
Фото надано посольством Ізраїлю
Уродженець Франції та ортодоксальний рабин Джоел Ліон очолив Посольство Ізраїлю в Україні в 2018 році. Колишній Спеціальний Посланник з питань повернення активів епохи Голокосту при Міністерстві закордонних справ Ізраїлю в Єрусалимі, генеральний консул Ізраїлю в Монреалі і постійний представник Ізраїлю в Міжнародній організації цивільної авіації.
Він був прессекретарем і консулом з питань ЗМІ в Генеральному консульстві Ізраїлю в Нью-Йорку. До місії в Нью-Йорку пан Ліон був Начальником департаменту зв'язків з громадськістю Посольства Ізраїлю в Берліні; обіймав посаду заступника глави місії в Латвії, Естонії та Литві.

Джоел Ліон отримав посаду посла Ізраїлю в Україні в період перезавантаження економічних відносин — обидві наші країни чекають на початок дії Угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ). В інтерв'ю Джоел Ліон розповів, у яких сферах економіки наші країни отримають максимальний win-win і про відновлення єврейської культурної спадщини України.
Партнерство в IT, в агробізнесі, інвестиції
– Бізнесмени в Україні та Ізраїлі вже кілька років чекають на створення зони вільної торгівлі між нашими країнами. Будь ласка, розкажіть, коли це станеться?
– Угода про створення зони вільної торгівлі була підписана в січні 2018 року і ратифікована українським парламентом. Ізраїль готовий до ратифікації, але ми чекаємо на формування уряду. Тож затримка ратифікації з нашого боку — це лише технічна проблема, треба просто трохи почекати. Але немає лиха без добра – зате тепер українці зацікавилися тим, коли ж у ізраїльського народу з'явиться уряд.
– У вас є прогноз, коли Договір про зону вільної торгівлі набере чинності?
– Уряд має передати Угоду про ЗВТ в Кнесет, який його має ратифікувати. З моменту ратифікації має пройти 3-4 місяці. Схоже на те, що зараз нам знову знадобляться нові вибори в Кнесет.
– У листопаді в Києві відбувся українсько-ізраїльський інноваційний саміт, на який приїхали понад 600 провідних бізнесменів та інвесторів з IT-сфери Ізраїлю. Ми почули на цьому заході, що близько 30% ауторсингу в Ізраїлі передано українським програмістам. Чому наші ІТ-спеціалісти настільки затребувані?
– 15 тисяч українських інженерів у сфері ІТ працюють на Ізраїль. Ми вважаємо їх висококваліфікованими.
– І більш доступними, ніж програмісти з Індії?
– Все залежить від менталітету та відстані. Україна знаходиться за 3 години перельоту. Індія – за 12 годин, також існує різниця часових поясів. Добре це чи погано, але наші народи впродовж тисячі років жили поруч. У нас дуже багато спільного. Тож людині з Ізраїля набагато простіше працювати з людиною з України.
– В якихось інших сферах економіки ми можемо успішно співпрацювати?
– В аграрному секторі. Ми — номер один у світі в аграрних технологіях. Ізраїльські технології та українські можливості роблять нас дуже успішними в цій сфері.
– В яких ще сферах ми можемо бути успішними бізнес-партнерами?
– Я вважаю, що ІТ й аграрного ринку цілком достатньо. Тому що, наприклад, аграрний сектор включає в себе безліч інших, скажімо, технології поліпшення якості води та багато іншого.
– Проте Ізраїль випускає багато першокласних товарів, скажімо, косметику та продукти харчування і т. д. Але знайти їх в Україні майже неможливо....
У 2018 році Україна експортувала в Ізраїль товарів на загальну суму $580 млн. З Ізраїлю в Україну надійшло товарів на суму $212,6 млн. Найбільший обсяг експорту з України припадає на зернові культури та чорні метали. З Ізраїлю Україна переважно імпортує хімічну продукцію.
– Це питання до українських імпортерів. Ми готові продавати наші товари – головне, щоб ви були готові купувати. Створення зони вільної торгівлі допоможе в цьому питанні, оскільки заберуться податки на ці товари.
– У багатьох мандрівників в Ізраїль є питання до ізраїльській митниці. Що ми можемо зробити, щоб спростити процедури перетину вашого кордону українцями?
– У нас є спільна робоча група, яка проводила спільну зустріч в Ізраїлі цього місяця. Понад 25 тисяч нелегальних працівників з України сьогодні перебувають на території Ізраїлю. Це механіки, кухарі, працівники готелів і так далі. Дозвольте мені нагадати, що робота без офіційного дозволу в Ізраїлі заборонена.
– Які важливі угоди були підписані між Україною та Ізраїлем під час візиту Беньяміна Нетаньяху цього літа?
