За останні десятиріччя функції фінансового директора в Україні значно еволюціонували: з простого складання плану виплат та звітів з багатоповерховими формулами вони перейшли до інтеграції в усі аспекти діяльності компанії, стратегічного планування, реінжинірингу бізнес-процесів. А завдяки активному розвитку технологій до портфеля фіндира додалася ще й активна залученість та відповідальність за цифровізацію бізнесу. Як вона працює на практиці?
Керувати даними, як гарним оркестром
Згідно зі світовим дослідженням Gartner, 82% фінансових директорів планують у найближчі рік-два збільшити інвестиції в цифрові можливості компанії, а 70% – в інформаційні технології. Це пов'язано з тим, що CFO розглядають технології як конкурентний фактор, здатний збільшити продуктивність підприємств.
Пріоритетом фінансових директорів стала трансформація та цифровізація, з одного — тактичного — боку, ще існуючих ручних операцій та, з другого — стратегічного — удосконалення фінансових показників. Зрозуміло, що із помилками та проблемами введення інформації вручну ні керівництво, ні зацікавлені сторони (stakeholders) не можуть на 100% покладатися на цифри та дані. Отже, для отримання якісних результатів аналітики важливо керувати даними, але без ручного втручання. Для цього фінансовий директор повинен буде фактично бути долученим до цифрових ініціатив та автоматизації.

Зауважу, що сучасні ІТ-рішення можуть суттєво полегшити роботу фінансового директора: забезпечити швидкий доступ до важливої фінансової інформації, автоматизувати процеси звітування, бюджетування, аналізу та прогнозування. Та й загалом — зекономити чимало часу.
Нинішній підхід до автоматизації бізнес-процесів має на меті створення інтелектуального підприємства. Це поняття містить застосування спеціалізованих ІТ-рішень та інтегрування їх в усі процеси — від проєктування до експлуатації, щоб забезпечити безперервну співпрацю між різними функціями.
Одночасно з цим людство вступає в епоху активного використання штучного інтелекту (ШІ), де бізнес-додатки будуть працювати на базі можливостей генеративного штучного інтелекту. Наприклад, ШІ вже зараз дає можливість аналізувати великі обсяги даних, будувати прогностичні моделі, допомагає в управлінні ризиками та прийнятті стратегічних фінансових рішень.
До речі, у майбутньому більшість рутинних завдань, таких як обробка транзакцій і підготовка фінансових звітів, мають бути автоматизовані саме за допомогою ШІ та роботизації процесів. Це дозволить фінансовому директору та його колегам зосередитися на стратегічних питаннях. А впровадження нових технологій, таких як блокчейн для фінансових транзакцій або криптовалюти, змінить способи обліку та управління фінансами.
Кейс із практики
Навіщо ще потрібна цифровізація роботи фінансового директора? Розгляньмо реальну ситуацію в агрогалузі, в якій працюють багато українських компаній холдингового типу. Такий холдинг зазвичай має складну структуру: декілька десятків юридичних осіб з різною спеціалізацією за основним видом діяльності, десятки тисяч орендодавців земельних ділянок, свій транспортний парк, тисячі співробітників з постійними та сезонними контрактами, є ще відносини з власниками та інвесторами. Також холдингу потрібно взаємодіяти з торговими біржами для продажу продукції, отримувати кредитування під посівну кампанію.
З такими обсягами для підготовки квартальної звітності, фіскальної та управлінської, щонайменше треба мати автоматизацію чималої кількості процесів:
- облік стану земельних ділянок та розрахунки із тисячами пайовиків відповідно до стандарту МСФО 16;
- внутрішній аудит відповідності відображення факту, який гарантує правильність показників у фіскальній звітності;
- розрахунки з банками за фінансовими угодами з урахуванням ризиків;
- закриття періоду та отримання звітності щодо всіх підпорядкованих дочірніх компаній;
- консолідація даних та підготовка консолідованої звітності;
- донесення інформації до власників, стейкхолдерів та інвесторів у доступній графічній формі.
Саме для таких задач існують різні спеціалізовані ІТ-рішення, які доступні також і в Україні. Вони автоматизують ручні процеси, зменшують вплив людського фактора, додають даним вірогідності та узгодженості.
Важливо, що вони мають бути інтегровані між собою на єдиних моделях даних та платформі виконання. Це в сотні разів пришвидшує обробку операцій, також підвищується якість аналітичної інформації та гарантується правильність показників у фіскальній та управлінській звітності.
Безумовно, застосування всіх інновацій потребує збільшення інвестицій в новітні ІТ-технології та рішення, але потрібно мати чітке розуміння керівництва компаній, в тому числі і фінансових директорів, на що саме ці технології здатні та для чого потрібні. Наприклад, підвищити продуктивність роботи співробітників, швидко забезпечити необхідною інформацією керівників та спростити процес прийняття рішень в умовах невизначеності, уникнути дорогих помилок (навіть потенційних зловживань). Війна в Україні суттєво переформатувала більшість бізнесів країни, одночасно з цим надала багатьом компаніям можливості розширити свою діяльність на нові закордонні ринки. Фінансові директори таких компаній зіткнулися з різноманітними регуляторними вимогами клієнтів з нових країн та правилами міжнародної торгівлі. В майбутньому міжнародна інтеграція буде тільки посилюватися, тому фінансовий директор української компанії повинен вміти управляти складними міжнародними фінансовими операціями та підтримувати відповідність до регуляторних вимог. А все це простіше робити за допомогою новітніх технологій.