«Мені здається, що у нас в країні настільки сильна свобода слова, що її пора б трошки прикрутити, з поваги до інституту президентства фільтрувати свою мову» (депутат від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк)
Медіа вже не раз висловилися про те, як ставляться до ініціативи влади ввести покарання за маніпуляції, закривати неприбуткові ЗМІ і визначати, кому видавати національну прескарту, а кому — ні.
Натякали Зе-команді і на те, що може трапитися через переслідування Марусі Звіробій і Софії Федини за їхні заяви про те, що президент не безсмертний, і може закінчити, м'яко кажучи, не дуже добре.
Тим не менш, депутат від «Слуги народу» і, що показово, колишня журналістка Ольга Василевська-Смаглюк днями на тлі справи проти волонтера і депутата закликала прикрутити свободу слова «з поваги до інституту президентства». Тим самим запрошуючи ступити на слизьку доріжку, на якій можна легко закручувати гайки з «поваги» до депутатів, держслужбовців, церкви, почуттів віруючих, «сімейних цінностей» тощо.
Читайте також: Епоха фейк-ньюз. Чому ми вже тонемо в доповненій реальності
Востаннє хочу нагадати, так робили у 2014 році, прийнявши закони 16 січня, нардепи від Партії регіонів. Як ви пам'ятаєте, історія закінчилася для команди Віктора Януковича не дуже добре, а 9 із 11 законів зрештою скасували.
Василевська-Смаглюк в ефірі «Настоящему времени» також згадала про притягнення до відповідальності Юрія Павленка (Хорта), який в грудні 2014 року порвав портрет Петра Порошенка. Якщо чесно, активісту інкримінували хуліганство із застосуванням зброї і посадили на 4,5 роки. Але плюсів рейтингу п'ятого президента ця історія не додала.
Востаннє хочу нагадати, так робили в 2014 році, прийнявши закони 16 січня, нардепи від Партії регіонів. Як ви пам'ятаєте, історія закінчилася для команди Віктора Януковича не дуже добре, а 9 із 11 законів зрештою скасували.
Всім, хто уважно читає новини «з-за поребрика», очевидно, що неможливо «трошки прикрутити» свободу, включаючи свободу слова.
Але я хочу поговорити про причинно-наслідкові зв'язки. Варто було б нагадати Зе-команді про їх жарти про підпал будинку Гонтаревої в ефірі 95 кварталу, сюжет про розстріл Верховної Ради в серіалі «Слуга народу», заклик Олександра Дубинського пустити газ на форум за участю Петра Порошенка та інші чарівні приклади гумору з подальшими коментарями «ачотакова» від їхніх фанатів.
Треба розуміти, що рано чи пізно, коли ви раптом перестали бути артистами та журналістами і зайняли певні крісла, — вам прилетить «жартом» вашого ж формату. Якщо ви роками виховуєте у народу почуття гумору рівня «ахаха, горить, так я ще дрівець підкину, адже не бідняк, ще побудує» — ви не отримаєте тієї ж «поваги до інституту президентства». Тому що ви вже привчили публіку не поважати нікого.
Читайте також: Дискусійні «слайди» не повинні стати завтра «Законом про медіа»
Якщо президент відверто хамить прямо на передовій — хтось може відповісти йому не по-доброму. Хочу підкреслити: я не про те, щоб виправдовувати погрози. Я про те, щоб почати не з каральних заходів за висловлювання на Youtube, а з «фільтру» власних меседжів до цільової аудиторії.
З нею, до речі, можна працювати у двох форматах: даючи їй проковтнути інформаційний шлак, до якого вона звикла, або вкладати в свій продукт елементи просвітництва. Замість тупого і не дуже гуманного стьобу над всім і вся. Тому що, так, — це завжди палиця з двома кінцями.
"Якщо б дійсно це відбувалося десь у Криму в нинішніх умовах або в Росії, то на цю людину не чекали б санкції суду для того, щоб провести обшук, її б просто посадили в тюрму без суду і слідства», — заявляє у тому ж ефірі "Настоящего времени" Василевська-Смаглюк, після чого пише пост про те, що її слова про свободу слова вирвали з контексту.
Проблема в тому, що прослуховування ефіру повністю і порівняння справи Федини і Звіробій з каральною системою країни, яка майже рік тримала в полоні наших моряків, 5 років за гратами Олега Сенцова, — дає достатньо «контексту». Хочу нагадати, це також країна, яка відкриває кримінальні справи за репости в соціальних мережах.
Читайте також: «ЗМІ під контролем»: дві з трьох ідей в ОП вже відкинули, але Ткаченко ще тримається
Тому мені з головою вистачає цитати про Крим і РФ, щоб серйозно задуматися, чому колишній журналіст, який отримав депутатський мандат, приводить як приклад закони країни-агресора. І що представникам Зе-команди, в тому числі, з поваги до інституту президентства, теж варто було б «думати» і «фільтрувати свою мову».