– Ми підписали важливі документи щодо співпраці в аграрному секторі. Ізраїль дуже зацікавлений у купівлі яєць і м'яса з України. І в Україні, як і в Польщі, є величезні потужності щодо виробництва кошерного м'яса. Сюди приїжджають фахівці з Ізраїлю, роблять шхиту (кошерний забій худоби), і вся продукція від цієї шхити їде в Ізраїль.
– В Україні також виробляють Халав-Ізраель (кошерне молоко)?
Минулого року Ізраїль закупив в Україні молоко і молочні продукти, а також яйця і мед на суму $7,38
– Ні, але таке виробництво почне працювати після набуття чинності Угоди про ЗВТ. Тим часом Ізраїль вже купує багато кошерного порошкового молока вУкраїні.
– Як розвиваються ізраїльські інвестиції в Україну?
– Ми сподіваємося, що у грудні в Єрусалимі буде відкрито офіс, який представляє ізраїльським інвесторам Україну, який буде займатися залученням інвестицій і високих технологій. А наступного року ми відкриємо такий же офіс в Україні.
– Що є головною перешкодою на шляху зростання ізраїльських інвестицій в Україну?
– Корупція. Я сподіваюся, що реформа правосуддя поліпшить ситуацію.
– Як відбувається розвиток туризму між нашими країнами?
– Якщо ви шукаєте пляж і дешевий туризм, то це не про Ізраїль. Ізраїль — це дорого. Але у нас – висока якість сервісу. У нас — духовність. І у нас весело.
У 2019 році до нас приїхали 150 тисяч українських туристів. З іншого боку, минуломго року 300 тисяч ізраїльтян відвідали Україну. З них 100 тисяч — це віруючі, які відвідують Умань, Гадяч, Меджибіж та інші святі для євреїв місця. 200 тисяч — це прості туристи, які приїжджають подивитися Львів, Одесу, Київ, Дніпро та інші красиві місця в вашій країні.
– Ізраїль все ще допомагає українським військовим психологам, навчаючи їх працювати з посттравматичним синдромом?
– Ізраїль і Україна — друзі, а друзі завжди допомагають. Для нас важливо допомогти вам.
– Які головні плани посольства на 2020 рік?
– Крім вже озвученого, ми допомагаємо з програмами спеціальної освіти, щоб інтегрувати дітей зі спеціальними потребами у школи.
Культурна спадщина, розвиток Умані і пам'ять про Голокост
– В Україні є безліч дуже важливих для євреїв місць — це могили видатних цадиків, Бешта в Меджибожі, Альтер Ребе в Гадячі, раббі Нахмана в Умані і так далі. Що Ви думаєте про такі місця?
– Президент Володимир Зеленський створив українсько-ізраїльську комісіїю з розвитку інфраструктури Умані. Давайте подивимося, якими будуть її успіхи.
Ми відкрили наші двері для організацій, які вирішують питання збереження єврейської духовної спадщини, і ми допомагаємо їм у вирішенні їхніх питань там, де може знадобитися наша присутність. Зазначу, що це не тільки єврейська спадщина. Це ще й культурна та духовна спадщина держави України загалом. Україна повинна піклуватися про збереження, відновлення і розвитку цих місць – і ми звертаємося до держави Україна з проханням про це.
– Ви подорожуєте особисто святими місцями в Україні?
– Так, я їздив у Меджибіж, Белз, Вінницю, а також в ті міста, де жили колись мої предки — це Коломия і Борислав біля Львова. Моя сім'я поїхала звідти до Першої світової війни.
– У Києві зараз будують Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр ( BYHMC). Як Ви оцінюєте цей проєкт?
– Держава Ізраїль підтримує створення цього центру, а надто тому, що його очолює Натан Щаранський, депутат Кнесету та міністр у кількох урядах. Ми намагаємося переконати уряд України в тому, що цей проєкт необхідно втілити в життя якнайшвидше.
Чому важливо пам'ятати Праведників народів Світу?
– Найкраща з ідей пам'ятання Праведників народів Світу — це називати їхніми іменами вулиці українських міст. Для нас – це один із шляхів подяки людям, які врятували нашу націю. Це також важливо, щоб зрозуміти, що іноді в найскладніші та темні часи ти можеш знайти людяність у своєму серці.
Також, говорячи про історію, потрібно пам'ятати і про світлу й темну сторони. Для таких країн, як Україна, важливо зрозуміти, що сталося, і пам'ятати, яку роль українці грали в Голокості. Це не про всю українську націю, але ви повинні вивчити погані приклади, щоб не чинити так само. Для ізраїльтян кожен, хто співпрацював з нацистами, не може жодним чином бути відзначений, як герой.