Що відбувається на митниці

перший заступник головного редактора The Page

Останній скандал, пов'язаний з продажем посад на митниці братом Андрія Єрмака, оголив дуже важливу тему. А саме — реформи Державної митної служби, розпочатої Максимом Нефьодовым.

Нещодавно в мене відбулася достатньо відверта розмова з одним з високопоставлених джерел у митній службі. Коротко розповім для розуміння того, що там відбувається. І того, яким чином взагалі стала можливою ситуація з Єрмаком.

Коли Нефьодов прийшов на митницю, він стикнувся з тим, що в центральному офісі існував «общак» у розмірі $1,5 млн на місяць, який збирався з хабарів і поборів на місцях.

Ці гроші використовували не тільки на доплати в конвертах співробітникам центрального офісу, але й на такі речі, як оплата електроенергії та клінінгових послуг.

Зламана система хабарів, що перестали надходити в центральний офіс, по суті, зупинила митницю. Не було грошей платити навіть за електроенергію.

Глава митної служби заробляє близько 90 тис. грн на місяць. Сам Нефьодов каже, що зарплати ледь вистачає.

Рівень заробітних плат на митниці залишається катастрофічно низьким. Для прикладу: інспектор отримує 8 тис. грн, при цьому потенційно він спроможний заробляти до $5 тис. на місяць за рахунок хабарів.

Голова обласної митної служби отримує 50 тис. грн на місяць. У таких областях, як Закарпатська, Чернівецька, Львівська, Волинська та Одеська, на цій посаді можна спокійно знімати до $500 тис. щомісячних хабарів.

Глава митної служби заробляє близько 90 тис. грн на місяць. Сам Нефьодов каже, що зарплатні ледь вистачає, враховуючи постійні витрати на адвокатів, які повинні супроводжувати його в ході розслідувань, що проводять правоохоронні органи.

Так, за заявою нардепа Олександра Дубінського було розпочато розслідування Національним антикорупційним бюро України, причому Дубінський наполіг на порушенні кримінальної справи через суд.

При цьому сама робота на посаді керівника митниці означає постійний вилив негативу з боку ЗМІ Віктора Медведчука (Newsone, 112 канал) та інших проросійських ЗМІ.

Вплив місцевих контрабандистів на митницю залишається надзвичайно високим. У Львівській області вони контролюють цілі відділи і в разі посилення боротьби з контрабандою можуть влаштовувати демарші і просто відмовлятися від виконання своїх обов'язків.

Профільний комітет Верховної Ради також значною мірою працює з цими підприємцями. Тому будь-які спроби завдати їм удару поки нічим не закінчилися. Ба більше, поки, за великим рахунком, вдалося затримати лише одного великого контрабандиста – Вадима Альперіна в Одесі.

Усі спроби перезавантажити роботу відомства зверху за рахунок тотального звільнення й перезавантаження також приречені на провал.

«По-перше, в країні немає такої кількості підготовлених людей. По-друге, нинішній рівень зарплат на митниці не дозволяє працювати на одну зарплату за визначенням», — розповів співрозмовник The Page.

У цих умовах стає абсолютно зрозумілим, звідки «виплив» брат Андрія Єрмака з пропозицією про продаж посад.

І очевидно, що митниця, швидше за все, так комплектуватиметься й надалі.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора