Велика Британія – один із ключових союзників України у війні. Окрім політичної та військової співпраці, після початку повномасштабного вторгнення активізувалися і бізнесові зв’язки. Це особливо актуально для IT – однієї з небагатьох експортоорієнтованих галузей української економіки. Україна – один із найбільших у світі експортерів IT-послуг, а Велика Британія – одна з найбільш розвинених глобальних технологічних екосистем.
2024 рік став надміру насиченим для українсько-британської співпраці в tech-сфері. Як амбасадорка Асоціації IT Ukraine у Великій Британії, хочу підбити попередні підсумки року та розповісти, над чим технологічні ком’юніті двох країн працюватимуть у майбутньому.
Мій шлях до амбасадорства
У 2016 році я почала працювати в ІТ, і моєю першою компанією стала дансько-українська Ciklum, яка з початку 2000-х років робила круті проєкти для розвитку української технологічної спільноти, ще до того як це стало мейнстрімом. А ще я вперше побувала на величезному Web Summit. Він справив на мене дуже велике враження – там я вперше побачила й відчула, що країна в технологічному світі теж може бути брендом, який можна і потрібно просувати. Так я захопилася ідеєю просувати технологічний бренд України за кордоном і стала співорганізаторкою українського стенду на Web Summit.
Надихнувшись цими досвідами, я заснувала UTEW Tech Tribe, спільноту технологічних підприємців, об’єднаних ціллю просування їхніх компаній, продуктів та сервісів за кордоном у найбільш ефективний спосіб. Далі я будувала кар’єру в UNIT.City, першому інноваційному парку України. А в 2018 році приєдналася до команди Sigma Software Group, де спочатку відповідала за розвиток бізнесу на ринках Великої Британії та Ізраїлю. В цій ролі я продовжувала робити те, що мені подобається – просувати бренд України і поєднувати технологічні екосистеми світу. Так я, наприклад, організовувала перші українські павільйони на London Tech Week (2019), OurCrowd Investor Summit в Ізраїлі (2020), Web Summit (2021-2022). А ще я опікувалася розвитком стартап-спільноти України, тому за 2018-2020 разом зі своєю партнеркою Інною Стельмах провела близько 20 освітніх мітапів для засновників стартапів у Києві, Львові, Амстердамі на конференції The Next Web, в Тель-Авіві на Ukraine-Israeli Innovation Summit та багатьох інших подіях.
Тісні робочі зв’язки пов’язували мене з Великою Британією ще з 2018 року, але у 2022-му я ще й переїхала на острів через повномасштабну війну і зараз живу «на Лондонщині». Моя роль у Sigma Software Group – створювати нові бізнес-зв’язки та будувати репутацію компанії. Для цього я активно залучена у різні міжнародні асоціації і спільноти, а особливо в британські, з урахуванням моєї локації. Так, наприклад, я є членкинею спільнот London Tech Advocates і London Future Founders. Майже щотижня я виступаю або просто беру участь в технологічних конференціях, бізнес-зустрічах та інших бізнес-подіях що проходять у столиці Великої Британії. Завдяки цьому я постійно досліджую місцеву тусовку. Серед них я значною мірою фокусуюся на заходах і проєктах, що присвячені україно-британським відносинам.
Компанія давно є членом Асоціації IT Ukraine (ITU), яка робить дуже багато корисного для нашої ІТ-індустрії. Зокрема, завдяки членству в ITU у 2023 році ми стали членом британської торгівельної асоціації techUK. Восени 2024 року ITU започаткувала ще одну класну ініціативу – проєкт амбасадорів на ключових для українського ІТ-експорту ринках. Тепер у фокусних країнах ITU обрали і призначили представників, які на волонтерських засадах будуть вибудовувати бренд України і міжнародні зв’язки у tech-індустрії. Для цього в планах: спільні заходи з міжнародними партнерами, стосунки з держорганами країн та іншими інституціями, публічні виступи, партнерська комунікація з локальним та міжнародним бізнесом тощо. Головна мета – формувати позитивний імідж українського ІТ за кордоном, допомагати нашим бізнесам, знаходити для них клієнтів, залучати інвестиції та створювати міжнародні партнерства.
