Повномасштабне вторгнення завдало великих втрат цивільному населенню і змусило мільйони українців покинути свої домівки. Близько 5 млн залишились в Україні, отримавши статус внутрішньо переміщеної особи (далі — ВПО). Відчутний приріст вимушених мігрантів спровокував економічну та соціальну дестабілізацію в регіонах. Аби вчасно та ефективно допомагати ВПО, обласні ради та адміністрації затверджують цільові та комплексні програми. У цьому матеріалі ми розглянемо, чому насправді для регіонів важлива підтримка ВПО, на що розробники спрямовують заходи програм та які прогалини є в реалізації підтримки ВПО в регіонах.
Навіщо областям програми підтримки ВПО?
Метою програм є задоволення потреб ВПО, сприяння комфортному клімату та інтеграції в громади, створення належних умов життєдіяльності, доступу до послуг та реалізації їхніх прав і свобод. А що насправді спонукає регіональну владу впроваджувати програми підтримки ВПО?
З одного боку, це мінімізація негативних наслідків, пов’язаних із внутрішнім переміщенням громадян до областей. ВПО мають нагальні потреби в житлі, працевлаштуванні, освітніх та медичних послугах, фінансовій підтримці. Від цього переміщені особи і місцеве населення відчувають певну нерівність у правах та доступі до послуг, що викликає напругу між ними. Заходи цільових програм створені для недопущення чи згладжування цієї нерівності.
З іншого боку, переселенці — це людський ресурс і потенційне джерело доходів до місцевих бюджетів. Залучаючи ВПО до освітніх та культурних заходів, суспільно корисних робіт і підприємницької діяльності, область отримає платоспроможний і кваліфікований людський капітал. Це важлива складова подальшого відновлення та розвитку України.
Наповнення програм
Ми проаналізували 24 чинні обласні програми для ВПО. Напрями їх заходів цілком задовольняють першочергові потреби переміщених осіб:
- забезпечення житлових та майнових прав;
- працевлаштування та допомога у підприємницькій діяльності;
- залучення до суспільного життя громади через освітні, культурні, мистецькі заходи;
- забезпечення належних умов проживання (медичне обслуговування, засоби гігієни, харчування, комунальні послуги, гуманітарна допомога) та фінансова підтримка;
- забезпечення освітніми послугами та підтримки дітей;
- інформування ВПО про їхні права, гарантії;
- безоплатна правова допомога для внутрішньо переміщених осіб;
- психологічна підтримка та реабілітація.
Серед наявних програм варто звернути увагу на регіональну програму підтримки та інтеграції ВПО Кіровоградської області. Сума залучених коштів здається завеликою, адже кількість переселенців тут становить близько 91 тис. осіб — у 5 разів менше, ніж у Дніпропетровській області. Однак деталізований перелік заходів свідчить про комплексність підходу до вирішення проблем ВПО та високий рівень пріоритетності людського капіталу для обласної влади.
У розрізі фінансування деякі з областей не надали даних, тому об’єктивно оцінити масштаби видатків на реалізацію програм неможливо.
До графіка увійшли 16 областей, що надали повні дані про фінансування програм за роками.
Що не так із програмами?
Можемо виділити кілька основних проблем, пов’язаних із програмами та реалізацією регіональної політики щодо ВПО.
- Прогалини в нормативній базі. Законодавство не містить уніфікованої структури та конкретних вимог до розробки цільових і комплексних програм для ВПО. Розробники обласних програм орієнтуються на Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та інші нормативно-правові акти про допомогу ВПО.
- Відсутність системного підходу. Комплексні програми підтримки ВПО наразі реалізують 18 із 24 областей. Волинська та Івано-Франківська області не розробили жодної станом на 8 листопада. Решта 4 області — Рівненська, Хмельницька, Запорізька та Одеська — обмежилися забезпеченням житлових умов. Дві останні водночас охопили й інші верстви населення, що потребують особливої уваги — молодь та учасників АТО/ООС.
Отже, для адекватного функціонування регіональних програм держава має затвердити низку керівних документів, які б повною мірою регулювали процес розробки, реалізації та контролю програм підтримки ВПО.
Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.