Facebook Pixel

Російсько-українська війна: три уроки для Польщі

Адам Бальцер
політолог

Повномасштабне вторгнення росії в Україну змусило польський уряд негайно посилити обороноздатність Польщі. Це був головний урок для нас. Варшава одразу збільшила фінансування своєї обороноздатності і почала купувати важке озброєння.

Уроки російсько-української війни для Польщі

Війна показала, по-перше, що армія має бути надсучасною і добре озброєною. По зброї головний наголос робиться на далекобійну артилерію. Також треба мати дрони і протиповітряну оборону, щоб захищати міста.

Ми одразу провели інвентаризацію Збройних сил і зрозуміли, що морські сили у нас в трагічному стані і потребують серйозної модернізації. Польща останні роки намагалась осучаснити свої збройні сили, купує наприклад, американські винищувачі F-35 найновішої генерації.

Тепер на озброєнні є і американські винищувачі F-16, але їх лише 48 – це дуже мало. Нещодавно Варшава також закупила літаки FA-50 в Кореї. мУ 2021 році Варшава купила турецькі дрони Байрактар.

Тепер прискореними темпами купує танки Abrams у США та K2 у Кореї, системи ПВО, гаубиці-гармати K9 також, протиповітряне озброєння та високомобільні артилерійські ракетні системи HIMARS, які Україна успішно використовує проти росії.

Усе, що Польща планувала зробити протягом кількох років, тепер вона змушена купувати набагато швидше у зв’язку з війною.

Важливо, що дії уряду підтримує і суспільство, і політичні партії, адже Польща поділена політично. Після повномасштабного вторгнення росії польський парламент проголосував за збільшення військового бюджету наступного року з 2,4% (у 2022) до 3%.

Другий урок для Польщі – економічний. Відчувається великий вплив війни на економіку. Урядовці спрямували чимало зусиль на зменшення тиску високої інфляції. Іноді вона спричиняє гарячі дискусії, іноді на неї списують внутрішні проблеми і помилки уряду РП.

Загалом інфляція спостерігається у всіх країнах Євросоюзу, але по-різному. Поляки і перед війною потерпали від високої інфляції. Зараз вона ще вища і вже почала впливати на майбутні парламентські вибори 2023 року.

Ситуація ускладнюється тим, що у зв’язку з війною Польща повністю переформатовує свій енергетичний баланс. Раніше РП купувала дуже багато газу, вугілля і нафти з росії, хоч у Варшаві дуже не люблять про це згадувати. Це були об’єми, наприклад, по нафті не набагато менші, ніж з рф до ФРН, просто німецька економіка набагато більша від польської.

Пошук нового балансу передбачає відхід від енергоресурсів з рф і це, ясна річ, болючий процес. Але ми розуміємо важливість рішення: до росії не мають надходити гроші від Польщі за газ, нафту і вугілля.

Це нелегко ще й з огляду на те, що Польща одночасно має змінити свою енергетичну структуру в рамках ЄС. Адже наша економіка надто енергомістка — ми вживаємо багато вугля, нафти і газу. Це у найближчі роки буде змінено.

Відмова від російських енергоносіїв, які ми будемо купувати в інших країн, буде супроводжуватися також розвитком атомної енергії. Ми повинні теж розвивати відновлювальну енергетику, але на жаль, наш уряд не підтримує в достатній мірі цей напрям.

По-третє, війна дала нам об’єднавчий урок. Усі ключові політичні сили тепер добре розуміють, що росія — це найбільша загроза для Польщі. Тому вони підтримують Україну і її незалежність, а польська держава і суспільство зробили все, щоб належним чином прийняти біженців.

У Польщі, на відміну від Фінляндії, нема такої загальної цивільної підготовки всього населення. Хіба що ситуація виглядатиме дуже небезпечною і буде введена обов’язкова військова служба.

Держава може збільшити кількість солдатів професійної і добровільної військової служби6 людей мотивуватимуть тим, що вони отримають хорошу пенсію і будуть більше заробляти. Якщо буде потрібно, ми готові також розбудовувати територіальну оборону.

Раптом росія нападе

У перший місяць вторгнення поляки мали великий страх щодо агресії росії. Але на п’ятому місяці війни ці страхи значно зменшились, як свідчать соціологічні опитування.

Передовсім стало зрозуміло, що не такий чорт страшний, як його малюють. Росія чинить страшні злочини в Україні – звірячі вбивства, бомбардування мирних жителів, яким мають дати належну оцінку міжнародні суди. Саме цих жахливих злочинів і бояться в РП.

З іншого боку поляки побачили, як українці героїчно воюють і завдають значних втрат рф. Це поставило під великий сумнів непереможність росії, яку досі вважали другою армією у світі після США.