Для мене честь, що асоціація обрала мене своєю амбасадоркою у Великій Британії. Крім мене, амбасадором IT Ukraine у Великій Британії також став Роман Зомко, співзасновник і СЕО компанії Impressit. Попереду в нас багато роботи, адже за 2024 рік зв’язки між країнами стали інтенсивнішими. На щастя, в більшість цих зв’язків ми й так були вже залучені.
Амбасадори IT Ukraine в інших країнах:
- США – засновник та CEO Alcor Дмитро Овчаренко, а також засновник та CEO Empat Назарій Гулик;
- Швейцарія – Ігор Басанський, менеджер з розвитку бізнесу в Itera;
- Португалія – Марта Романяк, віцепрезидентка з розвитку бренду в Avenga;
- Японія – Олеся Кирильчук, старша директорка з управління людьми (Східна Азія та Тихоокеанський регіон) в EPAM.
За словами CEO IT Ukraine Марії Шевчук, наступного року в стратегічних планах асоціації – розширення програми амбасадорів у нових регіонах світу, налагодження партнерських відносин в обраних країнах, збільшення нетворкінг-мережі, налагодження роботи з іноземними виданнями та багато іншого.
Українсько-британська співпраця в tech-сфері: хайлайти 2024 року
Символічно, що рівно рік тому відбувся Ukrainian Tech Forum у Лондоні, де IT Ukraine була партнером, а я мала честь виступити з промовою. Івент був присвячений пошуку можливостей для співпраці між Великою Британією та Україною, а основну увагу організатори зосередили на ролі урядів у цифровій трансформації та можливостях, які вони створюють.
Також наприкінці 2023 року у Лондоні пройшла Ukraine Recovery Conference, під час якої державний Департамент бізнесу і торгівлі Великої Британії оголосив про запуск ініціативи UK-Ukraine Tech Bridge, заснованої за участі DBT, Мінцифри та FCDO. Цей «місток» спрямовано на об'єднання українських та британських бізнесів, талантів, стартапів та інвесторів для тісної співпраці у створенні інноваційних продуктів та диджиталізації економіки.
Sigma Software Group стала одним з партнерів UK-Ukraine Tech Bridge. У лютому 2024 року пройшло перше засідання борду організації, в якому взяли участь міністр промисловості та економічної безпеки Великої Британії Нусрат Гані, заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков, а також топменеджери британських офісів Oracle, Deloitte і Amazon Web Services та українських компаній, включаючи Валерія Красовського, СЕО і співзасновника Sigma Software Group. Наразі UK-Ukraine Tech Bridge – це ключовий зв'язковий елемент між ІТ-екосистемами Великої Британії та України у 16 різних tech-секторах. Протягом 2024 року пройшла серія спільних воркшопів для розробки нових технологічних рішень, спрямованих на розв'язання різних промислових проблем. Щодо безпосередньо моєї участі в цій ініціативі, то завдяки тривалій роботі зі стартапами та корпораціями в обох країнах я допомагаю наводити між ними міжнародні мости. А саме допомагаю українським стартапам будувати стосунки з потенційними клієнтами у Великій Британії та ділюся з британським бізнесом і публічним сектором успішними кейсами диджиталізації різних послуг.
8 березня 2024 року відбувся UK-Ukraine Tech Forum, організований Департаментом бізнесу та торгівлі Великої Британії, Міністерством цифрової трансформації України, Асоціацією IT Ukraine та techUK. Захід пройшов під слоганом Bridging British and Ukrainian Tech. У форумі взяли участь чимало українських компаній, зокрема IdeaSoft, GeekPay та datrics.ai. Я та мої колеги допомогли їм познайомитися з британськими партнерами і презентувати аудиторії свої інноваційні рішення.
Тоді ж таки у березні в Лондоні відбувся ще й круглий стіл за участю урядовців з двох країн, а також представників бізнесу. Він був присвячений темам кібербезпеки – Україна і Велика Британія знаходяться в когорті країн, які стикаються з чи не найбільшою кількістю кібератак. На круглому столі зустрілися представники двох країн для напрацювання практичних кроків для ефективного захисту критичної інфраструктури в Україні, обговорення проблеми дезінформації та фейків, та українських технологій, що можуть допомогти змінити глобальний ландшафт кібербезпеки.
