Як Китай зміг облагородити все: хабарі мертвим і шана до людей похилого віку в національному масштабі

Мені пощастило кілька разів побувати в Китаї і багато років перебувати в партнерських відносинах з китайськими бізнесменами. Ось що я зрозуміла, спілкуючись з ними.

Дуже гармонійне розуміння законів природи й життя — це Китай. Ніякий комунізм не зміг зруйнувати у китайців основи основ. Та й сам комунізм вони змогли облагородити, давши можливість більшості людям відчувати власну гідність і добре заробляти. Завдяки цьому мистецтву приймати й покращувати Китай буде існувати тисячоліттями.

Ніякої комунізм не зміг зруйнувати у китайців основи основ. Та й сам комунізм вони змогли облагородити, давши можливість більшості людям відчувати власну гідність і добре заробляти.

У крові в китайців — святість сім'ї та повага до людей похилого віку. Одна з найпопулярніших і незвичайних селебрітіз сучасного Китаю – Li Zigi (Facebook – 2 млн читачів і майже 3 млн фоловерів). Це юна дівчина, яка живе в гарному будинку в горах разом зі своєю бабусею та веде натуральне господарство. У коротких серіях вона показує традиційні китайські промисли — ручне вишивання, виготовлення меблів, одягу, велику китайську кухню. І все це вона робить для своєї бабусі. І це не зовнішня пропаганда, а стан душі китайців. У Китаї є національне свято, під час якого молодь миє ноги своїм старим.

Традиція хабара, яка в колишньому СРСР набула спотворених форм, чим далі на Схід — тим витонченіша й природніша. У Китаї вона доведена до високої культури, яка проникла навіть у потойбічний світ. Хабарі в Китаї дають навіть мертвим. Там продається валюта потойбіччя — схожі на гроші папірці з портретами Монро, Кеннеді та інших покійних зірок, і з мільярдними номіналами (а на тому світі, голубонько, галопуюча девальвація!).

Традиція хабара, яка в колишньому СРСР набула спотворених форм, чим далі на Схід, тим витонченіша та природніша. У Китаї вона доведена до високої культури, яка проникла навіть у потойбічний світ. Хабарі в Китаї дають навіть мертвим.

Ці папірці китайці спалюють на могилах предків, і, за легендою, після цього валюта потойбіччя потрапляє до покійних прабабусь і прадідів, щоб — увага! — давати хабарі князям загробного світу та краще облаштуватися там. Якщо навіть вищі та нижчі сили беруть хабарі, то навіщо боротися з корупцією?

Китайська розкіш лякає і США, і Європу. У найдорожчих районах Америки та Європи стоять напівпорожні магазини Louis Vuitton і Chanel та інших шанованих брендів. І один клієнт за день у таких магазинах — це вже гарна новина. Такі ж самі магазини в Гонконзі, Шанхаї, Сінгапурі (де також живуть найбагатші китайці) наповнені чергами, і заможні азіати змітають всі нові колекції за лічені дні. «Після Китаю ми зрозуміли, що ми — жебраки», — сказали мені багаті американці з LA, власники процвітаючої компанії, яка працює із зірками Grammy. Багатство азіатів стало притчею навіть у розбещеному всіма доступними видами розкоші Голлівуді, що вони навіть зняли фільм «Шалено багаті азіати» — казку про Попелюшку та будні заможних сімей з Азії.

Китай — одна з найбільших сил на планеті. Мудрі люди в Європі називають китайців «євреями Азії», і це велика правда. Як у єврейського народу є план на найближчі тисячі років (ми віримо, що прийде Спаситель, Мошіах, і настане новий світ), так і китайці знають, що будуть робити через тисячу років і далі. Навіть Британія та США, які протягом останніх кількох сотень років панують у світі, поняття не мають, що будуть робити бодай через 200 років – не те що в 4-му тисячолітті. А китайці знають, і в них дуже добре виходить створювати свою велику культуру.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора