Facebook Pixel

Як уряд США допомагає бізнесу впоратись з інфляцією? Рекомендації для України

Володимир Клименко
голова наглядової ради ПАТ «Укрінком», співзасновник Благодійного фонду «Сила Єдності»

Від цього тексту нам стане неприємно, якщо ми порівнюємо нашу реальність з тією, де уряд поважної країни допомагає своїм підприємцям вижити. Ба більше! Не вижити, а процвітати!

Я роблю акцент на інфляції та обліковій ставці центрального банку (в нашому випадку — Національного банку України), але умисно не говорю про війну. Бо навіть без неї стабільні економічні проблеми та взаємовідносини між бізнесом та урядом у нас не вирішувались.

Так, США — найбільша економіка світу. Але це не означає, що ми маємо нехтувати їх досвідом та рекомендаціями щодо оздоровлення нашого економічного стану.

Отож.

QuoteУправління інфляцією є критично важливим аспектом економічної політики, і нещодавній досвід США надає цінну інформацію для України. У червні 2023 року загальний індекс споживчих цін у США суттєво сповільнився — лише на 3% у річному вимірі, що є різким сповільненням порівняно з 9% у червні 2022 року. Це відбулося значною мірою завдяки падінню цін на енергоносії.

Таке уповільнення інфляції стало результатом ретельного економічного управління та політичних рішень. Федеральний резерв під керівництвом Джерома Пауелла уважно стежив за різними показниками базової інфляції. Найбільш помітно, що ціни на основні послуги, за винятком житла — категорія, на яку часто вказують як на індикатор базової інфляції, — дещо знизилися в червні порівняно з травнем.

Боротьба з інфляцією: застосування уроків в Україні

Для України управління інфляцією має вирішальне значення для забезпечення стабільності її виробничого сектору. Висока інфляція знизить купівельну спроможність, збільшить вартість сировини та створить невизначеність, що негативно вплине на виробників.

Кілька стратегій, які Україна повинна перейняти з досвіду США

Моніторинг базової інфляції

Як і Федеральна резервна система США, центральний банк України повинен ретельно відстежувати різні показники базової інфляції. Це допоможе політикам вчасно виявити інфляційний тиск і вжити відповідних заходів.

Гнучка монетарна політика

Здатність Федеральної резервної системи коригувати монетарну політику у відповідь на зміну економічних умов була ключовим фактором успіху в управлінні інфляцією. Національний банк України також повинен застосовувати гнучкий підхід до монетарної політики, коригуючи процентні ставки та інші інструменти політики за необхідності, щоб утримувати інфляцію під контролем. Стабільно висока процентна ставка (наразі у нас 25%) здорожчує вартість кредитування та уповільнює темпи економічного зростання.

Енергетична політика

QuoteДосвід США показує, що ціни на енергоносії мають значний вплив на інфляцію. Тому Україні слід розглянути політику стабілізації цін на енергоносії, наприклад, інвестування у відновлювані джерела енергії та підвищення енергоефективності.

Тим паче, враховуючи пошкодження енергомереж та об‘єктів ракетами окупантів.

Підтримка бізнесу

У періоди високої інфляції бізнес має проблему зростанням витрат разом з невизначеності майбутнього. Уряд може підтримати бізнес, надаючи доступ до фінансування, пропонуючи податкові пільги, а також надаючи рекомендації та підтримку, щоб допомогти бізнесу впоратися з інфляційним тиском.

Які прикладні кроки робить уряд США, щоби допомогти малому бізнесу у важкі часи

В США існує комплекс заходів, запроваджених відповідно до Закону про зниження інфляції, підписаного президентом Байденом.

Закон про зниження інфляції є важливим кроком на шляху до побудови економіки, яка працює на користь працюючих сімей та малого бізнесу. Він спрямований на зниження витрат і створення можливостей для 33 мільйонів американських малих підприємств та інноваційних стартапів. Закон стосується кількох ключових сфер, які впливають на бізнес, зокрема витрат на охорону здоров'я, енергію та стійкість ланцюгів поставок.

Витрати на охорону здоров'я можуть бути значним тягарем для малого бізнесу. Закон зберігає преміальні податкові пільги Американського плану порятунку для планів Акту про доступне медичне обслуговування (ACA) до 2025 року. Цей захід особливо вигідний для власників малого бізнесу та самозайнятого дорослого населення, які покладаються на ACA Marketplace для отримання страхового покриття. Підтримуючи нижчі витрати на охорону здоров'я, Закон сприяє започаткуванню нового бізнесу та створенню нових робочих місць.

Витрати на електроенергію є ще однією великою статтею витрат для бізнесу. Закон містить положення, які стимулюють малий бізнес переходити на недорогу сонячну енергію та підвищувати енергоефективність. Ці заходи не тільки допомагають бізнесу заощаджувати на витратах на енергію, але й сприяють боротьбі зі зміною клімату.

Закон також вирішує проблему інфляції, яка може бути особливо складною для малого бізнесу. Зменшуючи дефіцит, Закон має на меті забезпечити більшу цінову стабільність, що полегшить підприємцям планування та розвиток їхнього бізнесу.

Для літніх власників малого бізнесу Закон має на меті знизити вартість рецептурних ліків. Він обмежує суму, яку пенсіонери повинні платити за рецептурні ліки та інсулін, забезпечуючи значну економію для цієї демографічної групи.

Закон подвоює податковий кредит на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР) для малого бізнесу, стимулює американське виробництво та конкурентоспроможність, підтримує місцеву економіку чистої енергії та розширює можливості для розвитку сільських територій.

Він гарантує, що надбагаті та великі корпорації сплачуватимуть свою справедливу частку податків, водночас захищаючи малий бізнес та сім'ї, які заробляють менше 400 000 доларів на рік, від будь-якого підвищення податків.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора