Світова економіка: халява закінчується в День праці

фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Фото: Free-Photos / Pixabay

Поточний тиждень буде коротким. У понеділок Америка святкувала День праці. І це важливе свято, адже вмінню працювати та ставленню американців до праці, яка зробила країну великою, можна лише позаздрити. І в «трудове» свято — розмови саме про робочі місця. Адже ситуація з безробіттям у США зараз є головним чинником, що визначає дії ФРС. А вже від останньої доля ринків зараз залежить як не від чого іншого.

Слабкий Звіт про ринок праці за серпень, опублікований минулої п'ятниці, породив більше запитань, ніж дав відповідей. Замість очікуваних 750 тис. нових робочих місць в американській економіці було створено лише 235 тисяч. Тепер інтрига полягає в тому, якою буде реакція ФРС. Цілком імовірно, що ухвалення рішення щодо згортання викупу облігацій буде відкладено до грудня, коли члени Комітету з монетарної політики зберуться на останнє цього року засідання.

З іншого боку, згідно зі звітом, погодинна оплата праці зросла на 0,6% проти липня замість очікуваних 0,3%. Це дає відмінний аргумент тим, хто вважає, що з інфляцією потрібно починати боротися негайно.

Слабкий звіт багато хто пов'язує зі штамом Delta й острахом людей заразитися. Адже найгірші результати в створенні робочих місць було продемонстровано саме у сфері послуг.

Ще однією з важливих причин, що стримують зростання кількості нових робочих місць, є додаткові субсидії з безробіття, які щедрою рукою виплачує американський уряд. У ситуації, коли багато американців сидячи вдома заробляли стільки або майже стільки, як стоячи біля конвеєра або за прилавком, годі було й розраховувати на трудовий ентузіазм.

І саме цього тижня з'являється шанс цей самий трудовий ентузіазм підстьобнути — строк виплати допомоги на федеральному рівні закінчується в понеділок, 6 вересня. Майже 8 мільйонів безробітних американців не отримають заповітні чеки й, найімовірніше, задумаються над тим, щоб повернутися до творчої праці. Упродовж літа багато штатів уже згорнули додаткові програми допомоги безробітним, і це призвело до збільшення кількості людей, які шукають роботу. У п'ятничному звіті зазначається, що кількість людей, які залишаються без роботи протягом двадцяти семи тижнів і більше, скоротилася на 246 тис. І багато хто пов'язує цей факт саме з припиненням виплати допомоги. Яким буде ефект на федеральному рівні, дізнаємося вже найближчими тижнями.

Також цього тижня на нас чекають дані про інфляцію на рівні виробників (PPI) за серпень. Очікується, що зростання сповільниться до 0,6% проти 1,0% у липні. Хоча, звісно, можуть бути й сюрпризи, адже попит зростає, а виробничі ланцюжки й досі працюють не надто ефективно, і проблема «вузьких» місць зберігається.

Обмежена пропозиція та зростання цін на сировину теж є важливим чинником, що розганяє PPI, зростання якого в річному вимірі прогнозується на рівні 8,2%, що перевищує липневий показник 7,8%.

Коли закінчиться зростання інфляції, сказати важко. На думку багатьох економістів, попит поступово слабшатиме після різкого зльоту, пов'язаного з відкриттям економіки після карантинів. Проте проблеми на рівні ланцюжків постачань нікуди не подінуться і, безумовно, провокуватимуть подальше зростання цін.

Ще одне важливе питання, на яке поки що немає відповіді: яка частина інфляції на рівні виробників трансформується в споживчу інфляцію? Адже саме з нею покликана боротися ФРС, чиї дії та плани ми приречені активно обговорювати найближчими місяцями, кварталами й навіть роками. Адже зараз немає нічого важливішого за розмови про скорочення обсягів викупу облігацій і можливе підвищення ставок.

Усім хорошого тижня і вдалих інвестицій!

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора