Facebook Pixel

Вибір на користь майбутнього: чому інтерес до сталих інвестицій зростає

Іван Корякін
консультант з питань стратегії та фінансів, координатор напряму «Стратегії бізнесу» Асоціації експертів зі сталого розвитку

Підвищити фінансові результати та отримати прибуток. Не так давно бізнес здебільшого фокусувався тільки на цих завданнях. Однак прибутковість і стале інвестування здатні доповнювати одне одного.


Далекоглядною та збалансованою стратегією є така, яка під час реалізації проєктів враховує як отримання прибутку, так і розв'язання екологічних, соціальних і управлінських питань, більше відомих у світі інвесторів як «ESG-критерії».

Для орієнтира можна спиратися на цілі сталого розвитку (ЦСР), також відомі як список справ для світу, які були встановлені Організацією Об’єднаних Націй та погоджені 193 країнами.

Це 17 цілей та 169 завдань щодо подолання бідності, боротьби з нерівністю, кліматичними змінами тощо на період до 2030 року. Вважається, що ЦСР ООН можуть створити бізнес-можливості на $12 трлн.

Звернімося до досвіду провідних інвестиційних установ світу. Скажімо, BlackRock — міжнародної інвестиційної компанії зі США, яка є однією з найбільших інвестиційних компаній світу й найбільшою у світі за розміром активів під управлінням.

Її поточна капіталізація складає $177 млрд, а розмір активів під управлінням на грудень 2019 року становив $7,4 трлн, включно оціночно до $0,8 трлн сталих інвестицій.

У банку справедливо вважають, що стале інвестування — це процес вкладання коштів у прогрес і усвідомлення того, що компанії, які адресують найбільші виклики у світі, здатні зростати найкраще.

Йдеться про новаторське вдосконалення способів ведення бізнесу та створення мотивацій, які заохочуватимуть усе більше людей вибирати стале майбутнє.

На думку банку, кількість і різноманітність інвесторів, які шукають стійкі можливості, зростають із кількох причин:

  • особи, які в майбутньому ухвалюватимуть фінансові рішення, свідомо цікавляться більш сталими компаніями й шукають більш стійкі інвестиційні рішення;
  • регулятори та уряди розширюють фокус із метою включення сталості до інвестиційної інформації та процесу ухвалення рішень;
  • зростає визнання того, що дослідження та аналіз ESG можуть потенційно виявляти інвестиційні ризики та генерувати більшу віддачу.

Завдяки поєднанню традиційних інвестиційних підходів з ESG інвестори, починаючи від глобальних установ і закінчуючи приватними особами, застосовують стійкий підхід до досягнення своїх інвестиційних цілей.

У BlackRock їм доступний широкий асортимент продуктів, а їхні мотивації діляться на спектр стратегій від «уникати» до «просувати».

Стратегія «уникати» передбачає виключення певних компаній або галузей, які пов’язані з підвищеним ризиком ESG або які порушують цінності власника активу.

Стратегія «просувати» спрямована на збільшення впливу позитивних чинників ESG та націлювання на конкретні позитивні соціальні чи екологічні результати.

Інтеграція ESG — це практика включення інформації ESG у процес ухвалення інвестиційних рішень для сприяння підвищенню прибутковості, скоригованої на ризик, незалежно від того, чи має стратегія стійкий мандат.

Оскільки єдиного універсального підходу немає, у BlackRock він розглядається як надання доступних для всіх портфоліо менеджерів досліджень, даних і аналізів та співпрацю з ними для виявлення потенційних покращень процесів у всіх інвестиційних заходах.

Дотримуючись цього тренду, заможні люди світу все частіше спрямовують свої гроші на соціально, етично й екологічно освічений бізнес, що може стимулювати ріст стійких інвестицій загалом.

У звіті про світове багатство Capgemini за 2020 рік було зазначено, що 27% багатих осіб (HNWI), тобто тих, які мають капітал понад $1 млн, заявили про зацікавленість у стійких продуктах.

Водночас цей показник серед надбагатих фізичних осіб (UHNWI), тобто тих, які мають капітал понад $30 млн, становить уже 40%.

Серед основних мотивацій сталого інвестування заможні інвестори зазначили більшу прибутковість (39%), краще розуміння продуктів ESG (29%) і бажання підтримувати суспільство (26%).

Водночас улюбленими сферами їхньої уваги були екологічні ризики та кліматичні зміни (55%), етичні системи управління (54%) та соціально свідома ділова практика (52%).

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора