечення захисників і захисниць України, а також цивільних, які мають порушення зору, психосоціальною підтримкою та допомогою, — розповідає Тетяна Костенко — психологиня, кандидатка психологічних наук та заступниця директора «Трініті ХАБ». — Завдяки нашим партнерам з благодійного фонду «Леруа Мерлен Солідарність» ми на високому рівні проводимо адаптацію осіб, які втратили зір, для налагодження побутових, життєвих, професійних компетентностей, тісно співпрацюємо з рідними та близькими. Допомагаємо здобути навички читання та письма рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, цифрових компетентностей використання комп’ютерів, мобільних пристроїв та застосунків».
Окремими видами реабілітації є спорт та іпотерапія як невіддільний напрямок формування та становлення особистості з порушеннями зору.
«Для відвідувачі центру це улюблена частина. Вони постійно запитують, а коли ми вже підемо до коней», — розповіла завідувачка сектором Вікторія.
Реабілітанти мають змогу займатися верховою їздою, бадмінтоном, дартсом, падболом та піклболом, шахами, шашками, голболом, дзюдо, армреслінгом та скелелазанням.
Тут активно проводяться заняття з танцювальної реабілітації, що допомагають незрячим особам більш ефективно сприймати заняття з орієнтації та мобільності. Практикують віденський вальс, стріт-денс та повільні танці.
Важливою складовою діяльності є формування та розвиток сенсорних навичок для подальшого їх використання у повсякденному житті. Серед етапів роботи цього унікального простору — комплексне використання спеціальних фізичних вправ для підвищення рухової активності незрячих осіб, чутливості стопи, їх впевненості при пересуванні як вдома, так і поза ним.
Які плани щодо розвитку «Трініті Хаб»
У найближчих планах відкриття «Трініті хауса» для проживання іногородніх реабілітантів і їхніх родин на 20 осіб, також передбачена допомога у працевлаштуванні реабілітантів.
«Після повномасштабного вторгнення рф значно збільшується кількість військових, які отримали поранення очей. Такі типи поранень є дуже складними у лікуванні та нерідко ведуть до часткової чи повної втрати зору, — розповідає Ігор Кушнір, фахівець з невізуальної доступності, співробітник «Трініті Хаб». — Родина, друзі, близькі люди тих, хто втратив зір, часто не мають відповідних знань і навичок для створення доступного, комфортного простору в помешканні, адаптації звичних речей, предметів для незрячого, правил супроводу тощо. Ми в «Трініті Хаб» не просто допомагаємо реабілітантам, а популяризуємо проблеми, з якими стикаються люди, що мають порушення зору, надаємо необхідну вичерпну інформацію та власним прикладом показуємо, як жити та професійно розвиватися».
Як записатись на реабілітацію у «Трініті Хаб»
Для цього треба зателефонувати за номером 067 298 9980 і очікувати запрошення. «Телефонуєте, приїжджаєте до центру, звертаєтесь до адміністратора. Потім пацієнту призначають діагностику, щоб виявити, яку ступінь реабілітації проходити», — розповів Іван Лукасевич.