Тепер усі розуміють, що «сила» Кремля побудована передовсім на наявності ядерної зброї. Це підтверджують і військові експерту світу: через неспроможність воювати на полі бою росія погрожує своїм ядерним арсеналом. Загалом російська армія має досить низький рівень, в основному бере масою.

Часом в Україні порівнюють Москву з ордою, хоча це некоректне порівняння.

По-перше орда — це також і Крим, від якого українцям не гоже відмовлятись. По-друге, справді було дуже багато відмінностей між Золотою Ордою і рф. Я міг би про це розповідати днями, але що найважливіше — монгольська армія була найпотужнішою, найорганізованішою військоввою силою XIII ст. А ви, українці, зараз не боретесь з найкращими воїнами в світі. Я впевнений, що якби українці мали більше сучасного озброєння, то швидко відбила б росіян, незважаючи на суттєву перевагу в живій силі окупантів.

Я, наприклад, знаюсь на військовому арсеналі Туреччини. І гадаю, що якби в Анкарі ухвалили рішення протиставити свої війська на Південному Кавказі, то сьогодні росія не мала б шансів у цьому протистоянні без використання ядерної зброї.

Сьогодні ми бачимо, що росія зосередила всі наявні сили в Україні, до того ж має великі втрати. Тому сценарій, що найближчим часом Кремль може напасти на іншу країну, а тим більше країну НАТО, виглядає малоймовірним.

Окрім того, Україна вже отримує зброю від країн НАТО, а Польща як член альянсу може отримати ще більшу допомогу. Це дає додаткові підстави для зменшення страху.

Нині поляки в основній масі переконані, що росія є найбільшою загрозою, але не вірять у те, що рф атакує Польщу. Моя думка: це раціональна оцінка ситуації.

Навіть те, що ми зараз чуємо від російських політиків, не маємо трактувати серйозно. Тому що усі заяви по телебаченню, в яких вони кажуть що кинуть бомбу, погрожуючи якимсь ядерним цунамі для європейських країн, — це із серії фікшн.

Росіяни мають зрозуміти, що якщо це станеться, це кінець усіх, якщо буде ухвалено рішення про ядерну атаку на країну НАТО.

Цікаво спостерігати, що на початку війни ці погрози звучали набагато частіше, ніж зараз.

Водночас зрозуміло, що треба постійно готуватись до російського підступу. Бо невідомо, що буде через 10 років.

Є велика підтримка України, але є й проблеми

Поляки сьогодні організували потужну підтримку біженців, допомагають зброєю і дають активну підтримку Україні на зовнішній арені, зокрема в питанні лобіювання її вступу в НАТО і ЄС.

До війни загальне ставлення до України було геть не таким. Чесно кажучи, українці набагато більше любили поляків, ніж поляки українців. І це змінилось. Але це не значить, що якщо є підтримка, то все гаразд.

Наприклад, через посилення економічних проблем у Польщі є політичні сили, які будуть шукати винних у цій ситуації.

Таким офірним цапом можуть стати українські біженці. Треба на це зважати. Бо ще кілька років тому була група, яка декларувала свої антипатії до українців. І таких людей, за соціологічними опитуваннями, було чимало. Зараз з огляду на страх війни і вони швидко «полюбили» українців, але їхні погляди напередодні виборів можуть змінитися.

Велике завдання для польської держави – не пыддатися спокусы маніпулювання українським питанням. На жаль, боюсь, що уряд РП може в своїх інтересах грати питанням важкої історії проти українців. Таким прикладом є нещодавна дивна заява прем'єра Моравського про те, що Путін та «рускій мір» є наступниками...УПА.

Україна показала свою силу під час війни. Є велика повага до України. Хоча є дехто в Польщі, наприклад польські націоналісти, які бояться, що ЗСУ стала такою потужною. Ми навіть не уявляли, що Україна перед війною мала краще підготовлену армію, ніж Польща.

Зараз частина України є знищеною війною, країна зазнала великих втрат. Але водночас Київ отримуватиме велику допомогу — i ЗСУ нині стали ще потужнішою силою, ніж це було напередодні 24 лютого.

Коли закінчиться війна: «хорватський» сценарій

Наразі незрозуміло, скільки буде тривати ця війна. Але цілком очевидно, що вона для росії буде дуже виснажливою. І ще побачимо, який вплив буде мати на російську економіку.

На мою думку, імовірний сценарій для України «хорватський». Українці, як і хорвати, мали б згромадити стільки сучасної зброї і спорядження, що також атакували б окупантів і вигнали зі своєї землі.

Так само було під час вторгнення Сербії в Хорватію у 1991 році. Хорватія на початку втратила 30% територій, але частину їх відбили одразу після кількох місяців боротьби — тоді Сербія сама запропонувала перемир'я.

Минуло чотири роки і було закуплено стільки озброєння, що дозволило Загребу змінити військовий порядок денний. Вже в інших військових умовах хорвати завдали сербам нищівного удару і відбили свої території.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]