Підприємці, якщо у вас немає працюючого бізнесу, то про залучення коштів за програмою дешевого кредитування від уряду забудьте.
Понад 15 тис. українських підприємців хочуть отримати кредит за спецпрограмою кредитування бізнесу під 5−7−9%, яку уряд запустив з лютого. Як повідомив міністр економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, за два останні тижні державні банки видали таких кредитів на 27 млн грн.
Гайки закрутили так, що отримати кредит бізнесу з нуля важко.
У «Ощадбанку» поки що пільговий кредит з 1,5 тис. претендентів вдалося отримати лише 10 підприємцям. Їм позики видали на придбання обладнання.
Мені стало цікаво, на яких умовах бізнес може отримати «дешевий» кредит. І ось що розказали в державному банку.
Гайки закрутили так, що отримати кредит бізнесу з нуля важко, розповідають у банку. Наприклад, якщо я, не маючи жодного бізнесу, вирішу започаткувати власну справу, то отримати кредит під 5−7−9% мені буде непросто.
Мені потрібно мати хороший бізнес-план, який переконає банк дати кредит, та кошти на перший внесок. Десь близько 20-30% від суми кредиту, розповіли у банку. А також хорошу кредитну історію. І лише на 5 років я можу отримати 1,5 млн грн.
Читайте також: Чому українці відмовляються від таксі
Також пільговим кредитуванням може скористатися дуже обмежене коло бізнесів, і ось чому.
Підприємцю, який має бізнес, але хоче започаткувати ще один, взяти дешеву позику також важко. Річ у тім, що залучити кредит можна під розширення працюючого бізнесу, як це зробили підприємці з Маріуполя та Вінниці. Але й тут є нюанс. Гроші, які видані в кредит на придбання обладнання, виділяють не підприємцю, а компанії, у якої закуповується це обладнання.
Залучити кредит бізнес можна лише під заставу, але нею не може бути бізнес, під який і береться кредит. Інакше кажучи, фермеру не вдасться взяти кредит під заставу землі, на якій буде розвиватися підприємство. Банк видасть йому гроші лише під вже існуючі об’єкти на цій землі.
Ще одна можливість відмовити бізнесу в кредитуванні — це виручка. Якщо ваш бізнес приносить понад 50 млн грн за рік, то дешевий кредит вам не дадуть.
Як з'ясувалося, дешеві гроші не такі вже й дешеві. У банку підрахували, що підприємець, взявши кредит на 500 тис. грн під заставу, заплатить їм небагато — щорічно по 4 тис. грн. Але тут приховуються додаткові витрати. Оцінка лише одного заставного об’єкту обійдеться підприємцю десь у 30 тис. грн.
Зараз поясню, чому так дорого. Банк, щоб пересвідчитись у тому, що ви точно володієте майном з відповідною вартістю, вимагатиме від позичальника довідку від нотаріуса, оцінщика та страхової. Кожна з цих послуг у середньому коштує близько 10 тис. грн. Тому брати кредит під заставу кількох об’єктів доволі дорого.
Механізм, який дозволить українцям брати пільгові кредити без застави, вже розроблено.
Враховуючи всі ці фактори, банки не охоче видають підприємцям кредити, а пропонують їм альтернативні варіанти – наприклад, беззаставні кредити. Вони не лише значно дорожчі для підприємців, але й вигідніші для банків. За такий кредит бізнесу доведеться заплатити не 4 тис. грн за рік, а 80 тис. грн, але при цьому він матиме менше клопоту.
Уряд також не пасе задніх, принаймні так говорить прем'єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, механізм, який дозволить українцям брати пільгові кредити без застави, вже розроблено. Також тих, кому у кредиті відмовлять через погану підготовку, вчитимуть на спеціальних освітніх курсах з ведення бізнесу.
Такі дії з боку уряду не є зовсім чесними відносно бізнесу, оскільки частина підприємців візьме кредит за одними умовами, а інша (якщо запустять кредитування без застави) — за іншими. І це не єдина причина, яка відлякує. Малому бізнесу все ж таки доведеться боротися за місце під сонцем.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора