До запровадження ринку електричної енергії готуються вже кілька років. Він повинен забезпечити конкуренцію як з боку виробників, так і з боку постачальників електроенергії, а споживачі повинні отримати кращий і дешевший сервіс.
Водночас, щоб ринок був конкурентним, треба усунути законодавчі обмеження та змінити принципи співпраці влади з бізнесом. Наприклад, позбутися розбіжностей під час ціноутворення, бо населення платить за електрику за низькими тарифами, а для промисловості ціни завищені. Але ж мета нових правил – принести користь як українській економіці, так і кінцевим споживачам.
На жаль, досі багато проблем залишаються невирішеними.

Перша – заборгованість, яка продовжує накопичуватися. Більшість боржників – це підприємства комунального сектору, від яких залежить життєдіяльність громад. Таких неплатників відключити неможливо.
Друга – низький рівень конкуренції на ринку електричної енергії. За низької конкуренції ринкові механізми не зможуть самостійно сформувати релевантну ціну. Ситуацію міг би виправити імпорт електроенергії, але його обсягу недостатньо для саморегуляції.
Третя – некоректні дані комерційного обліку. Через це формуються некоректні рахунки. Тобто одні споживачі платять зайве, а інші навпаки недоплачують.
Ці проблеми залишаються нерозв’язаними. Тому для усунення їх краще було б перенести строк впровадження ринку. Тоді ринок на старті буде більш якісним. Таку стратегію підтримують і європейські партнери.
У законі чітко встановлена дата запуску ринку електричної енергії. Парламент може її змінити, але якщо він не проголосує за потрібний законопроект, ринок буде запущений незалежно від готовності його учасників. У цьому випадку велика відповідальність лягає на плечі НКРЕКП, яка має прийняти необхідні зміни в правилах регулювання ринків і кодексі, що дозволить на першому етапі нівелювати ризики.
Якщо провести опитування, чи потрібно запускати ринок електричної енергії з 1 липня чи ні, то оператори систем розподілу і постачальники електроенергії будуть категорично проти, а виробники – за.
На жаль, збалансувати інтереси учасників у таких бурхливих політичних умовах нікому. Тому тільки від НКРЕКП залежить, чи відчують споживачі негативні наслідки запровадження ринку.
А вже далі учасникам ринку та новому парламенту необхідно буде прийняти законодавство, у тому числі для розширення імпорту електроенергії. Це посилить конкуренцію на внутрішньому ринку, адже дозволить зменшити вплив тих компаній, які мають дуже високу концентрацію виробництва з монопольною ознакою.