Цього року Україна була як ніколи потужно представлена на London Tech Week 2024, головній технологічній конференції Великої Британії та одній із найбільших у Європі. До участі в конференції відбиралися українські стартапи datrics.ai, Akurateco, Bird, Effy AI, GetOrder, Headway, Metaenga та UGLA ERP, а також випускники акселератора 1991. Загалом одразу 20 українських проєктів отримали змогу пітчити свої продукти зі сцени London Tech Week. Пишаюся тим, що наша компанія стала головним партнером українського павільйону, продовжуючи цю традицію з 2019 року.
Важливо розуміти, що недостатньо впливати на торгівельні стосунки двох країн тільки з боку бізнесів, потрібна підтримка і на рівні держав. Так у вересні 2024 року набула чинності угода про цифрову торгівлю між Великою Британією та Україною (DTA). Цей документ має на меті зробити торгівлю між нашими країнами швидшою, простішою та більш економічно вигідною. Представникам бізнесу угода дає можливість зміцнити співпрацю в галузях кібербезпеки, штучного інтелекту та цифрових послуг. Це більше, ніж просто спрощення торгівлі: угода спрямована на створення партнерств та стимулювання цифрової трансформації бізнесу в обох країнах, зокрема сприятиме інноваціям у авіаційному та фінансовому секторах.
У жовтні 2024 року відбулося ще два івенти, присвячені україно-британській співпраці в tech-сфері. Перший із них – UK-Ukraine TechBridge Cybersecurity Roundtable, де знову зустрілися представники компаній кібербезпеки двох країн. Також продовжує викликати чималий інтерес рівень диджиталізації державних сервісів і наша «Дія», яку і багато разів демонструвала британцям на зучтрічах. «Держава у смартфоні» викликає у них захопленість і повагу. Так само як і сплеск оборонної промисловості, а особливо Defence Tech розробок в Україні. Британці настільки відкриті до обміну досвідом і співпраці в цій галузі, як у жодних інших. Восени в Лондоні відбулося декілька британсько-українських Defence Tech заходів, до двох з них я рада була бути долученою як співорганізаторка.
А трохи пізніше в Лондоні відбулася чергова подія Асоціації IT Ukraine – Tech Unity: UK & Ukraine, де я вперше була присутня вже у ролі амбасадорки. Подія пройшла в рамках проєкту Good Governance Fund «Ревіталізація бізнесу для сталого зростання», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Партнерами з реалізації проєкту є Abt Global та асоціація IT Ukraine. Вони зібрали представників урядів та індустрії, щоб обговорити співпрацю між Великою Британією та Україною з акцентом на Fintech та штучний інтелект. У своєму виступі я спробувала поєднати обидві теми, а саме розповіла про те, як AI трансформує Fintech, наводячи приклади зокрема й з українського стартап-ком’юніті. Також серед спікерів Tech Unity: UK & Ukraine були заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков, голова департаменту Ukraine Recovery & Reconstruction в Foreign Commonwealth and Development Office (FCDO) Андре Кьольн, CEO IT Ukraine Марія Шевчук та інші поважні особи.
На думку Марії Шевчук, українські розробки у сфері штучного інтелекту, кібербезпеки та фінансових технологій мають величезний потенціал у Великій Британії. «Технологічний сектор відіграватиме ключову роль у повоєнному відновленні України, а підтримка британських компаній може забезпечити доступ до міжнародних ринків та допомогти розвивати цифрову інфраструктуру, що, своєю чергою, створює умови для сталого зростання в обох країнах», – відзначила вона.
Такої кількості українсько-британських tech-івентів світ ще не бачив. Втім, на 2025 рік у представників екосистеми обох країн ще більш амбітні плани. Як амбасадорка Асоціації IT Ukraine, я допомагатиму втілювати ці плани в життя і залюбки ділитимуся прогресом із українською спільнотою. Я вже розробила стратегію роботи на ринку Великої Британії на найближчі місяці і буду ділитися досягненнями в цьому у своїх LinkedIn (англійською) та Facebook (українською).
Круто, що наша держава теж зацікавлена у підтримці ІТ-сектору і у розвитку міжнародних стосунків. В жовтні на Web Summit у Лісабоні Олександр Борняков презентував новий інструмент для цього – маркетплейс української технологічної екосистеми Code UA. Вірю, що ця платформа покращить глобальну співпрацю з українським IT-сектором, підсилить економічну стабільність України та її спроможність захищатися від зовнішньої агресії.